Európa egy javaslatot terjesztett elő az Egyesült Államok számára, amely a vámok kölcsönös eltörlésére vonatkozik.


"Európa mindig is nyitott volt a kedvező üzletek előtt" - fogalmazott Ursula von der Leyen, miközben az Egyesült Államokkal folytatott, történelmi jelentőségű kereskedelmi feszültségek árnyékában állt.

Múlt hét óta intenzív tárgyalások zajlanak az ipari termékek vámjainak kérdésében az Egyesült Államok és az Európai Bizottság képviselői között. Hétfőn az Európai Bizottság javasolta az összes ipari termék vámjainak eltörlését, ami jelentős lépés lenne a kereskedelmi kapcsolatok javítása érdekében. Ursula von der Leyen figyelmeztetett, hogy ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor válaszlépésekre számíthatunk.

Az amerikai elnök a múlt héten az Európai Unióból származó cikkekre 20%-os általános vámot hirdetett, a rendelkezés április 9-én lép hatályba. Az acélra, az alumíniumra és az autókra külön 25%-os vámot vetnek ki. Ez összesen több mint 380 milliárd euró értékű terméket érint. A gyógyszerek, a réz, a fűrészáru, a félvezetők és az energia mentesült a vámok alól.

"Készen állunk arra, hogy tárgyalásokat folytassunk az Egyesült Államokkal. Valóban, nulla százalékos vámot javasoltunk az ipari termékekre. Ezt már több más kereskedelmi partnerünknek is sikeresen ajánlottuk - mondta Ursula Von der Leyen hétfő délután, hozzátéve, hogy - Európa mindig nyitott a kedvező üzletekre. Ezt a megközelítést továbbra is fenntartjuk. Természetesen, amennyiben szükséges, készen állunk arra is, hogy ellenintézkedésekkel reagáljunk, hogy megőrizzük a saját érdekeinket."

A "nullát nulláért" elnevezésű megállapodást, ahogy Von der Leyen fogalmazott, a múltban többször is felvetették az autóipart érintő vámok kapcsán, részletezte a politikai vezető. Von der Leyen szerint azonban Washington részéről "nem érkezett kielégítő válasz" ezekre a javaslatokra. Ahogy a tárgyalások fokozódtak, az Európai Bizottság az utóbbi napokban kibővítette az ajánlatot, így már minden ipari termékre vonatkozik - tájékoztatott a testület egyik szóvivője.

"A párbeszédes megoldásokat tartjuk a legfontosabbnak" - nyilatkozta Von der Leyen, hozzátéve, hogy "minden rendelkezésre álló eszközt" fel fog használni, ha szükséges, hogy megvédje az európai érdeket az amerikai politikai irányvonal ellen.

Von der Leyen Trump vámintézkedéseit az Egyesült Államok történetének "jelentős mérföldkövének" titulálta, kiemelve, hogy ezek a lépések óriási terheket róhatnak az amerikai fogyasztókra és vállalkozásokra, továbbá komoly hatásokat gyakorolhatnak a globális gazdaságra is.

Miközben Washington a vámokat "kölcsönös" jelzővel illette, Brüsszel ezzel szemben "sem megalapozottnak, sem pedig hitelesnek" nem tekinti őket.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi forgalom várható csökkenése nemcsak jelentős pénzügyi veszteségeket okoz mindkét fél számára, hanem az Európai Bizottságot is aggasztja a vámok ázsiai kereskedelmi kapcsolatokra gyakorolt hatása. A közelgő vámtételek következményeként a piacok átalakulása és a globális kereskedelem dinamikája is átrendeződhet, ami új kihívások elé állítja a gazdasági szereplőket.

Az ázsiai országokat még az Európai Uniónál is magasabb importvámok terhelik.

A vámok olyan magasak, hogy az Európai Unió attól tart, hogy az exporttól nagymértékben függő ázsiai országok kiszorulnak az amerikai piacról, és termékeiket Európába irányítják át. Kína ügye különösen aggasztja az uniós vezetőket, mert már most nagymértékű és olcsó árukkal árasztja el a tagállamokat.

Von der Leyen hétfőn bejelentette egy új "munkacsoport" megalakítását, amelynek fő célja a globális kereskedelem terén bekövetkező változások alapos figyelemmel kísérése lesz.

Related posts