Aggasztó fejlemények érkeztek az AI világából: ezek az információk elengedhetetlenek mindenki számára, aki rendszeresen használja ezeket a technológiákat - Pénzcentrum.


A BBC által végzett kutatás rávilágít arra, hogy a legnagyobb mesterséges intelligencia chatbotok, például az OpenAI ChatGPT, a Microsoft Copilot, a Google Gemini és a Perplexity AI, jelentős pontatlanságokat mutatnak a hírek összefoglalásában. A vizsgálat során a négy vezető chatbot teljesítményét elemezték, és az eredmények aggasztó képet festenek a hírek pontos átadásának képességéről - számol be a BBC.

A brit közszolgálati médium saját weboldaláról származó tartalmakat adott a chatbotoknak, majd kérdéseket tett fel nekik a hírekkel kapcsolatban. Az eredmények szerint a válaszok "jelentős pontatlanságokat" és torzításokat tartalmaztak.

Deborah Turness, a BBC News and Current Affairs vezérigazgatója blogjában fejezte ki aggodalmát a helyzettel kapcsolatban. "A mesterséges intelligencia végtelen lehetőségeket rejt magában, de az eszközöket fejlesztő cégek a tűzzel játszanak" - írta Turness.

A BBC megbízásából végzett kutatás keretében négy különböző chatbotot kértek fel, hogy 100 hír összefoglalására készítsenek válaszokat. A válaszokat szakmai újságírók értékelték, és a megállapítások aggasztóak voltak: a mesterséges intelligencia által adott válaszok 51%-a valamilyen jelentős problémát mutatott. Továbbá, a BBC tartalmát idéző válaszok 19%-a tényszerű hibákat tartalmazott, ideértve helytelen információkat, számadatokat és dátumokat.

A kutatás eredményei szerint a Microsoft Copilot és a Google Gemini általában több kihívással szembesültek, mint az OpenAI ChatGPT és a Perplexity AI. A chatbotok nem csupán ténybeli hibákat produkáltak, hanem nehezen tudták megkülönböztetni a véleményt a tényektől, szerkesztői feladatokat végeztek, és gyakran figyelmen kívül hagyták a lényegi kontextust – állapította meg a jelentés.

Turness asszony blogjában arra hívta fel a figyelmet, hogy sürgős szükség van egy új párbeszédre az AI-technológiákat fejlesztő cégekkel. Kiemelte, hogy a közös munka és partnerség elengedhetetlen a hatékony megoldások kidolgozásához. Továbbá arra ösztönözte a technológiai vállalatokat, hogy "vonják vissza" a mesterséges intelligenciával generált hírösszefoglalóikat, hasonlóan ahhoz, ahogyan azt az Apple tette, miután a BBC jelezte, hogy az Apple Intelligence rendszeresen tévesen fordítja le a híreket.

Pete Archer, a BBC generatív mesterséges intelligenciáért felelős programigazgatója hangsúlyozta a kiadók felelősségét és az AI-cégek átláthatóságának fontosságát. "A kiadóknak rendelkezniük kell az ellenőrzéssel a tartalmuk felhasználásának módja felett, az AI-cégeknek pedig meg kell mutatniuk, hogy az aszisztensek hogyan dolgozzák fel a híreket, valamint az általuk előállított hibák és pontatlanságok mértékét és terjedelmét" - mondta Archer.

A BBC általában megakadályozza, hogy az AI chatbotok hozzáférjenek a tartalmaihoz, azonban a 2024 decemberi tesztidőszakra ideiglenesen megnyitotta weboldalát. A chatbotokat üzemeltető technológiai vállalatokat megkeresték, hogy nyilatkozzanak, de a jelentésben nem szerepeltek a válaszaik.

Related posts