Az Európai Unió zöld lámpát adott az eddigi legszigorúbb szankciós csomagnak, amely a tagállamok közötti együttműködést és a közös fellépést hivatott erősíteni.

Az Európai Unió bejelentette, hogy elfogadta eddigi legszigorúbb szankciós intézkedéseit Oroszország ellen - közölte Kaja Kallas, az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő pénteken az X-en. Ez a lépés már a 18. szankciós csomag, amelyet az ukrajnai konfliktus kezdete óta vezettek be.
Bejegyzésében Kaja Kallas közölte: a büntetőintézkedések új csomagja tovább csökkenti a Kreml háborúra fordítható anyagi forrásait, egyebek mellett az által, hogy az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz árnyékflotta további 105 tartályhajóját és üzemeltetőiket veszi célba, először rendelkezik lobogó szerinti lajstromozásról, valamint korlátozza az orosz bankok finanszírozáshoz való hozzáférését.
- nyilatkozta az uniós diplomácia vezetője.
Tájékoztatása szerint az uniós intézkedés megtiltja az Északi Áramlat gázvezetékek használatát, alacsonyabb olajárplafont vezet be és jegyzékbe veszi az orosz energetikai óriásvállalat, a Rosznyeft legnagyobb indiai finomítóját.
A szankciók célkeresztjébe kerülnek azok is, akik felelősek az ukrán gyermekek elrablásáért és átneveléséért – áll a tájékoztatásban.
Az EU folytatni fogja a háborúval kapcsolatos költségek növelését, mivel ez az egyetlen hatékony módszer az agresszió megfékezésére - fogalmazott az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrégiben kifejezte örömét az Oroszország ellen bevezetett 18. szankciós csomagról szóló megállapodás kapcsán. A bejegyzésében hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések célzottan az EU szándékát tükrözik, miszerint Oroszország háborús gépezetének legfőbb működési területére kívánnak csapást mérni.
- fogalmazott.
A nyomás mértéke kiemelkedő - fogalmazott az uniós bizottság elnöke, és hozzátette: ez a helyzet mindaddig fennáll, amíg Vlagyimir Putyin, az orosz elnök, nem zárja le a konfliktust.
António Costa, az Európai Tanács elnöke üzenetében azt írta: az EU továbbra is nyomást gyakorol Oroszországra azzal a céllal, hogy megbénítsa az Ukrajna elleni háborús képességét.
- fogalmazta meg bejegyzésében az Európai Tanács elnöke, aki a tagállamok vezetőit képviseli.
Az Európai Unió Tanácsának az Oroszország ellen bevezetett 18. szankciós csomag részleteiről szóló tájékoztatása szerint Moszkva energiabevételeinek mérséklése érdekében az EU hordónként 60 dollárról 47,6 dollárra csökkentette a nyersolaj árplafonját, valamint automatikus és dinamikus mechanizmust vezetett be az olajárplafon módosítására és hatékonyságának biztosítására.
Az orosz árnyékflottához tartozó, gyakran nyomkövető berendezés nélkül közlekedő hajók, amelyek a közlemény szerint nemcsak orosz olajat, hanem katonai felszereléseket és zsákmányolt ukrán gabonát is szállítanak Oroszországba, nem léphetnek be az uniós tagállamok kikötőibe, és számukra tilos bármilyen uniós szolgáltatás igénybevétele. Ezzel a lépéssel a korlátozások kijátszásáért felelős hajók száma 444-re nőtt.
Teljes üzleti tilalmat rendel el az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékre, megakadályozva ezzel a csővezetékek helyreállítását, befejezését, karbantartását, üzemeltetését és jövőbeli használatát.
Az uniós tanács döntése értelmében a jövőben megszűnik az Oroszországból Csehországba irányuló olajimportra vonatkozó mentesség - értesültünk a hírekből.
Az EU, az orosz katonai potenciál csökkentésének céljából, átfogó szankciókat vezetett be az orosz hadiipart kiszolgáló több szállítóval szemben. E szankciók között szerepel három olyan kínai vállalat is, amelyek harci célokra szánt termékeket kínálnak. Továbbá, a szankciós intézkedések nyolc olyan céget is érintenek, amelyek Oroszország háborús tevékenységeit támogatják, és Fehéroroszország területén működnek.
Az Európai Unió döntése értelmében több mint 2,5 milliárd euró értékben vezettek be exporttilalmat, amely a katonai rendszerekre és termékekre vonatkozik, amelyek hozzájárulnak az orosz védelmi és biztonsági szektor technológiai fejlesztéséhez.
Az Európai Unió újabb lépéseket tett a jogsértések ellen, beleértve olyan személyek és szervezetek szankcionálását, akik aktívan részt vettek az ukrán gyermekek deportálásában, átnevelésében és orosz katonai képzésükben. Az EU szankciós jegyzékébe 14 egyént és 41 intézményt iktattak be, akik Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét veszélyeztető cselekményeket követtek el. Ezzel a jegyzékekben szereplők száma már meghaladja a 2500 főt – tájékoztatott az uniós tanács.