A Fidesz azon dolgozik, hogy korlátozza a sajtószabadságot és elnyomja a civil társadalom hangját – ezt meg kell akadályoznunk!

A Bumm.sk szerkesztősége is kifejezi támogatását a nemzetközi sajtó közös nyilatkozatával kapcsolatban, amely a magyarországi "átláthatósági törvényre" ad választ. A kezdeményezést Munk Veronika, a DennikN innovációs vezetője indította el, és eddig 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője csatlakozott hozzá, május 20-áig.
Az állásfoglalás szövege, valamint az azt aláíró személyek listája.
Magyarország a szabad sajtó ellehetetlenítésére készül - Az EU-nak muszáj cselekednie
A magyarországi Fidesz gyakorlatilag törvényen kívül helyezi a szabad sajtót - és tágabb értelemben ezzel a demokratikus közvitát is.
A május 13-án benyújtott átláthatósági törvényjavaslatával a Fidesz a Putyin-féle Oroszországban is látott autoriter taktikákat követi. Ha a javaslatot elfogadják - márpedig semmi nem utal arra, hogy ne fogadnák el -, az lehetőséget ad arra, hogy célba vegyék azokat a magyarországi médiumokat és civil szervezeteket, amelyek bármilyen külföldi forrásból - legyen az adomány vagy az EU által biztosított átlátható támogatás - fenntarthatóságukhoz szükséges forrásokhoz jutnak.
A törvénytervezet megfogalmazása olyan széleskörű, hogy szinte bármilyen közéleti tevékenységet végző vagy közvitában részt vevő szervezet esetében alkalmazható – ideértve a független médiát és a civil szervezeteket is.
A törvény végrehajtását a Szuverenitásvédelmi Hivatalra kívánják bízni, amelynek élén egy olyan személy áll, aki nemrégiben nyilvános felszólítást tett arra, hogy az emberek ne támogassák a független médiát. Ez a hivatal felelős majd a vitatott szervezetek listájának összeállításáért, amelynek jogi alapját kormányrendelet biztosítja.
A listára kerülő szervezetek súlyos következményekre számíthatnak - például bankszámláik befagyasztására, vezetőik kötelező vagyonnyilatkozat-tételére, vagy akár jelentős pénzbírságokra is.
A szabad sajtó megőrzése nem csupán lokális kérdés – különösen olyan vidékeken, ahol egyre több populista vezető alkalmazza Orbán Viktor taktikáit. Közös európai érdekünk, hogy hangosan és egyértelműen kiálljunk amellett, hogy az információ szabadsága, a kritikus, szabad, tényeken alapuló média, valamint a nyilvános térben megjelenő eltérő vélemények elengedhetetlenek.
Felszólítjuk kormányainkat és az uniós intézményeket, hogy tegyenek meg mindent ennek a törvénynek a megakadályozására, amely élesen szembemegy az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával is.
Aláírók:
Alessia Cerantola, az Investigate Europe szerkesztőségi igazgatója, Olaszországból.
● Andrei Ciurcanu, Elnök, RISE Project (Románia)
Anna Gielewska, a VSquare főszerkesztője, Lengyelországban tevékenykedik.
Anneleen Ophoff, a belga Apache vállalat vezérigazgatója, kiemelkedő szereplője a technológiai szektornak.
Anuška Delić, az Oštro alapítója és főszerkesztője, Szlovéniában tevékenykedik.
● Attila Biro, Főszerkesztő, Context.ro (Románia)
Ayse Banu Tuna, a Journo főszerkesztője, Törökország.
● Augustine Zenakos, A Manifold Főszerkesztője (Görögország)
Bartosz T. Wieliński, a Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese Lengyelországban.
● Bastian Obermayer, Igazgató és társalapító, paper trail media (Németország)
● Beata Balogova, Főszerkesztő, SME (Szlovákia)
Bettina Hamilton-Irvine, a Republik (Svájc) társ-főszerkesztője.
Catalin Tolontan, a Hotnews szerkesztőségi vezetője, Románia egyik meghatározó médiaszemélyisége.
Catalina Albeanu, a Display Europe vezérigazgatója, Ausztriában tevékenykedik.
Catarina Carvalho, a Mensagem de Lisboa szerkesztője, Portugáliából.
Cecilia Anesi, az IRPI központi igazgatója, Olaszország szívéből.
Christiane Schulzki-Haddouti, a RiffReporter.de igazgatótanácsának elismert tagja, Németországban tevékenykedik.
Cristian Delcea, a Recorder társalapítója és főszerkesztője, Romániában tevékenykedik, ahol szenvedélyesen dolgozik a független újságírás terjesztésén és a társadalmi igazságosság előmozdításán.
David Schraven, a CORRECTIV kiadója és vezérigazgatója, Németországban tevékenykedik.
Dieter Bornemann, az ORF (Ausztria) szerkesztőbizottságának elnöke.
