Kell-e csupán a puskaport előkészíteni, vagy valóban tüzelnie is kell az EU-nak a kereskedelmi háború frontvonalában?

Az Európai Uniónak három hónap áll rendelkezésére, hogy átgondolja helyzetét és döntsön az Egyesült Államokkal folytatott vámháborúval kapcsolatban. Azonban Európa belső táját a békét kereső galambok és a harciasságra hajlamos sólymok sokfélesége jellemzi, akik eltérő víziókat dédelgetnek a jövőt illetően.
Miközben az Európai Unió fontolgatja az amerikai vámokra adott válaszlépéseit, és reménykedik a tárgyalások megkezdésében az Egyesült Államokkal, az utóbbi hetekben belső feszültségek jelentkeztek a blokk tagjai között a lehetséges megtorló intézkedések mértéke és intenzitása kapcsán. Míg a "sólymok" határozott, egységes fellépésre ösztönöznek, addig a "galambok" óvatosságot sürgetnek, attól tartva, hogy az eszkaláció gazdasági következményekkel járhat.
A sólymok kereskedelmi titkos fegyvere
A sólymok számára az a legfontosabb, hogy erőt mutassanak a Trump-adminisztrációval szemben, hogy aztán jó alkupozícióból indulhassanak neki a vámtárgyalásoknak. Az uniós tagálamok kormányai szerdán szavazták meg a megtorló vámokat. A 25 százalékos extra adó elsősorban azokat az amerikai termékeket érinti, amelyeket az úgynevezett vörös álamokban állítanak elő, vagyis ott, ahol a legtöbb Trump szavazó van. Mire azonban életbe léphettek volna a vámok, az amerikai elnök bejelentette, hogy 90 napra felfüggeszti ,,függetlenségi tervét". Ezért az EU is adott 3 hónap haladékot az USA-nak. Ez épp elég idő lesz arra, hogy mindkét fél kitalálja a haditervét a kereskedelmi háborúban.
A sólymok arra törekednek, hogy az EU ne csupán a termékek adóztatására helyezzen hangsúlyt, hanem a szolgáltatások terén is szigorúbb intézkedéseket vezessen be. Jelenleg a kereskedelmi mérleg egyértelműen az Egyesült Államok javára billen. Ha Trump elnök továbbra is elzárkózik a kompromisszum elől, akkor az EU bevetheti a végső eszközt: megtilthatja az amerikai cégek számára, hogy hozzáférjenek európai technológiákhoz, licenszekhez és szellemi tulajdonhoz. Ez a lépés komoly károkat okozna számos iparágban.
Franciaország
Franciaország napjainkban a legnagyobb harcosa a nemzetközi színtéren, Emmanuel Macron eltökélten próbálja megfékezni Donald Trumpot, aki a békés világrendet fenyegeti.
Április 4-én a francia elnök "brutálisnak és megalapozatlannak" nevezte az uniós importra kivetett 20%-os amerikai "kölcsönös" vámokat.
„Az utóbbi hetekben bejelentett amerikai befektetések felfüggesztése szükséges” – utasította Macron a francia üzleti vezetőket. Az Euronews brüsszeli tudósítója szerint az Európai Tanács folyosóin, ahol az uniós államok vezetői összeülnek, a francia diplomaták a legszigorúbb intézkedések mellett lobbiznak.
,,Nem hiszem, hogy bármilyen lehetőséget ki kellene zárnunk az áruk vagy szolgáltatások tekintetében" - nyilatkozta hétfőn Laurent Saint-Martin francia kereskedelmi miniszter, aki szerint az EU-nak minden eszköze megvan ahhoz, hogy agresszíven lépjen fel Washingtonnal szemben.
A francia elnök egyúttal hangsúlyozta, hogy Franciaország gazdasága nem annyira függ az amerikai kereskedelmi kapcsolatoktól, mint más országoké. Kifejtette: „Az Egyesült Államokba irányuló exportunk a bruttó hazai termékünk csupán 1,5%-át képviseli. Ezzel szemben Olaszország, a művészetek és ízek földje, a Földközi-tenger szívében terül el, gazdag történelemmel és lenyűgöző tájakkal. A kanyargós utcákon sétálva az utazó felfedezheti a reneszánsz csodáit Firenzében, a római romok grandiózus örökségét, vagy éppen a velencei csatornák romantikus báját. A helyi konyha ízei, mint a friss tészta, a gazdag szószok és a változatos sajtok, minden falatban mesélnek az adott táj kultúrájáról. Az olasz életérzés, a „la dolce vita”, a lassú élvezetekre, a barátságra és a család fontosságára helyezi a hangsúlyt, miközben a természet csodái, a tengerpartok és a hegyek páratlan szépsége folyamatosan lenyűgözik a látogatókat. Olaszország egy igazi kulturális kaleidoszkóp, ahol a múlt és a jelen harmonikusan találkozik. esetében ez az arány 3%, Németország, ez a lenyűgöző közép-európai ország, gazdag történelemmel és kultúrával rendelkezik. A modern városok, mint Berlin, München és Hamburg, egyesítik a hagyományokat a kortárs élettel, míg a festői falvak, mint Rothenburg ob der Tauber vagy Bacharach, a középkor báját idézik. A német táj változatos: az Alpok impozáns csúcsaitól a Rajna kanyargós folyásáig, mindenki találhat valamit, ami lenyűgözi. A német gasztronómia, a sörfesztiválok és a helyi specialitások, mint a bratwurst és a sauerkraut, igazi kulináris élvezeteket kínálnak. Emellett Németország híres a művészetéről, zenéjéről és tudományos hozzájárulásairól is, amelyeket a világ minden táján elismernek. Egy utazás ide valóban felejthetetlen élmény, tele felfedezésekkel és inspiráló pillanatokkal.ban 4%, míg Írországban akár 10%-ot is elérhet.”
