Akkor történik, amikor a nyelvünk hegyén ott lebeg egy szó, de valamiért mégsem tudjuk előhívni.

Hányunkkal esett már meg, hogy egy szó, amit éppen ki akartunk mondani, teljesen eltűnt az emlékezetünkből? Ilyenkor agyunk különböző területei feszülten dolgoznak, hogy előkerüljön a keresett kifejezés, és enyhüljön az a frusztráció, amit az elfelejtett szó okoz. Vajon ez a jelenség egyre gyakoribbá válik az idő múlásával? Bár ez természetes dolog, nem szabad belenyugodnunk a helyzetbe.
- "Itt van a nyelvem hegyén, de hogy is hívják azt a színészt? P-ével kezdődik. P, Pé, Pé. Na, tudod! A Kelly hőseiben is volt, a fia is színész".
Persze, íme egy egyedibb változat: "Tudom, hogy kinek a nevére gondolsz: Donald Sutherland. Igen, valóban, ő egy igazi klasszikus!"
- 40 fölött már egyre többször bonyolódunk ilyen párbeszédekbe, de mi történhet ilyenkor az agyban, mikor biztosak vagyunk abban, hogy tudunk valamit, de sehogy sem jut eszünkbe a megnevezése.
Ebben az esetben az agy több régiója egyszerre dolgozik azon, hogy ráleljen a válaszra, mintha több ember keresne egy könyvet egy könyvtárban, írja frappáns hasonlattal a The Conversation. Az agy a könyvtár, az idegi kapcsolódások az emberek. A konkrét területek, amik részt vesznek a kutatásban: az elülső cinguláris kéreg, a prefrontális kéreg és az inzula. Az elülső cinguláris kéreg és a prefrontális kéreg a kognitív kontrollért felelős hálózat részei.
Az inzula és az elülső cinguláris kéreg területei régóta a mentális betegségek kutatásának fókuszában állnak. Különösen a cinguláris kéreg, más néven a Brodmann 32-es mező aktivitása figyelemre méltó, hiszen ez a régió aktívan részt vesz a döntéshozatali folyamatokban, még akkor is, amikor hajlandóak vagyunk módosítani korábbi választásainkat.
Ez egy mélyebb és kevésbé látható agyterület, ami hozzájárul a fonológiai visszakereséshez (vagyis a szavakat alkotó hangok megtalálásához), illetve az interocepcióért (ami a szervek állapotának érzékelését jelenti, például a légzést vagy a szívritmust), az érzelmek megéléséért, az érzelmi reakciók korrigálásáért szintén ez a régió a felelős. Működése megváltozik, mikor előáll a konfliktus: "Ismerem ezt a szót, de nem találom!".
Közben a prefrontális kéreg kiértékeli és ellenőrzi a keresés során felszínre kerülő információkat. Ez egyébként egy érdekes agyterület, egészen a húszas éveink első feléig változik. A kamaszkorban kezdődő érési folyamatok során azok a neurális kapcsolatok kvázi kidobásra kerülnek, amiket a felnőttkorba lépve nem használunk. Az érési folyamat a nyakszirtlebenytől halad a prefrontális kéreg felé - ez felel az átgondolt döntésekért, az önkontrollért, a monotonitás tűréséért, az önreflexióért.
Az agykutatók mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) segítségével tanulmányozták, hogyan működnek együtt az agy különböző területei, amikor egy bizonyos kifejezést keresünk. Az eredmények megerősítették azt, amit már sokan tudtunk: az idő múlásával egyre gyakoribbá válhat, hogy az elülső cinguláris kéreg és az inzula fokozatosan csökken a hatékonyságukban. Ha a könyvtáros példáját vesszük alapul, ez olyan, mintha a könyvek összekeverednének, mert nem a megfelelő helyre lettek besorolva. Így persze sokkal nehezebb rátalálni a keresett szóra vagy könyvre, ha például a P betűnél Donald Sutherland helyett valami egészen mást találunk.
Az idősebb felnőttek esetében az inzula aktivitása gyakran csökken, ami miatt a szavak fonológiai elemeinek összeállítása nehezebbé válik. Ez a jelenség teljesen természetes, akárcsak a ráncok megjelenése az arcon. Azonban nem érdemes beletörődni ebbe a helyzetbe, hiszen az agyunk edzése mindig lehetséges!
Ez a tartalék segít optimalizálni az agy egészségét és enyhíti az agy kognitív öregedését, így könnyebben rátalálunk majd Kiefer, vagyis Donald Sutherland nevére. Ha mégsem ugrik be azonnal, észlelhetjük, hogy bizonyos hangok előbukkannak, agyunk lázasan keresgél. Ha nem kapunk eredményt, tartsunk egy kis szünetet és később váratlanul be fog ugrani, hiszen agyunk hatékony, és az energia nem vész el, csak átalakul. Na, emlékszünk még, ki mondta? J, Jé, Jé, Joule!