A számítógép teljesítménye lenyűgöző mértékben, 96%-kal javult, így most már mindössze 1,5 óra alatt képes elvégezni azt a feladatot, ami korábban 38 órát vett igénybe.

Az amerikai Frontier nevű szuperszámítógép 1,5 óra alatt végezte el azt a számítást, amit korábban több mint 38 óra alatt sikerült. Az eredményből mindenki profitálhat.
Néhány hónappal ezelőtt hivatalosan is az El Capitan nevű amerikai szuperszámítógép érdemelte ki a világ legerősebb ilyen eszközének címét. A kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban 2025 januárjában indították be ezt a lenyűgöző szerkezetet, ami azt eredményezte, hogy a korábban vezető Frontier már csak a második helyen áll a globális rangsorban. Az El Capitan tehát új mércét állított fel a szuperszámítógépek világában, és tovább növelte a számítástechnika határait.
Bár a Frontier a képzeletbeli dobogó második fokán áll, ez nem jelenti azt, hogy a szakemberek ne fektetnének energiát a fejlesztésébe. Az Ansys, a szimulációs megoldások élvonalbeli cége, nemrégiben a Fluent nevű szoftverének segítségével használta a gépet, hogy egy tesztet végezzen a Baker Hughes vállalat számára. A kísérlet célja a következő generációs gázturbinák hatékonyságának növelése volt, és arra irányult, hogy felfedezze, miként lehetne még tovább optimalizálni a teljesítményüket.
Ez már önmagában is lenyűgöző, de még izgalmasabbá válik, ha figyelembe vesszük, hogy a szimulációhoz szükséges időt a Fluent szoftver segítségével drámai mértékben sikerült csökkenteni. Míg korábban egy ilyen teszt 38,5 órát igényelt 3700 processzormag felhasználásával, most már az 1024 AMD MI250X gyorsítókártya és az AMD Epyc processzorok révén az egész folyamat mindössze 1,5 órát vesz igénybe. Ez a fejlődés 25-szörös sebességnövekedést jelent a korábbiakhoz képest.
Azzal, hogy a munka jelentős részét a hagyományos processzormagok helyett az AMD GPU-k végezték el, az Ansys 96 százalékkal volt képes csökkenteni a számításhoz szükséges időt. A vállalat szerint mindez óriási előrelépés az úgynevezett számítógépes áramlástani dinamika (computational fluid dynamics, CFD) munkafolyamatának felgyorsításában. A CFD lényegében azokat a számítógépes szimulációt jelenti, amely az áramló folyadékok és gázok viselkedését modellezi.
Az Ansys szerint az eredmény azért is fontos, mert ezzel jelentősen fel lehet gyorsítani a tervezési folyamatokat. A számítások során pontosabb előrejelzés adható az adott szerkezet teljesítményéről az iparági szereplők számára, arról nem is beszélve, hogy a kisebb vállalkozások számára is elérhetővé válik a precíz szimuláció - írja az Interesting Engineering.
Az eredmény a hardvergyártók számára is fontos, az utóbbi időben ugyanis az Nvidia egyre inkább arra törekszik, hogy leuralja a piacot az adatközpontok számára gyártott GPU-kkal. Azzal azonban, hogy a Frontier teljesítményét sikerült ennyire felgyorsítani, az AMD egyértelműen jelezte: továbbra is versenyben van az Nvidiával. Ez az árak tekintetében a felvevőpiacnak is jót tehet.