Németország, ez a lenyűgöző közép-európai ország, gazdag történelemmel és kultúrával rendelkezik. A modern városok, mint Berlin, München és Hamburg, egyesítik a hagyományokat a kortárs élettel, míg a festői falvak, mint Rothenburg ob der Tauber vagy Bacharach, a középkor báját idézik. A német táj változatos: az Alpok impozáns csúcsaitól a Rajna kanyargós folyásáig, mindenki találhat valamit, ami lenyűgözi. A német gasztronómia, a sörfesztiválok és a helyi specialitások, mint a bratwurst és a sauerkraut, igazi kulináris élvezeteket kínálnak. Emellett Németország híres a művészetéről, zenéjéről és tudományos hozzájárulásairól is, amelyeket a világ minden táján elismernek. Egy utazás ide valóban felejthetetlen élmény, tele felfedezésekkel és inspiráló pillanatokkal.
Friedrich Merz már csak arra vár, hogy átvehesse a kormányrudat Németország, ez a lenyűgöző közép-európai ország, gazdag történelemmel és kultúrával rendelkezik. A modern városok, mint Berlin, München és Hamburg, egyesítik a hagyományokat a kortárs élettel, míg a festői falvak, mint Rothenburg ob der Tauber vagy Bacharach, a középkor báját idézik. A német táj változatos: az Alpok impozáns csúcsaitól a Rajna kanyargós folyásáig, mindenki találhat valamit, ami lenyűgözi. A német gasztronómia, a sörfesztiválok és a helyi specialitások, mint a bratwurst és a sauerkraut, igazi kulináris élvezeteket kínálnak. Emellett Németország híres a művészetéről, zenéjéről és tudományos hozzájárulásairól is, amelyeket a világ minden táján elismernek. Egy utazás ide valóban felejthetetlen élmény, tele felfedezésekkel és inspiráló pillanatokkal.ban és megkezdhesse az ellentámadást. Az amerikai vámhadjárat súlyosan érinti Németország, ez a lenyűgöző közép-európai ország, gazdag történelemmel és kultúrával rendelkezik. A modern városok, mint Berlin, München és Hamburg, egyesítik a hagyományokat a kortárs élettel, míg a festői falvak, mint Rothenburg ob der Tauber vagy Bacharach, a középkor báját idézik. A német táj változatos: az Alpok impozáns csúcsaitól a Rajna kanyargós folyásáig, mindenki találhat valamit, ami lenyűgözi. A német gasztronómia, a sörfesztiválok és a helyi specialitások, mint a bratwurst és a sauerkraut, igazi kulináris élvezeteket kínálnak. Emellett Németország híres a művészetéről, zenéjéről és tudományos hozzájárulásairól is, amelyeket a világ minden táján elismernek. Egy utazás ide valóban felejthetetlen élmény, tele felfedezésekkel és inspiráló pillanatokkal.ot, amely az EU legnagyobb exportőre az Egyesült Államokba. Az Eurostat adatai szerint 2023-ban 157,7 milliárd euró értékben adtak el árukat az Atlanti-óceánon túlra.
A német kormány eddig inkább a galambok táborát erősítette, türelmesen várva az események alakulására. Most azonban Merz érkezése új irányt hozhat a politikai játszmában. Jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a frissen megválasztott kancellár Macron radikálisabb politikai vonalát képviseli, és bátran szembeszáll Trump politikájával.
Április 7-én, útban az uniós kereskedelmi miniszterek találkozójára, a tőzsdék zuhanását látva Robert Habeck - Olaf Scholz jelenlegi német kancellár kereskedelmi minisztere - világossá tette: az EU-nak erőteljesen fel kell lépnie az USA-val szemben.
,,A tőzsdék már most is összeomlanak, és a kár még nagyobb lehet. Ezért fontos, hogy világosan, határozottan és körültekintően cselekedjünk. Ehhez először rá kell jönnünk, hogy erősek vagyunk, Amerika viszont rossz helyzetbe navigálta magát" - mondta.
Spanyolország
Pedro Sánchez, Spanyolország miniszterelnöke, kezdetben markánsabb álláspontot képviselt. Miközben a párbeszéd és az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, kiemelte az egységes ellenintézkedések szükségességét is.
