80 éve, hogy a tragédia árnyékában élünk – megemlékezés Beregszász szívében A beregszászi közösség idén egy különleges eseménnyel tiszteleg a múlt emlékének, hiszen 80 év telt el azóta, hogy a várost és lakóit súlyos sorscsapások érték. Az ünnepség célja
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szívhez szóló megemlékezést tartott a málenykij robot áldozatai előtt. Az esemény helyszínéül a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola szolgált, ahol november 25-én gyűltek össze az emlékező közösség tagjai.
A 80 évvel ezelőtt igazságtalanul elhurcolt kárpátaljai magyar és német férfiak emlékére rendezett megemlékezés Matl Péter „Gúzsban” című művének megkoszorúzásával indult.
- emelte ki beszédében Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke. Hozzátette, az elhurcolásoknak generációkon át súlyos következményei voltak, ugyanis megbélyegzés, magasabb pozícióktól való eltiltás érte azokat, akiknek felmenőjét ártatlanul szovjet táborokba vitték.
Molnár D. István, a KMKSZ Beregszászi Alapszervezetének elnöke kiemelte, míg Európa a béke beköszöntét ünnepelte, addig a kárpátaljaiak tragédiák sorozatát élték át. Kárpátaljáról több mint tízezer magyar férfi halálra vagy rabszolgamunkára volt ítélve az úgynevezett háromnapos jóvátételi munka okán. Ezt követően koncepciós pereket indítottak a magyar köztisztviselők, helyi és egyházi vezetők ellen, megfosztották javaiktól a tehetősebb magyar gazdákat. Az 1944-ben még kiskorú fiúkat sorkatonai szolgálat helyett 3 évre donbászi szénbányákba küldték, ahonnan sokan nem tértek haza.
Molnár D. Erzsébet, a Rákóczi-főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszékének docense és a téma elkötelezett kutatója előadásában az 1944-es elhurcolás fájdalmas eseményeit idézte fel. Kiemelte, hogy ez a tragikus időszak a kárpátaljai magyarság történetének egyik legnagyobb katasztrófája volt, amely több tízezer magyar férfi életét követelte. Azok a családok, akiknek tagjai elhurcolásra kerültek, hosszú évekig szenvedtek a bizonytalanság és a gyászolás terhével. A háromnapos megpróbáltatás végén a kínzás, szenvedés és megaláztatás vette kezdetét, ami ezrek halálához vezetett. A túlélők pedig, a testi és lelki sebekkel együtt, évtizedeken át hallgattak a tragédiáról, elfojtva az emlékeket és fájdalmukat.
A történelmi előadást a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház emlékműsora követte "Uram, segíts haza minket!" címmel. Az előadás szereplői felelevenítették a málenykij robot szörnyűségeit, az emberi megpróbáltatásokat, betekintést nyújtottak a tragédia színtereibe.