A jövő héten végre fény derül arra, hogy milyen állapotban leledzik az államkassza.

Az év legeleji hónapok tapasztalatai alapján az ipari és építőipari teljesítmény visszaesett, egyidejűleg az államháztartás hiánya markánsan megnövekedett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legfrissebb adatai révén részletesebb és pontosabb képet kaphatunk a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéről. Ezért érdemes figyelemmel kísérni a heti makronaptár eseményeit.
A jövő heti makronaptár igazán izgalmas eseményekkel teli, hiszen a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) bemutatja az államháztartás április végi állapotát ismertető gyorstájékoztatót. Ezen kívül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) is reflektorfénybe kerül, amikor a márciusi építőipari és ipari adatokat publikálja.
Hétfőn adja ki az NGM a gyorstájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről. A részletes adatok alapján március végéig az államháztartás központi alrendszere 2554,1 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Az előző év azonos időszakához képest a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 11,6%-kal nőttek. Különösen figyelemre méltó az általános forgalmi adóból származó jelentős bevételi többlet, amely 265,6 milliárd forintot tesz ki.
Heti makronaptár: izgalmas fordulatok várhatók az ipari szektorban!
Szerdán ismerteti a KSH az építőipar márciusi adatait. Februárban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 11 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 15,3 százalékkal nagyobb volt.
A szezonális és munkanaphatásokkal kiigazított mutatók szerint az építőipar termelése az idei januári adatokhoz képest 1,3 százalékkal csökkent. Az év első két hónapjában, éves viszonylatban, a szektor teljesítménye 7 százalékos visszaesést mutatott. Szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzéteszi az ipar márciusi teljesítményének részletes adatait a második becslés keretében. Az első becslés alapján március hónapban az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest nem változott, azonban a munkanaphatások figyelembevételével 5,4 százalékkal csökkent.
A nyers adatokhoz viszonyítva jelentős eltérések figyelhetők meg, mivel ebben a hónapban két munkanappal több volt, mint 2024 márciusában. A szezonális és munkanapokkal kiigazított statisztikák szerint az ipari kibocsátás 0,1 százalékkal meghaladta a 2025 februári szintet. Az ipari termelés az év első három hónapjában 4,4 százalékkal elmaradt a 2024 azonos időszakától.