Az általános iskolásokat olyan mértékben készítették fel a háborúra, mintha már a küszöbön állna a fegyveres konfliktus, pedig a valóságban még messze jártunk ettől.

Az "intenzív" kifejezés az, ami elsőként eszembe jutott, amikor a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) diákjainak műveit néztem. Az intézmény minden évben megmutatja alap- és mesterszakos hallgatóinak diplomamunkáit, és ez az év sem kivétel. Az újdonság azonban, hogy most először szervezték meg a kiállítást az egyetem falain kívül, a Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központ elegáns tereiben. Uszkay Tekla kurátor irányításával 32 tehetséges diák alkotásait állították ki a központ három különböző kiállítóhelyszínén. A tárlat különleges élményt kínál, hiszen az érdeklődők 2025. szeptember 7-ig látogathatják meg a kiállítást, és felfedezhetik a fiatal művészek inspiráló világát.
A "Best of Diploma 2025" elnevezésű kiállítás a HAB három szintjén, három különböző stílusú térben bontakozik ki. A tárlat kurátora gondosan válogatta össze a műveket, figyelembe véve a tartalmi és vizuális hatásmechanizmusokat, így a különböző termekben hol sűrűbben, hol pedig szellősebben találkozhatunk a végzős hallgatók kreatív alkotásaival. Minden egyes térben felfedezhetjük a grafikai művészet, szobrászat, installációs tervezés és egyedi megoldások széles spektrumát, bemutatva a fiatal művészek sokszínűségét és innovatív gondolkodását.
Az MKE hallgatói rendkívül sokszínű művészi és kivitelezési eszközt alkalmaztak, függetlenül attól, hogy klasszikus technikákról vagy kevert módszerekről van szó. A témák is éppen olyan változatosak, a személyes traumák feldolgozásától kezdve a társadalmi problémákra való éles rávilágításon át a háborús helyzetekre adott válaszokig, sőt, az irodalmi és drámai művek különleges adaptációiig – mindezek megjelennek a HAB tereiben.
Egy jól sikerült diplomamunka nemcsak a tanulmányok lezárása, hanem egy pályakezdő művész első komoly megnyilatkozása is. A válogatás során arra törekedtünk, hogy olyan munkákat mutassunk be, amelyek komplex gondolatisággal, autonóm nyelvezettel és érzékeny társadalmi reflexióval keresik a válaszokat a kortárs világ kihívásaira
„Tedd különlegessé a szöveged!” – javasolta Uszkay Tekla, a kiállítás kurátora.
Olajos Anna, a HAB szakmai vezetője kifejtette: "A Best of Diploma kiállítás minden évben visszatükrözi a kortárs művészet fiatal generációjának irányvonalait – egyszerre közvetít egyedi élményeket és reagál a társadalmi környezetre. A HAB számára igazi megtiszteltetés, hogy teret adhatunk ennek a párbeszédnek, hiszen küldetésünk a fiatal, ígéretes tehetségek támogatása."
A kiállítás megnyitóján jelen volt Dóczi Gergely, a Magyar Képzőművészeti Egyetem kancellárja is. Beszédében hangsúlyozta, hogy ez az esemény minden évben óriási lehetőséget kínál számukra. Nem csupán a művészek egyéni teljesítményeit tudják szemléltetni, hanem egy átfogóbb képet is nyújtanak az intézményben zajló kreatív tevékenységekről.
A megnyitóbeszédek után Uszkay Tekla szisztematikusan, szintről szintre kalauzolta a sajtó képviselőit a kiállításon. Az emeleti túránk Sarfenstein Ditta lenyűgöző, háromdimenziós, nyomtatott "Leltár" című alkotásával kezdődött, amelyet a kurátor mutatott be. A HAB legfelső szintjén sokszínű megoldások és gondolatok bontakoznak ki, ahol a kiállított művek középpontjában az érintés érzelmi jelentősége, a test újraértelmezése, az emlékek megőrzése, valamint a jövő kihívásaira való felkészülés áll.
Láthatjuk egy lehetséges téli olimpia vizuális arculatát, ami az őslakos kultúrából merít, de a múlt traumáinak feldolgozása, démonainak leküzdése is előkerül, amihez az alkotóművészet kulcsként tud szolgálni. Ebből több mű is született, például Molnár Ambrus Márton rendhagyó grafikai alkotása, vagy Sipos Eszter ukrajnai háborúra reflektáló installációja, ami felidézi, ahogy egy általános iskolai testnevelés tanár (még bőven a háború kitörése előtt) miként végeztetett katonai gyakorlatokhoz hasonló feladatokat a diákokkal egy későbbi, lehetséges fegyveres konfliktusra való felkészítésként.
Itt olyan figyelemre méltó alkotások gyűjteménye várja a látogatókat, amelyek kultúrtörténeti párbeszédet folytatnak más művekkel. Bizarr és rendhagyó megjelenésük révén egymást erősítve kínálnak intenzív élményeket. A kiállított diplomamunkák Molnár Ferenc Liliom című drámájára, a Danse Macabre motívumaira, a Jógyerekek képeskönyvére, valamint Az utolsó ítélet festményére is reflektálnak. Ezen kívül a poszt-humán kortárs művészet izgalmas példája is megjelenik egy mozgó, robotikus installáció formájában, amely új dimenziókat ad a térhez.
Az alsó szinten a tartalom sokkal inkább fókuszált, hiszen itt három látványtervező alkotásait állították ki. Ezek a művek szoros kapcsolatban állnak más alkotásokkal, például a Jógyerekek képeskönyvéhez készült jelmezek és díszletek, valamint Shakespeare Szentivánéji álma, amely egy elképzelt fesztivál keretein belül kapott helyet. A tér egyszerű és homogén kialakítása lehetőséget teremt a látványtervek mélyebb gondolati kibővítésére, ahol semmi sem vonja el a figyelmet a művekről.
A Magyar Képzőművészeti Egyetemen 2025-ben 177 hallgató szerzett diplomát, közülük itt 32 alkotó munkája látható. A Best of Diploma kiállítás sokoldalú, intenzív és őszinte műveket vonultat fel az idei végzősök alkotásaiból, amelyek egyenként és csoportos kontextusban is erőteljes hatást váltanak ki a látogatóból. A tárlat szeptember 7-ig látogatható a HAB-ban.