Az OTP Bank és a Tisza folyó kulcsszerepet játszik a főváros pénzügyi stabilitásának alakulásában.


- Még zajlanak az egyeztetések az OTP-vel, már tárgyaltunk velük személyesen, utána pedig írásban is. Várjuk a visszajelzésüket - erről beszélt Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a Magyar Hang kérdésére csütörtökön. A tárgyalások amiatt indultak, mert a városvezetés szerint ahhoz, hogy a főváros anyagilag talpon maradjon Budapest a nyáron is, a jelenlegi 60 milliárdos hitelkeretüket 80 milliárdosra kell növelni legkésőbb augusztustól hozzávetőlegesen szeptember közepéig, az iparűzési adó beérkezésének újabb, nagyobb hullámáig. A hitelkeret növeléséhez viszont a Tisza frakciója csak azzal a feltétellel járult hozzá, ha a szerződésből kikerül az a passzus, hogy az OTP-nek legyen lehetősége a megállapodás azonnali felbontására, ha a kormány csődbiztost rendel Budapesthez. Míg a párt ezt a részt komoly veszélynek látta, Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés múlt hétfői, rendkívüli ülésén nem értett ezzel egyet. Ezt azzal indokolta, hogy ha a kormány csődbiztost nevezne ki Budapestre, akkor átvenné a politikai irányítást is, és az azzal járó felelősséget is. - És akkor az lenne a mesterterv, hogy az OTP összeesküvésként még kivon 60 milliárdot is? - tette fel a kérdést akkor.

Kiss Ambrus, aki a főváros képviseletében irányítja az egyeztetéseket, a lapunknak adott interjúban kifejtette, hogy a banknak a főváros által megfogalmazott kérést a saját döntéshozatali folyamatán keresztül kell érvényesítenie. Optimistán nyilatkozott a tárgyalások kimeneteléről, remélve, hogy azok akár már a jövő hét közepén lezárulhatnak. Arra a kérdésre, hogy mennyire bízik abban, hogy az OTP teljesíti a kérést, úgy válaszolt, hogy a tárgyalásokat a tárgyalóasztalnál hagyja, és nem kíván üzengetni. Amennyiben az OTP nem fogadja el a javaslatot, rendkívüli közgyűlést kell összehívni júliusban, ahol a testület dönt a további lépésekről. Kiss Ambrus említette, hogy örömmel fogadnák, ha augusztus 1-jétől a hitelkeretük 80 milliárdra bővülne. Az aktuális információik szerint erre már a következő hónap közepétől szükségük lehet, sőt, akár már a hónap második hetében is igénybe kell venniük. A főváros havi kiadásai körülbelül 33 milliárd forintot tesznek ki, míg a bevételeik csupán néhány milliárd forintra rúgnak, amelyek az iparűzési adóból, bérleti díjakból és közterület-használati díjakból származnak. Jelenleg a főváros számláján csütörtökön -21 milliárd forint található. Felmerül a kérdés, hogy a háttérben folynak-e számítások a Tisza meggyőzésére, hogy fogadják el a hitelkeret növeléséről szóló megállapodást, még akkor is, ha az OTP végül elutasítja a közgyűlés kérését? Kiss Ambrus határozottan kijelentette, hogy nem győzködnek senkit a háttérben. A közgyűlés megbízásából tárgyalnak az OTP-vel, és a tárgyalások lezárultáig nem kívánnak B tervről beszélni.

A Magyar Hang az ügyben kereste az OTP Bankot is, hogy megtudjuk, nyitottak-e a Fővárosi Közgyűlés kérésének teljesítésére, és hogy szerintük mikorra zárulhatnak le a vonatkozó tárgyalások. Pénteki válaszuk szerint szigorúan üzleti kérdésként kezelik az ügyfeleiknek nyújtott hiteleket és annak feltételeit. - Budapest Önkormányzata fontos és kiemelt ügyfelünk, törekszünk a legnagyobb rugalmasságra és a stratégiai kapcsolat fenntartására. Bankunk kiemelt prioritásként kezeli az ügyet, az időzítés nem a Bankunkon múlik - tették hozzá.

Lapunk megkereste a Tisza Pártot, hogy megtudjuk, mi történik, ha az OTP mégsem hajlandó a módosításra, amelyet a közgyűlés kért. Ilyen esetben vajon megszavaznák-e az eredeti szerződést, amely a csődbiztossal kapcsolatos kitételeket tartalmazza? A július másodikán elküldött kérdésünkre eddig nem érkezett válasz, de amint megkapjuk, tájékoztatjuk olvasóinkat.

Related posts