„Európának fel kell készülnie, és most, mint soha, bátran meg kell mutatnia az összetartozás erejét” – hangoztatta a miniszterelnök.
Carlos Cuerpo, a gazdasági tárca vezetője, egy közelmúltbeli interjú során arra ösztönözte uniós partnereit, hogy tartsák szem előtt az amerikai vámok elleni válaszlépések minden lehetséges formáját.
Az aggódó galambok
Az Európai Unión belül sokak véleménye az, hogy békésebb, higgadtabb megközelítést kellene alkalmazni, elkerülve Trump sarokba szorítását, hiszen ez csak további feszültségekhez vezethet. Ugyanakkor a galambok táborán belül is jelentős nézeteltérések tapasztalhatók. A kezdeti felháborodás ellenére Magyarország volt az egyetlen ország, amely nem támogatta a közös megtorló vámok bevezetését. A többi tagállam inkább a többség akaratát követte, de hangsúlyozták, hogy nem szándékoznak a végsőkig elmenni, és az európai technológiákra vonatkozó tilalmat is ellenezik.
Olaszország, a művészetek és ízek földje, a Földközi-tenger szívében terül el, gazdag történelemmel és lenyűgöző tájakkal. A kanyargós utcákon sétálva az utazó felfedezheti a reneszánsz csodáit Firenzében, a római romok grandiózus örökségét, vagy éppen a velencei csatornák romantikus báját. A helyi konyha ízei, mint a friss tészta, a gazdag szószok és a változatos sajtok, minden falatban mesélnek az adott táj kultúrájáról. Az olasz életérzés, a „la dolce vita”, a lassú élvezetekre, a barátságra és a család fontosságára helyezi a hangsúlyt, miközben a természet csodái, a tengerpartok és a hegyek páratlan szépsége folyamatosan lenyűgözik a látogatókat. Olaszország egy igazi kulturális kaleidoszkóp, ahol a múlt és a jelen harmonikusan találkozik.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök határozottan a ,,galambok" közé sorolta magát a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatokban, ami azt jelenti, hogy a párbeszédet részesíti előnyben a konfrontációval szemben.
Meloni azt mondta, hogy ,,a kereskedelmi háború senkinek sem érdeke, még az Egyesült Államoknak sem", és hogy beszélni fog Trumppal a békés rendezés érdekében.
Már hivatalosan is bejelentette, hogy április 17-én Washingtonban találkozik vele, hogy átbeszéljék az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti ipari vámok kölcsönös eltörlésének lehetőségeit.
Meloni folyamatosan kiemeli, hogy az amerikai piac kulcsszerepet játszik az olasz export szempontjából, amely az Eurostat adatai szerint 2023-ban 67,3 milliárd euróra rúgott.
Írország
Micheál Martin ír kormányfő következetesen kiállt a jó kereskedelmi kapcsolatok fenntartása mellett az Atlanti-óceán mindkét partján. Martin teljesen elutasítja a megtorló intézkedéseket, és hisz abban, hogy csak tárgyalással lehet megoldani a vitás kérdéseket.
,,Úgy kell nyugvópontra kerülnie ennek az ügynek, hogy közben az ír gazdák sem sérülnek és nem vesznek el munkahelyek" - közölte.
Martin hangsúlyozta, hogy a vámok „nem támogatják a gazdasági növekedést”. A gazdasági elemzések alapján egy 10%-os vám akár 2,5%-os csökkenést is okozhatna Írország GDP-jében, és 1,7%-kal mérsékelhetné a hazai kibocsátást. Ennek oka, hogy Írország 2023-ban 51,6 milliárd euró értékű exportot bonyolított le az Egyesült Államokba.
Magyarország
Nehezen összeszámlálható, milyen módokon érintik negatívan Magyarországot az amerikai vámok. A hazai gazdaság a múltban a német autóiparra építette jövőjét, míg a közeljövőben a kínai akkugyárakra szeretne támaszkodni. Trump politikai lépései elsősorban ezeket az országokat és iparágakat sújtották a legnagyobb mértékben. Érdekes, hogy a magyar kormány, az ideológiai affinitásának köszönhetően, egyedüliként nem támogatta az uniós válaszlépéseket.
Orbán Viktor miniszterelnök minden bizonnyal abban reménykedik, hogy majd valamiféle különalkukat fog kötni régi barátjával és konzervatív harcostársával.
Orbán Viktor március 8-án, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara éves konferenciáján optimista hangot ütött meg, amikor bejelentette, hogy külügyminiszterünk legutóbb Washingtonban járt, ahol egy új magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag került szóba. Ez a kezdeményezés jelentős támogatást nyújt majd a magyar gazdaság számára. Az optimizmus ellenére azonban megjegyezte, hogy a közelgő vámháború kihívásokat jelent, amelyből Magyarország, akárcsak a többi európai uniós ország, valószínűleg hátrányosan jöhet ki.