A magyar kormány egy jól ismert európai gyakorlatot követ, amelyet széles körben alkalmaznak a kontinensen - számolt be a Világgazdaság.
Minden évben követik az infláció mértékét a jövedéki adók 2025-től, hogy az államháztartás ezen zsebébe áramló összeg ne apadjon el. Noha az új törvényben akad az idei pénzromlásnál is nagyobb emelés, az egyes összegek valójában nem nagy tételek, további inflációs hatást vélhetően nemigen váltanak ki.
Januártól az infláció mértékével növekedik a szeszes italok, a dohánytermékek és az üzemanyagok tételes jövedéki adója, valamint a gépjármű- és a regisztrációs adó is, egy nemrégiben elfogadott törvény értelmében.
A jogszabály egyúttal biztosítja azt is, hogy minden évben automatikusan emelkedjenek a tételek, e téren korrigálandó az államháztartás bevételi oldalán a pénzromlást.
- kommentálta lapunk kérésére a Századvég makrogazdasági üzletága. Mint írták, az inflációkövetés más európai országokban is alkalmazott gyakorlat.
A célunk a költségvetés harmonikus egyensúlyának megteremtése.
Az infláció hatása a költségvetés kiadási oldalára is érezhető, így az inflációhoz igazított adóemelés segíthet a költségvetés egyensúlyának megteremtésében a bevételek terén. A jövedéki adók esetében fontos szempont a fogyasztás csökkentése, legyen szó egészségügyi (például alkohol és dohány) vagy környezeti (mint az üzemanyag) megfontolásokról. Az inflációval összhangban végzett emelés garantálja, hogy a jövedéki adók fogyasztásra gyakorolt mérséklő hatása megmaradjon - állapítja meg az elemzés.
Az alapszabályok értelmében a jövedéki adók mértéke a tavalyi év júliusi inflációs ráta szerint alakul jövőre, és már most tudható, hogy 2024 júliusában a fogyasztói árak 4,1 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ez az adóemelés érinti az üzemanyagok és a szeszes italok besorolását is.
A gyakorlatban várhatóan 2025-re egyes jövedéki adótételek emelkedése még jelentősebb mértékű lesz.
A dohánytermékek jövedéki adója 8%-os mértékben kerül megállapításra.
A vállalati fogyasztók számára a villamos energia díja 11 százalékos mértékben alakul.
Várhatóan nem okoz problémát az inflációkövető adóemelés
A Századvég legfrissebb elemzése szerint a dohánytermékek, a járműüzemanyagok és a szeszes italok összesített fogyasztási aránya eléri a 14,2 százalékot. E termékek esetében várhatóan a jövedéki adó emelkedése meghaladja a jövő évi inflációt, amelynek becsült többletinflációs hatása 0,3 százalékra tehető. Az üzemanyagok jövedéki adója emelkedése nemcsak a fogyasztókat, hanem a vállalatokat is érinti, növelve ezzel a működési költségeiket, ami további inflációs nyomást gyakorolhat. Mindazonáltal a kormánynak figyelembe kellett vennie ezeket a tényezőket a jövő évi inflációs előrejelzése során, így ezeknek nem szabadna plusz inflációs hatásokat generálniuk.
A Századvég véleménye szerint nehéz pontosan felmérni, hogyan reagálnak majd a fogyasztók a helyzetre: "Január elsejétől az üzemanyag jövedéki adójának 5-6 forintos emelése várható, ami az árakat is megemeli. Azonban ennél sokkal jelentősebb áremelkedésekre is számíthatunk, különösen 2024-ben. Érdemes megemlíteni, hogy a közgazdaságtanban gyakran hangoztatott igazság, miszerint az inflációs várakozások kulcsszerepet játszanak. Amennyiben ezek a várakozások valamilyen társadalmi és pszichológiai okból kitartanak, az komoly problémákat okozhat."