2025-ben egy lenyűgöző szitakötőfaj érdemelte ki az év rovara címet, amely a természet csodáit és sokszínűségét hirdeti. Ez a különleges lény nemcsak szépségével, hanem ökológiai szerepével is felhívja a figyelmet a biodiverzitás fontosságára. A hírek sze


A szitakötő mellett az orrszarvú bogár és az öves tavasziaraszoló volt versenyben.

A Magyar Rovartani Társaság örömmel bejelentette az Év rovara cím nyertesét, amely 2025-ben a közönség szavazatai alapján a sávos szitakötőre esett. Ez a lenyűgöző rovar nemcsak szépségével, hanem különleges viselkedésével is elvarázsolta a természetkedvelőket.

2011 óta hagyomány, hogy megválasztják az Év rovarát, és az idei év sem kivétel! A Magyar Rovartani Társaság három izgalmas jelöltet választott, amelyek mindegyike az ivari kétalakúság különleges jelenségével büszkélkedik.

A sávos szitakötő mellett az orrszarvú bogár és az öves tavasziaraszoló is megmérettett a rangos címért.

A szavazásra két lehetőség állt rendelkezésre: az egyik, hogy online részt vehettek a társaság weboldalán, a másik pedig a papíralapú szavazás, amely a Fővárosi Állatkertben zajlott. Az ivari kétalakúság megnyilvánulása különösen érdekes, hiszen ezeknél a fajoknál a hímek és a nőstények megjelenése jelentősen eltér. Ennek hátterében állhat a hímek közötti versengés, de akár a praktikus alkalmazkodás is - erről számolt be a Veol.

A sávos szitakötők esetében a hímek élénk kék színükkel hívják fel magukra a figyelmet, míg a nőstények zöldes árnyalatukkal és vöröses potrohhukkal tűnnek ki. A magyar név is a szárnyakon látható, impozáns sávokra utal. Ez a faj elsősorban Európában honos, de elérhető Mongólia tájain is. Magyarországon széles körben elterjedt, főként a kis vízfolyások és nedves élőhelyek környékén találkozhatunk vele.

A szitakötők rendjébe sorolható, és azon belül a kis szitakötők, más néven egyenlő szárnyú szitakötők alrendjébe, valamint a színes szárnyú szitakötők családjába is beletartozik.

Hazánkban egy különleges, kétéves fejlődésű fajjal találkozhatunk, amelynek lárvái szinte az év bármely szakaszában feltűnhetnek a vizekben. Ezek a lárvák jellegzetes hosszú kopoltyúkkal és szembetűnően hosszú lábakkal rendelkeznek. Jelenleg nem tartozik a védett vagy veszélyeztetett fajok közé, azonban a klímaváltozás következményeként a kis vizek kiszáradása komoly fenyegetést jelent számukra. Egy másik aggasztó tényező az áramlások mesterséges csökkentése, valamint a vizek szerves eredetű szennyezése, amelyek az oxigénszint csökkenését idézik elő. Emellett a mederkotrások, a kémiai szúnyoggyérítés és az inváziós fajok, mint például a vörös mocsárrák, szintén hozzájárulnak a szitakötők élőhelyének romlásához, így sok kihívással kell szembenézniük a túlélés érdekében.

A gyerekek különösen vonzódnak ehhez a fajtához, hiszen mozgása és külseje egyaránt emlékeztet a színes lepkék táncoló bájára.

Az év halának megválasztott győztese nem más, mint a kurta bitang! Tavaly nyáron különös esemény zajlott, amikor egy hatalmas szitakötőraj lepte meg a fürdőzőket - a látványt videóra is vették! Ha szeretné felfedezni, hogyan fest a ritkán látható védett hegyiszitakötő, ne habozzon, kattintson ide!

Related posts