Új bikapókfaj felfedezése okozott izgalmat: a magyarok népszerű kirándulóhelyén tűnt fel - Pénzcentrum

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága izgalmas természeti felfedezéssel gazdagította a tudományos világot: a park területén először észlelték a deres bikapók (Eresus hermani) jelenlétét, amely egy viszonylag frissen leírt faj. Az eddig ismeretlen előfordulást a boldogkőváraljai Vár-hegyen rögzítették április második hetében – számoltak be róla a hivatalos Facebook-oldalukon.
A magyar természetvédelem szempontjából izgalmas hír érkezett, amely különösen figyelemre méltó, hiszen a bikapókokkal kapcsolatos tudományos ismereteink az utóbbi időszakban jelentős fejlődésen mentek keresztül. Hosszú ideig azt gondolták, hogy hazánkban mindössze egyetlen bikapókfaj található, azonban a legfrissebb kutatások során három különböző fajt sikerült azonosítani. Az Aggteleki Nemzeti Park területén eddig kizárólag a sárgafejű bikapók (Eresus moravicus) előfordulását dokumentálták – olvasható a Facebook-bejegyzésben.
A frissen azonosított deres bikapók igazi különlegességnek számít, hiszen a hímek már március-áprilisban megfigyelhetők, és ez a példány is ebben az időszakban került elő. Érdekes megjegyezni, hogy eddig főként mésztufa alapkőzetű élőhelyeken találták a fajt, így különösen meglepő, hogy most andezittufás környezetben, a Vár-hegy térségében bukkant fel. A faj pontos azonosításához Kovács Gábor, Matt Prince és Huber Attila szakmai közreműködése volt elengedhetetlen, amiért a nemzeti park szívből köszönetet mondott.
A bikapókok különleges megjelenésű pókok, melyekből világszerte mindössze körülbelül száz faj ismert. Természetes előfordulásuk Európára, Közép-Ázsiára és Észak-Afrikára korlátozódik. Élőhelyükkel szemben rendkívül igényesek: kizárólag meleg, száraz klímájú, speciális talajszerkezetű és növényzetű területeken képesek megélni. Emiatt hazánkban is elszórtan, foltszerű elterjedés jellemzi őket - a középhegységekben, dombvidékeken és az Alföld egyes részein fordulnak elő.
Bár a bikapókok csípése rendkívül fájdalmas élmény lehet, ritkaságuk és titokzatos életmódjuk miatt az emberekkel való közvetlen találkozásuk meglehetősen ritka. Magyarországon minden bikapókfaj védett státusszal bír, és természetvédelmi oltalom alatt állnak. E védett fajok különleges értéke egyedenként 5000 forint, ami tükrözi a természetvédelmi erőfeszítések fontosságát.