A parlament elé kerültek a bírák és ügyészek nyugdíjazásának szabályozására vonatkozó törvényjavaslatok | Székelyhon
akkor vonulhatnak nyugdíjba és részesülhetnek szolgálati nyugdíjban, ha a szolgálati idejük kizárólag ezekben a beosztásokban elérte a 25 évet és betöltötték a 48 évet.
A javasolt módosítások értelmében a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára 2026-tól kezdődően évente hat hónappal fog növekedni, egészen addig, amíg 2029-re el nem éri a 49 évet és hat hónapot. Ezt követően, 2029-től évről évre egy évvel fog emelkedni, így 2045-re a nyugdíjkorhatár 65 évre kúszik fel. Fontos megjegyezni, hogy a nyugdíjra jogosító szolgálati idő továbbra is 25 év marad.
A jogszabályjavaslat alapján a nyugdíj mértéke a nyugdíjbavonulás előtti utolsó 48 hónapban szerzett havi bruttó juttatások (bér és bérpótlékok) átlagának 65%-ára csökken a jelenlegi 80%-kal szemben. Fontos megjegyezni, hogy az így megállapított összeg nem lehet magasabb, mint a nyugdíjbavonulás előtti hónapban kapott nettó jövedelem.
A törvénytervezetet a kormánykoalíció vezetői - Marcel Ciolacu, Cătălin Predoiu, Kelemen Hunor és Varujan Pambuccian - kezdeményezték.
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának 65 évre emelését célzó törvénytervezet különbséget tesz a korábban az igazságügyi rendszerbe belépett, valamint a törvény életbe lépése után érkező szakemberek között - nyilatkozta kedden a RMDSZ elnöke.
A RFI-nek adott interjújában Kelemen Hunor kifejtette azt a jogszabályjavaslatot, amelyet a kormánypártok aznap terjesztettek a parlament elé.