● Dimitris Xenakis, Kiadó, inside story (Görögország)
Dov Alfon, a Libération főszerkesztője Franciaországban, kiemelkedő szereplője a médiavilágnak.
Elena Sánchez Nicolás, a belga székhelyű EUobserver főszerkesztője.
Elisabetta Tola, a Facta.eu alapítója és főszerkesztője, Olaszországban tevékenykedik, ahol szenvedéllyel vezeti a médiát és a tartalomgyártást.
Erik Tabery, a Respekt című cseh hetilap főszerkesztője, aki a közéleti diskurzus formálásában és a kritikai gondolkodás népszerűsítésében meghatározó szerepet játszik Csehországban.
● Eva Belmote, Főszerkesztő, Civio (Spanyolország)
Filip Minich, a Refresher főszerkesztője, Szlovákiából érkezik.
Florian Klenk, a Falter főszerkesztője, Ausztriában egyedülálló hangot képvisel a média világában.
Florian Skrabal, a Dossier főszerkesztője, Ausztriából érkezik.
Francesca Festa, a Sphera Network társalapítója, Franciaország szívében tevékenykedik.
Frederik Obermaier, a Paper Trail Media igazgatója és társalapítója, Németországban tevékenykedik.
Gian-Paolo Accardo, a Voxeurop főszerkesztője Franciaországban.
Giulio Rubino, a neves Társ-Főszerkesztő, aki az IrpiMedia csapatát erősíti Olaszországban.
Harry Lensink, a Follow the Money hollandiai főszerkesztője.
● Ivaylo Stanchev, Főszerkesztő, Capital (Bulgaria)
● Jakub Patočka, Főszerkesztő, Deník Referendum Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
● Ján Simkanič, CEO & Kiadó, Deník N Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
Janusz Schwertner, a Goniec.pl főszerkesztője Lengyelország szívében tevékenykedik.
Jaroslav Masek, a Hospodarske noviny főszerkesztője, Csehországban a gazdasági és politikai tájékoztatás élvonalában áll.
Jelena Pavic Valentic, a Telegram főszerkesztője, Horvátországban.
Jerzy Baczyński, a Polityka című lap főszerkesztője, Lengyelországban meghatározó szerepet játszik a közéleti diskurzus alakításában.
Joanna Krawczyk, a CORRECTIV.Europe igazgatója, Németországban tevékenykedik.
Josef Pazderka, a Czech Radio Plus főszerkesztője, aki Csehország média világában kiemelkedő szerepet játszik.
Karl van den Broeck, az Apache (Belgium) alapítója és főszerkesztője.
Katharine Viner, a The Guardian főszerkesztője, Nagy-Britanniában ismert újságíró és médiaszakember, aki a modern újságírás kihívásaira és lehetőségeire fókuszál.
● László Juhász, Főszerkesztő, Paraméter (Szlovákia)
Lise Witteman, a Follow the Money hollandiai szerkesztő-helyettese, akinek szakmai tapasztalata és elkötelezettsége kiemelkedő szerepet játszik a pénzügyi átláthatóság és a korrupció elleni harc terén.
● Lorenzo Bagnoli, Társ-Főszerkesztő, IrpiMedia (Olaszország)
Loucas Fesias, az AlphaNewsLive vezető szerkesztője, Ciprusról.
● Lukáš Diko, Főszerkesztő, Investigative center of Jan Kuciak (Szlovákia)
● Lukáš Fila, CEO, Denník N (Szlovákia); Az igazgatótanács elnöke, Respekt, Deník N,
Heroine Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
Magda Jethon, a Radio Nowy Świat főszerkesztője, Lengyelországban tevékenykedik.
● Magdalena Chrzczonowicz, Főszerkesztő, OKO.press (Lengyelország)
Mašenjka Bačić, a horvát Oštro főszerkesztő-helyettese, egyedülálló módon irányítja a szerkesztőséget, hozzájárulva a hazai és nemzetközi diskurzushoz.
Mathias Destal, a Disclose főszerkesztője, Franciaországban tevékenykedik.
Matus Kostolny, a Denník N főszerkesztője (Szlovákia)
Matyáš Zrno, a kiemelkedő főszerkesztője az Aktuálně című cseh hírportálnak.
● Michał Danielewski, Főszerkesztő, OKO.press (Lengyelország)
● Michal Musil, Főszerkesztő, Reportér magazín Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
Michał Szułdrzyński, a Rzeczpospolita fő szerkesztője, Lengyelországban.
Mihai Voinea, a Recorder főszerkesztője és társalapítója, Romániából.
Miroslava Kernová, a Omediach.com főszerkesztője, Szlovákiából.
● Mustafa Kuleli, a Mediternews főszerkesztője, Törökország
● Nikolas Leontopoulos, Társalapító - szerkesztő, Reporters United (Görögország)
● Norbert Molnár, Digitális vezető szerkesztő, Új Szó (Szlovákia)
Pavel Tomášek, a Deník N főszerkesztője, Csehország egyik meghatározó médiaprofesszionálisa.
