A kulturális miniszter véleménye szerint Magyarország nem csupán mások nyomdokait követi, hanem saját, egyedi irányt szab a kulturális életben.

Hankó Balázs ismertette, találkozott Linda McMahon oktatási miniszterrel, a megbeszélések központi témája a szuverenitás és a partnerség volt. Az oktatás, a kutatás és a gazdaság területén mindketten saját nemzetük érdekeit tartják szem előtt - mondta.
A miniszter kifejezte elismerését a magyar felsőoktatás és szakképzés megújításával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy Magyarországon jelenleg a diákok fele duális képzés keretében szerzi meg tudását a szakképzés terén.
A felsőoktatás kapcsán kitértek arra, hogyan növelte Magyarország a műszaki és természettudományos területeken a képzésbe bevont diákok számát, továbbá arra is, hogy "a woke ideológia nem az egyetemekre való". Hankó Balázs több amerikai egyetemen is tárgyalt az Erasmus helyettesítésére létrehozott Pannónia és HU-rizont programok együttműködési lehetőségeiről.
Kiemelte, hogy a Harvard Egyetem és a Semmelweis Egyetem közötti közös képzés megerősítése érdekében kötöttek megállapodást. Az MIT-nál a műszaki kérdések kapcsán a Magyar Kutatási Hálózattal alakítottak ki együttműködést, míg a Yale Egyetemen a két ország nyári egyetemeinek kínálta lehetőségeit tárgyalták meg.
Kiemelte, hogy a Columbia Egyetem munkatársaival a természettudományos képzések és kutatások terén szoros együttműködésről tárgyaltak, míg az Amerikai Katolikus Egyetem vezetőivel a bioetika, közgazdaságtan és társadalomtudományok területén tervezett kooperáció lehetőségeit vették sorra. Hozzátette, hogy a Pannónia-program révén összesen hatvankét magyar diák folytathatja tanulmányait az Amerikai Egyesült Államokban.
A miniszter ismertette, az első félévben 3042-en vettek részt az ösztöndíjprogramban, a tavaszi félévben pedig 5000-re növekszik majd a résztvevők száma. Ez azt jelenti, hogy az említett amerikai egyetemeken is több magyar diák és kutató vehet majd részt, ezzel pedig a magyar fiatalok sikerességét szeretné erősíteni a kormány - mondta.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország "nem csupán követi a trendeket, hanem irányt mutat" az oktatás, kutatás és családtámogatások területén. Hankó Balázs amerikai látogatása során részletesen bemutatta a magyar családtámogatási rendszer sajátos elemeit is.
A kormány elkötelezett amellett, hogy aktívan támogassa a magyar családokat, ami nem csupán a családok jólétére van kedvező hatással, hanem a munkaerőpiac dinamizálására és a gazdaság fellendítésére is. A családtámogatási intézkedések elősegítik a gyermekvállalást, ezáltal hozzájárulva a népesség fenntartásához és a jövő generációk megerősítéséhez. Érdekes módon, az amerikai szakértők is felfigyeltek erre a magyar modellre, és már dolgoznak azon, hogy néhány elemét adaptálják saját rendszerükbe. Ezzel is hangsúlyozva, hogy a családok támogatása nem csak helyi, hanem nemzetközi szinten is elismert és értékes megközelítés.
Hankó Balázs elmondta, az amerikai külügyminisztérium államtitkárával abban is megállapodtak, hogy jövőre, az Egyesült Államok 250. "születésnapján" Magyarország milyen kulturális és kutatási-innovációs programmal vesz majd részt. Szerinte az évforduló a magyar kultúra előtérbe helyezését is elősegíti a nemzetközi térben, hiszen - mint mondta - a két ország azonos értékrendeket képvisel, köztük a hagyományos családmodellel és a keresztény kulturális értékekkel.
A miniszter legutóbbi amerikai látogatásáról a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában osztott meg részleteket, ahol a mesterséges intelligencia fejlődésére is fókuszált. Kiemelte, hogy Barabási Albert Lászlóval folytatott megbeszélésük során arra keresték a választ, miként lehetne a tudós által végzett kutatásokat, különösen az egészségügy és az élelmiszeripar területén, hatékonyan hasznosítani Magyarországon.
Kiemelte, hogy Washingtonban az IBM alelnökével közösen áttekintették azokat a mesterséges intelligenciára vonatkozó kutatásokat, amelyek már szoros kapcsolatban állnak Magyarországgal. Hozzátette, hogy a mesterséges intelligencia terén újabb egyetemi együttműködések várhatóak a két ország között.