A természeti katasztrófa, amely örökre megváltoztatta a tájat: 45 évvel ezelőtt tört ki az amerikai Mount St. Helens vulkán - Fényképgaléria.

1980. május 18-án a Mount St. Helens vulkán, az Egyesült Államok Washington államában, kitört, és ezzel egy tragikus eseménysorozatot indított el. A vulkáni robbanás következtében 57 ember vesztette életét, és ez a katasztrófa örökre megváltoztatta a vulkánokkal kapcsolatos megközelítésünket és tudományos megértésünket. Az esemény nemcsak a helyi közösséget, hanem a vulkanológia tudományát is új kihívások elé állította, felhívva a figyelmet a vulkáni aktivitás előrejelzésének fontosságára.
Az amerikai Mount St. Helens lenyűgöző tűzhányó, melyet festői erdők öleltek körül, így nem meglepő, hogy a kirándulók egyik legkedveltebb célpontja volt. Ám 1980. május egyik csendes reggelén egy váratlan esemény rázta meg ezt a gyönyörű tájat, és ezzel a legnagyobb vulkáni katasztrófát idézte elő az Egyesült Államok történetében.
Néhány tudós előre jelezte, hogy egy vulkáni katasztrófa van készülőben.
A Mount St. Helens vulkán 123 év csendes állapot után ébredt fel, mint egy titkos őrző, aki végre elárulja titkait. A környék lakói és a hegyet felfedező túrázók egyaránt nehezen tudták elképzelni, hogy ez a lenyűgöző, békésnek tűnő csúcs valójában egy időzített bomba, amely bármikor felrobbanhat.
Csak pár szakember gyanakodott arra, hogy nagy baj történhet. Két amerikai vulkanológus, Rocky Crandell és Don Mullineaux egy tanulmányban leírta 1978-ban, hogy a tűzhányó nemsokára ki fog törni. Nem vették elég komolyan az előrejelzést, hiszen a Mount St. Helens semmi jelét nem adta, hogy kitörni készül.
A legrosszabb forgatókönyv valósult meg
1980 márciusában néhány kisebb földrengés rázta fel a hegy környékét, ami később a hegy északi oldalának megnövekedéséhez vezetett. Ennek következtében a hatóságok úgy döntöttek, hogy lezárják a közeli erdőt a kirándulók előtt, biztosítva ezzel a terület biztonságát.
A következő hetekben a hegy viszont újra csendesnek tűnt, ami reményt ébresztett a környékbeliekben. 1980. május 18-án végre megnyílt a terület a kirándulók előtt. Sajnos ezen a vasárnapon bekövetkezett a legrosszabb forgatókönyv: a vulkáni magma hatalmas erővel tört fel a Mount St. Helensből.
Ötvenhét ember vesztette életét a vulkánkitörés következtében. A tragédia elkerüléséhez hozzájárult, hogy a katasztrófa közvetlenül azután történt, hogy az erdőt újra megnyitották a látogatók előtt. Ennek köszönhetően még nem volt sok turista a környéken. Ha a kitörés pár héttel később, a főszezon kellős közepén történt volna, a halálos áldozatok száma valószínűleg drámaian megugrott volna.
A Mount St. Helens katasztrófája után már jóval nagyobb figyelmet kapott a vulkanológusok munkája. Figyelmeztetéseik alapján több esetben is sikerült időben evakuálni az embereket egy-egy vulkánkitörés előtt.
A közeljövőben kiemelkedően figyelmet érdemelnek, mivel Európa és Amerika területén is számos vulkáni aktivitást tapasztaltak.