A gyerekruhák is rejthetnek veszélyeket: mérgező anyagokkal szennyezett textíliák kerülhetnek a kicsik bőrére.
Egy friss kutatás szerint minden harmadik alsónemű biszfenol-vegyületeket tartalmaz, és minden tizedik termékben ezek az anyagok az egészségre ártalmas mértékben vannak jelen.
Dénes Júlia megállapítása szerint a textíliákban jelenlévő biszfenolok nem csupán összetételük miatt jelentenek kockázatot, hanem hosszú távú hatásaik is aggasztóak. Ezek az anyagok színrögzítőként kerülnek a ruházatba, és a folyamatos bőrrel való érintkezés révén hormonális zavarokat idézhetnek elő.
A biszfenolok, különösen a biszfenol A (BPA), komoly aggodalmakat keltenek az egészségügyi hatásaik miatt. Ezek a vegyületek széles körben használatosak műanyagok és gyanták előállításában, de számos kutatás mutatott rá, hogy hormonális zavarokat okozhatnak. A biszfenolok képesek utánzani a hormonokat, például az ösztrogént, ami megzavarhatja a szervezet normális működését, és hozzájárulhat különböző egészségügyi problémákhoz, mint például a reproduktív rendellenességek, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint bizonyos daganatos megbetegedések. Ezen kívül a biszfenolok környezeti szennyezőanyagokként is jelentkeznek, mivel a műanyagok lebomlásakor a természetbe jutnak, ahol felhalmozódhatnak a táplálékláncban. A népesség egyik legnagyobb veszélye, hogy a biszfenolok hatása nem mindig azonnali, így hosszú távú kitettség esetén nehezen észlelhetők a következmények. Az óvintézkedések, mint például az BPA-mentes termékek használata, segíthetnek csökkenteni a kockázatokat.
A biszfenol-vegyületek közül a legismertebb a BPA (biszfenol A), amelynek használatát az Európai Unió már jelentős mértékben korlátozta, különösen a gyerekjátékokban és cumisüvegekben, ahol a biztonság kiemelt jelentőséggel bír. Azonban a textiliparban a helyzet más: itt a ruhákra vonatkozó szabályozások nem olyan szigorúak, így a BPA továbbra is fellelhető a textíliákban. Ez felveti a kérdést, hogy mennyire figyelünk a mindennapi viseleteink összetevőire és azok lehetséges hatásaira.
A BPA alternatíváiként gyakran alkalmazzák a BPS-t és BPF-et, amelyek hasonló kémiai aktivitással bírnak. A biszfenolok képesek befolyásolni az emberi szervezet ösztrogén receptorait, ami hormonális egyensúlyzavart idézhet elő. Kutatások alapján ezek az anyagok összefüggésbe hozhatók meddőséggel, cukorbetegséggel és akár daganatos megbetegedésekkel is. Különösen aggasztó a helyzet a gyermekek és a várandós nők esetében, mivel ezek az anyagok a magzatba is bejuthatnak, és a hormonális változások öröklődhetnek is.