Idén a csalók, akik az unokázós módszert alkalmazzák, több mint 572 ezer eurót zsebeltek be.

Voltak, akik egy egész élet megtakarításait veszítették el - tájékoztatta a TASR-t Zuzana Hrabovská, az országos rendőr-főkapitányság munkatársa.
A rendőrség tájékoztatása szerint 2023-hoz képest 61-el csökkent az ilyen jellegű ügyek száma, ami azt jelenti, hogy összesen 186 alkalommal csaptak be az időseket. A csalásokkal okozott kár pedig meghaladja a 2,2 millió eurót.
Hrabovská rámutatott, hogy különösen azok az idősek kerülnek veszélybe, akik egyedül élnek, és ritkán merészkednek ki otthonaikból, elkerülve a közösségi programokat. A csalók éppen ezt a magányt kihasználva támadnak: mivel sok idős ember nem tart fenn rendszeres kapcsolatot a családjával, gyakran előfordulhat, hogy nincs elegendő lélekjelenlétük ahhoz, hogy azonnal segítséget kérjenek gyermekeiktől vagy unokáiktól, amikor gyanús helyzettel találkoznak.
Hrabovská elmondta, hogy a rendőrség munkatársai 2024-ben összesen 5700 idős embert kerestek fel országszerte, a postás kíséretében, hogy tájékoztassák őket a csalók módszereiről és trükkjeiről, ezzel elősegítve a megelőzést.
A rendőrség felhívja a figyelmet arra, hogy legyünk rendkívül éberek minden ismeretlen telefonálóval szemben. Fontos, hogy tudjuk, hogy a rendőrség, a mentősök és az állami hivatalok munkatársai soha nem kérnek készpénzes kifizetést, és értéktárgyak átadására végképp nem kérnek fel minket. Amennyiben valaki mégis úgy dönt, hogy készpénzt ad át ismeretlen személynek, mert azt hiszi, hogy egy családtagja segítségre szorul, javasolt, hogy legalább egy szomszédot hívjon tanúnak a helyzet kezeléséhez. Az óvatosság mindig kifizetődő!
"Ez érvényes arra az esetre is, ha ilyen célra akarnak kivenni nagy összeget a bankból. Vagy legalább mondják el a bank munkatársának, hogy mi a szándékuk a pénzzel. Ha ő is gyanúsnak találja az ügyet, tudja, hogyan járjon el" - tette hozzá Hrabovská.