Kína a türelem taktikáját alkalmazza az amerikai vámokkal szembeni válaszlépéseiben.


A Trump-adminisztráció által bevezetett új vámok és kereskedelmi korlátozások ismételten feszültséget szültek az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei között. Míg Kanada és Mexikó azonnal lépéseket tettek az intézkedések ellen, Kína eddig inkább visszafogottan közelít a helyzethez, alaposan mérlegelve a lehetséges válaszreakciókat - számolt be róla a Bloomberg.

Donald Trump elnök szombaton 10%-os általános vámot hirdetett ki a kínai termékekre, továbbá 25%-os vámot is bevezetett Kanadával és Mexikóval szemben. Az intézkedést azzal magyarázta, hogy ezek az országok nem teljesítették a kötelezettségeiket az illegális migráció és a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására tett próbálkozásaik során.

Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke, azonnali lépést tett, bejelentve egy 25%-os ellenvámot, amely 107 milliárd dollár értékű amerikai terméket érint. Ezzel párhuzamosan Claudia Sheinbaum, Mexikó vezetője is megfenyegette az Egyesült Államokat, hogy megtorló vámokat vezet be, így a két ország közötti kereskedelmi feszültségek tovább fokozódhatnak.

Kína válasza ezzel szemben mérsékeltebbnek bizonyult.

A kínai kereskedelmi minisztérium nyilvános nyilatkozatában hangsúlyozta "határozott elégedetlenségét", és megígérte, hogy "megfelelő válaszlépéseket" tesz, azonban konkrét részleteket nem osztott meg. A minisztérium emellett bejelentette, hogy panaszt fog benyújtani a Kereskedelmi Világszervezethez, és felszólította az Egyesült Államokat a nézeteltérések békés rendezésére.

Kína helyzete most sokkal bonyolultabb, mint amilyen az előző kereskedelmi háború alatt volt.

A Bloomberg Economics elemzése alapján az újonnan bevezetett vámok potenciálisan 0,9%-kal csökkenthetik Kína bruttó hazai termékét. Ez különösen aggasztó, mivel az export döntő fontosságú a gazdasági fejlődés fenntartásában, így az ország számára komoly kihívást jelenthet a helyzet.

"Szerintem Kína még nem hozta meg a végső döntést, hogy megtorlást alkalmaz-e vagy sem", nyilatkozta Zhiwei Zhang, a Pinpoint Asset Management elnöke és vezető közgazdásza.

A kínai kormány várhatóan csak a vámok bevezetését követően fogja bejelenteni a konkrét ellenlépéseket.

A háttértárgyalások a két ország között továbbra is zajlanak, és ezek során számos tényezőt figyelembe kell venni. Különösen figyelemre méltó a jüan árfolyamának mozgása, amely a közelmúltban átlépte a 7,3 dolláros határt. Ez a változás arra utalhat, hogy a kínai kormány kész lehet a valuta leértékelésére, hogy támogassa az exportot és serkentse a gazdaságot.

Trump végrehajtási rendelete arra ösztönözte Kínát, hogy aktiválja felföldi megfigyelőrendszerét a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében. Kína már korábban is kötelezettséget vállalt arra, hogy harcol a fentanil és más szintetikus opioidok gyártása ellen.

A helyzet valószínűleg tovább fog fokozódni, hiszen Trump kampánya alatt akár 60%-os vámok bevezetését is kilátásba helyezte Kínával szemben. A kínai vezetés előtt álló kihívás abban rejlik, hogy hogyan reagáljon az amerikai intézkedésekre, miközben megpróbálja elkerülni a kereskedelmi kapcsolatok további romlását, ami komoly veszélyt jelenthet az ország gazdasági növekedésére.

Related posts