A dán külügyminiszter úgy véli, hogy Trump Grönlanddal kapcsolatos megjegyzései nem indokolják a pánik kialakulását.
Lars Lokke Rasmussen úgy látja, nincs külpolitikai válság.
"Nincs az a benyomásom, hogy külpolitikai válságban lennénk" - mondta Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter a Politico szerint a dán médiának, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök keddi sajtótájékoztatóján nem zárta ki, hogy katonai erőt alkalmazzon Grönland megszerzésére.
"Azt hiszem, mindannyian tehetünk magunknak egy szívességet, és egy kicsit lenyugodhatunk. (...) Megvannak a saját tapasztalataim Donald Trumppal kapcsolatban, és azt is tudom, hogy nem szabad mindent hangosan kimondani, amit az ember gondol" - fogalmazott Rasmussen, hozzátéve, hogy Dániának nemzetbiztonsági okokból van szüksége Grönlandra.
"Az Északi-sarkvidék olvadásának következtében, valamint az újonnan kialakuló hajózási útvonalak megjelenésével párhuzamosan sajnos a nagyhatalmak közötti feszültségek növekedését tapasztaljuk" - fogalmazott Rasmussen. A globális helyzetre utalva kiemelte, hogy az amerikai érdeklődés a dán területek iránt "legitim" és jogos, majd hangsúlyozta, hogy Dánia nyitott a párbeszéd lehetőségére az Egyesült Államokkal.
Donald Trump legidősebb fiúja, Donald Trump Jr., kedden érkezett Grönlandra, ahol saját bevallása szerint magánlátogatást tett. Az utazás során vele tartott apja személyzeti igazgatója, Sergio Gor, valamint Charlie Kirk, a konzervatív politikai aktivizmus ismert alakja is.
Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnöke, aki 2019-ben "abszurdnak" titulálta Trump Grönland megvásárlására tett ajánlatát, keddi nyilatkozatában újfent hangsúlyozta, hogy "Grönland a grönlandiaké". Kiemelte, hogy a grönlandiak körében széles körű támogatottság övezi azt az elképzelést, miszerint Grönland nem eladó, és a jövőben sem kerülhet eladásra.
Rasmussen szerdai kijelentéseiben kiállt Frederiksen szavai mellett, amelyeket Dániában többen túl enyhének véltek. Hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök elkötelezettsége Grönland iránt változatlan és szilárd.
Később Jens Stoltenberg, a NATO egykori főtitkára is kifejezte támogatását a dán miniszterelnök felé, hangsúlyozva, hogy "teljesen egyetértek Frederiksen asszonnyal, aki megjegyezte, hogy nehezen tudja elképzelni, hogy a helyzet ennyire eldurvuljon" - utalva ezzel egy lehetséges amerikai invázióra Grönland területén.