A Bükk csodálatos tájain fokozottan védett barna medvék élnek. Ha véletlenül találkozol egy ilyen csodás teremtménnyel, tartsd szem előtt az alábbi tanácsokat!
A Bükki Nemzeti Park területén néhány hónapja már több helyen észlelnek medvenyomokat, esetleg látni is vélik az állatot. A napokban pedig felkerült a park YouTube-csatornájára néhány kameracsapdás felvétel is a szépen megtermett bundás jószágról vagy jószágokról.
Nagy a riadalom, volt, aki túrázni sem mert elmenni, így fontosnak tartjuk, hogy hitelesen bemutassuk ezeket az állatokat, és azt is elmondjuk, mit tehetsz, ha kutyával vagy akár anélkül szemben találod magad egy barna medvével a kirándulás során.
Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológiai szakreferense megfigyelései szerint az utóbbi két évtizedben folyamatosan nőtt a barnamedvék észlelésének száma. Ez a jelenség a populáció növekedésének, valamint az emberi tevékenységek által a medvék természetes élőhelyeire gyakorolt hatásoknak egyaránt betudható. Szakértőnk kiemeli, hogy a medvék főként a folyóvölgyek mentén mozognak, és az erdős területeken való felbukkanásuk a jellemző. Települések közelébe csak ritkán merészkednek, ami azt mutatja, hogy igyekeznek elkerülni az emberi jelenlétet - olvasható egy Index cikkben.
A Bükki Nemzeti Park nemrégiben közzétett egy rendkívül hasznos írást a fokozottan védett nagyragadozóról. A cikkből kiderül, hogy ezek az impozáns állatok egy éjszaka leforgása alatt hatalmas távolságokat képesek bejárni, akár 10 kilométert is meghaladó területeket hagyva maguk után. Ezért ha több szomszédos helyszínen bukkanunk a nyomaikra, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy több egyedről van szó. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakértői azonban hálásak a megfigyelések bejelentéséért, és mindegyiket igyekeznek alaposan kivizsgálni. Ezen intézkedések nem csupán a faj viselkedésének jobb megértését szolgálják, hanem céljuk a potenciális konfliktushelyzetek megelőzése is.
Fontos hangsúlyozni, hogy bár a barna medvét nagyragadozóként ismerjük, táplálkozási szokásai meglepően változatosak. A táplálékának körülbelül 70-80%-a növényi eredetű, és bizonyos kárpáti populációknál ez az arány még magasabb is lehet. Ennek következtében a csülkös vadak számára kialakított etetőknél gyakran találkozhatunk a barna medvék nyomaival, ami jól mutatja, hogy ezek az állatok nem csupán ragadozók, hanem a természet bonyolult táplálkozási láncának fontos szereplői.
Az említett kameracsapdás felvételek egyedülálló pillanatokat rögzítenek, amelyek bepillantást nyújtanak a természet rejtett világába.
A nemzeti park honlapján olvasható, hogy: a medve nem játék, a medvét kerülni kell! Legyen az az állat bármilyen korú is, ugyanis a bocsokhoz közel valószínűleg van valahol egy anyaállat is, akikhez egyértelműen és érthető módon a legtöbb konfliktus köthető.
Ha mégis úgy döntünk, hogy elindulunk túrázni vagy sétálni, akkor tartsunk szem előtt néhány nagyon fontos szabályt. Mindig a kijelölt turistaútvonalon közlekedjünk, kerüljük a bozótosokat. Látogatásunkat ne a napnyugta és napkelte közötti időszakra tervezzük. Bár kontraproduktívnak tűnhet egy laikus számára, kiemelten fontos, hogy ottlétünket tegyük nyilvánvalóvá a medve számára. Tehát ne nesztelenül haladjunk, ha társaságban vagyunk, beszélgessünk. Egyedül akár énekelhetünk is. Az állatnak így van ideje elvonulni, irányt változtatni; az ugyanis biztos, hogy önszántából nem fogja keresni a társaságunkat.
Prof. dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója a Díványnak tett nyilatkozatában így fogalmaz: "Mi a gyerekkorunkban még úgy tanultuk az erdőjárást, hogy az erdőben csöndben kell jönni-menni, az erdő egy templom, és ennek megfelelően kell viselkedni, de a medvés erdő nem ilyen. A medvés erdőben énekelni kell, hangosan mozogni, mert akkor a medve is észleli a jelenlétünket."
Hólepte tájban, ahol a csend uralkodik, a medvenyomok mesélnek a vadon titkos életéről. A puha hóba mélyedő lábnyomok, mintha a természet festette volna őket, hívogatják a kíváncsi szemeket. Minden egyes lépés mögött ott rejlik a hatalmas állat ereje és titokzatos létezése. A nyomok követése izgalmas kalandra invitál, ahol a hófödte fák alatt felfedezhetjük a medve világát – azt a világot, ahol a csendet csak a hó roppanása és a távolban hallatszó szél zúgása töri meg.
Ha véletlenül mégis összefutnánk az állattal, és az nem vett észre minket, a helyszínről óvatosan, feltűnés és hangzavar nélkül, a medvét szemmel tartva hátráljunk el. Ha két lábra áll, az csupán azt jelenti, hogy jobban be szeretné látni a környezetét. Semmiképp se próbáljuk elzavarni, ne nézzünk a szemébe és ne fordítsunk neki hátat, ne akarjunk elfutni! Sokkal gyorsabb nálunk, nem lenne esélyünk.
Ha autós találkozóra látogatunk, érdemes a járműben maradnunk. Ne kíséreljük meg a bundás barátunkat megkínálni, és a közös szelfizést is kerüljük! Amennyiben közel merészkedik, fontos, hogy megőrizzük a nyugalmunkat, és ne végezzünk hirtelen mozdulatokat. Ezen kívül, lehetőleg kerüljük el az erősen illatozó ételeket, mint például halkonzerv vagy édesített, sűrített tej, amit a kávénkhoz szoktunk használni. A maradékot igyekezzünk szagmentesen csomagolni, és a medvék védelme érdekében, valamint a tiszteletteljes emberi magatartás jegyében soha ne hagyjunk hátra csomagolóanyagot vagy bármilyen ételmaradékot.
Bár sokan azt hinnék, hogy az erdőben szabadjára engedhetjük a kutyánkat, és hagyhatjuk, hogy kedvére szaladgáljon, ezt számos ok miatt érdemes újragondolni. Ha a kutyusunk veszélyben érzi magát, a gazdájához fog rohanani, és lehet, hogy egy támadó medve is a nyomában lesz. Ezért fontos, hogy az erdőben is mindig legyen a kutyánkon póráz! Továbbá, a vadászidény idején egy szabadon futó kutya komoly kockázatnak van kitéve.
Bármelyik másik, korábban említett technikát bátran alkalmazhatjuk, ha véletlenül összefutnánk a mackóval, és persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kutyánk társaságában is figyelnünk kell a zajkeltésre, a megfelelő időpontok kiválasztására, valamint a turistaútvonalak betartására. Ami pedig a jutalomfalatokat illeti, talán jobb, ha azokat inkább otthon hagyjuk.