Peter Bardy, az Aktuality főszerkesztője, Szlovákia egyik meghatározó újságírói alakja.
Petr Kain, a cseh Ekonom magazin főszerkesztője.
● Petr Šabata, Főszerkesztő, Právo daily Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
Robert Brestan, a HlidaciPes.org főszereplője és főszerkesztője, Csehországban tevékenykedik.
Robert Čásenský, a Seznam Zprávy főszerkesztője Csehországban, emellett a Reportér magazin alapítója is.
Csehország, a közép-európai gyöngyszem, tele van történelmi kincsekkel és lenyűgöző tájakkal. A fővárosa, Prága, híres mesebeli építészetéről, mint például a gyönyörű Károly híd és a varázslatos Óvárosi tér, ahol a híres órát is megcsodálhatjuk. Az ország gazdag kulturális örökséggel bír, hiszen itt számos múzeum, galéria és színház várja a látogatókat. Csehország természeti szépségei sem elhanyagolhatóak; a Százéves erdő, a Morva-völgy és a Kárpátok festői tájai ideálisak a kirándulásra és a felfedezésre. Az ország híres a sörkultúrájáról is, hiszen itt található a világ legnagyobb sörfőzdéje, a Pilsner Urquell, és a helyi sörök ízét sem érdemes kihagyni. A cseh konyha gazdag és ízletes, a gulyás, a knédli és a sült húsok igazi ínycsiklandó fogások, amelyek mellett a helyi édességeket is érdemes megkóstolni. Csehország nemcsak a történelem és a kultúra, hanem egyedi élmények országaként is várja az utazókat!
Roman Imielski, a Gazeta Wyborcza első főszerkesztő-helyettese Lengyelországban, kiemelkedő szereplője a média világának.
Rozina Breen, a The Bureau of Investigative Journalism főszerkesztője és vezérigazgatója, kiemelkedő szereplője a médiavilágnak. Elkötelezett a mélyreható újságírás iránt, és munkájával hozzájárul a társadalmi igazságosság előmozdításához. Az általa vezetett szervezet célja, hogy feltárja a hatalommal való visszaéléseket, és hiteles információkat nyújtson a közvélemény számára. Rozina irányítása alatt a Bureau elnyerte szakmai elismerését, és új szintre emelte a vizsgálati újságírás gyakorlatát.
Britannia)
● Sam Tranum, Vezető szerkesztő, Dublin Inquirer (Írország)
Sebastian Esser, a Krautreporter kiadó vezetője Németországban.
● Slawek Blich, CEO, Display Europe (Ausztria)
Sofia da Palma Rodrigues, a DIVERGENTE.PT társalapítója és vezető szerkesztője, Portugáliából.
Stefan Hrib, a Tyzden folyóirat főszerkesztője, Szlovákiában tevékenykedik.
● Stefan Johannesberg, Igazgatótanács tagja, RiffReporter.de (Németország)
Teresa O'Connell, a szerkesztőségi igazgató, az Are We Europe projekt élén áll, amely Hollandia és Németország határvonalán működik.
● Fumaça szerkesztőség (Portugália)
● Virginia Pérez Alonso, Főszerkesztő, infoLibre (Spanyolország)
Wojciech Przybylski, a Visegrad Insight főszereplője és főszerkesztője, Lengyelország szellemi életének kiemelkedő alakja.
Zoltán Sipos, a kiemelkedő főszerkesztője az Átlátszó Erdélynek, Románia szívében.
Zoltán Szalay, a Napunk című folyóirat vezető szerkesztője Szlovákiában.
Közös állásfoglalásban fejezte ki tiltakozását a magyar "átláthatósági" törvény ellen 22 ország 85 főszerkesztője és kiadóvezetője 2025. május 21-én. A 444.hu beszámolója szerint Munk Veronika kezdeményezésére jött létre ez a szolidaritási nyilatkozat, amely a törvény által felvetett aggályokra hívja fel a figyelmet. A DenníkN innovációs vezetője pénteken, május 16-án tette közzé az állásfoglalást, amelyben hangsúlyozta a sajtó szabadságának védelmét és a demokratikus értékek melletti kiállást.
Orbánék putyinista idegen ügynök-törvénnyel törnék ki a civilek és a független sajtó nyakát 2025. május 15. A harmadik szektor és a független sajtó elhallgattatására tett fenyegető lépésnek minősítették az Euronews által megkérdezett civil szervezetek azt a törvényjavaslatot, amely alapján listáznák és megbüntetnék...
Több tízezer ember gyűlt össze Budapesten 2025. május 19-én, hogy kifejezze tiltakozását a putyinista ihletésű törvényjavaslat ellen. A Parlament előtt zajló demonstráción a résztvevők az átláthatósági törvénytervezet ellen emelték fel szavukat, amely a külföldi támogatásokkal működő független sajtó és civil szervezetek megbélyegzésére irányul. Az esemény célja, hogy hangsúlyozza a demokratikus értékek védelmét és a szabad véleménynyilvánítás fontosságát.