Botond csak ébredés után döbbent rá, hogy máris egy új tüdeje birtokosa lett.
Botond legnagyobb vágya, hogy újra együtt bringázhasson barátaival és ehessen egy mekis hamburgert
Boti betegsége két évvel ezelőtt kezdődött, de akkor az orvosok még egészen másra gyanakodtak. Felmerült többek közt, hogy daganat van az agyalapi mirigy környékén, ám a műtétet követően kiderült, hogy nem ez a helyes diagnózis. A fiú nyáron már nagyon nehezen tudott lélegezni, ezért szülei először a soproni kórházba vitték, majd néhány nappal később már Budapesten, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikán volt. Itt merült fel először egy rendkívül ritka betegség, a Langerhans-sejtes histiocytosis lehetősége. Ez a kór tönkretette a fiú tüdőszövetének nagy részét, szinte a teljes légzőfelülete eltűnt. Ahogy édesanyja, Grebenár Bernadett elmondta, ez a betegség nagyon ritka, nem tudták pontosan megállapítani, mikor kezdődött. Botond megmentéséért három intézmény fogott össze.
- Boti július 1-én került a gyerekklinikára, egy hónappal később pedig átvitték a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe, ahol műtüdőn kezelték - mondta Bernadett.
Az ECMO-gép, hivatalos nevén extracorporealis membrán oxigénelválasztó berendezés, egy különleges eszköz, amely a testen kívül végzi el a gázcserét a beteg vérében. Egyszerűen fogalmazva, eltávolítja a szén-dioxidot és oxigént juttat a vérbe. A fiú hetekig részesült ebben a kezelésben, miközben folyamatosan gyógytornász segítette őt az izmai karbantartásában, hogy a fekvő helyzet ne rontsa az állapotát. Sajnos, a kezelés ellenére a tüdő állapota nem mutatott javulást.
Szeptember első napjaiban került be a transzplantációs várólistára, majd átszállították az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központjába. Pár nappal később pedig sikeresen végrehajtották a tüdőátültetést.
A műtüdő kezelés során végzett tüdőátültetés bonyolultabb folyamat, mivel ez a beavatkozás károsíthatja a vér alakos elemeit, ami a beteg vérzéskészségét is csökkenti. Ezt Rényi-Vámos Ferenc professzor, a Mellkasi Központ vezetője osztotta meg velünk, aki együttműködve kollégáival végezte el a transzplantációt.
Ez a beavatkozás hatalmas terhet rótt Boti vállára, aki már két hónapja ágyban feküdt. Szerencsére azonban rendkívül erős lélek, és a műtét, valamint az azt követő időszak sikeresen zajlott le.
Az operáció elhúzódott, egészen 8 órán át tartott, és Boti ekkorra már hetek óta álomországban járt, hiszen annyira megromlott az állapota, hogy mesterséges altatásra volt szüksége. Így aztán fogalma sem volt arról, hogy lehetősége nyílt egy új tüdő befogadására; minden döntést a szüleivel kellett egyeztetni. Természetesen nem merült fel kérdés, hogy részt vegyenek a műtétben. Amikor végre magához tért, a professzor úr tájékoztatta, hogy mostantól egy új, egészséges tüdő segítségével lélegezhet ismét önállóan.
- Természetesen a jövőben gyógyszereket kell szednie és folyamatosan monitorozzuk az állapotát, de Boti teljes életet élhet - jelentette ki a professzor.
A helyzetük valósága jól tükrözi, hogy Botond édesanyja szerint a kisfiú napról napra egyre erősebbé válik. Sopronból Budapestre járnak rehabilitációs kezelésekre, de ez az áldozat igazán megéri, hiszen egy új élet reménye lebeg a szemük előtt. Az egész család rendkívül hálás mindenkinek, aki részt vett a hatalmas összefogásban, de Botond életében még mindig akadnak olyan dolgok, amelyek nem a legjobb irányba haladnak. A következő egy évben ugyanis szigorúan ügyelniük kell minden lépésükre, így Boti két rég vágyott álma is egyelőre várat magára: nem ülhet újra a biciklire a barátaival, és a Mekiben egy ízletes hamburger sem kerülhet a tányérjára.
Boti a második gyermek Magyarországon, aki tüdőtranszplantáción esett át. A műtüdő-kezelés 35 napja alatt, amennyire csak lehetséges volt, ébren maradt, ami rendkívüli teljesítmény, hiszen ő az első ilyen eset intézményünk történetében. Kitartóan végezte a gyógytornát, hogy erőre kapjon, és mindannyian nagyon büszkék vagyunk rá! Az ő bátor küzdelme, orvosaink és szakdolgozóink fáradhatatlan munkája, valamint professzor úr által végzett transzplantáció az Országos Onkológiai Intézetben – amely különösen kockázatos volt egy ilyen hosszú műtüdő-kezelés után – mind-mind rendkívüli bravúrnak számít. Ezt hangsúlyozta dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa.