Egyetemisták és ellenzék: Közös célok vagy eltérő utak? A kérdés, hogy az egyetemisták és az ellenzéki politikai mozgalmak mennyire működnek együtt, vagy éppen ellenkezőleg, mennyire válnak el egymástól, napjaink társadalmi és politikai diskurzusának egy


Három hónapja Szerbia szinte minden településén számos tiltakozás zajlik, amelyeken a résztvevők kifejezik szolidaritásukat az egyetemisták iránt. Az egyetemi közösség tagjai azonban továbbra is kitartanak amellett, hogy nem kívánnak együttműködni az ellenzéki csoportokkal.

Nebojša Vladisavljević, a belgrádi Politikatudományi Kar oktatója úgy véli, hogy az egyetemisták számára elengedhetetlen az önállóság megőrzése, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az ellenzéknek is aktívan lépnie kellene a változások érdekében.

A szocializmus utáni időszakban zajló legújabb tüntetések a tekintélyelvű rendszer ellen hatalmas méreteket öltöttek. Ezek a megmozdulások jelentősebbek, mint az 1990-es évek hasonló eseményei, és felülmúlják az utóbbi évek minden más demonstrációját. Az ellenzék azonban eddig nem mutatkozott. Eljött az idő, hogy aktívan részt vegyenek a folyamatokban, nem csupán sajtótájékoztatók keretein belül, hanem konkrét akciókkal nyerjék el a polgárok bizalmát és támogatását, amivel tovább növelhetnék a nyomást a hatalomra – mondta a Vreme hetilapnak. Hozzátette, hogy jelen pillanatban az ellenzék jelentős támogatásra számíthat, mivel az utcán megjelenők szolidárisan kiállnak az egyetemisták mellett, és egyúttal hatalomváltást is követelnek.

"Ha az ellenzék nem kap támogatást valódi akciókkal ma, amikor a szocializmus utáni legnagyobb polgári mozgósítás zajlik, akkor nem valószínű, hogy ez sikerülni fog máskor" - mondja Vladisavljević.

Dejan Ilić, a Peščanik írója úgy véli, hogy az egyetemisták és az ellenzéki csoportok együttműködése elengedhetetlen. Bár az egyetemisták által elért eredmények figyelemre méltóak, önmagukban nem elegendőek. Az utcán kivívott szabadságot ugyanis intézményi keretek között is meg kell erősíteni és tartósítani.

"Ma a politikai színtéren több olyan szereplő is van, akik a szó szoros értelmében nem politikusok - ők az egyetemisták, a tanulók, a tanárok, az ügyvédek, a földművesek... Korábban megjelentek a nagyon hatékony környezetvédelmi aktivisták is. Hogyan lehetne őket bevezetni a politikai folyamatokba? A legkönnyebben úgy, hogy az ellenzéki pártok mindegyik csoportnak átengedi a politikai terep egy-egy részét" - közölte Ilić.

Related posts