Kárpátalján új napelempark létesül, ami jelentős lépést jelent a decentralizált energiarendszer irányába.


A beruházásért felelős Elios Luchky Kft. nemrégiben 10,8 millió eurós befektetési hitelszerződést kötött az ukrán Oschadbankkal a projekt megvalósítása érdekében. A jövőbeli tervek szerint a Munkácsi járásban, Ukrajna területén egy 22,35 megawatt teljesítményű napelemes erőmű létesül, amely jelentős mértékben hozzájárul majd a fenntartható energia előállításához a régióban.

A neperőmű energiatermelő részeihez egy 16 megawattos inverterrendszer és egy 33,44 megawattórás kapacitású energiatároló egység is kapcsolódik. Az építkezés befejezését és az üzembe helyezést 2026 januárjára tervezik Ukrajnában - írja a Kiszo.

A Helios Strategia egy nemzetközi mérnöki cégcsoport, amely napelemes rendszerek tervezésére és kivitelezésére (EPC-projektekre), valamint ipari és kereskedelmi energiatárolási megoldásokra szakosodott. A vállalat eddig összesen 1,2 gigawatt összkapacitású naperőmű-projektben vett részt, ezek többsége Dnyipropetrovszk, Odessza és Mikolajiv megyékben található.

Félő, hogy az ukrán energiarendszer válságba kerül. Márciusban elkezdődött az atomerőművek szokásos karbantartási időszaka, és május végére már három nukleáris blokk kiesett a rendszerből, ami drasztikusan csökkentette a termelési kapacitást. Olha Buszlavec, az energetikai minisztérium korábbi vezetője figyelmeztetett, hogy eközben a rakétatámadások által megrongált erőművek helyreállítása is folyamatban van, de az általuk biztosított stabilitás csak részleges. Tavaly nyáron a márciustól júniusig tartó időszakban 9 gigawattnyi villamosenergia-termelő kapacitás veszett el az orosz támadások következtében, ami áramszünetekhez vezetett. Idén eddig nem történt hasonló nagyságrendű támadás, de a kockázat továbbra is jelen van, így az ukrán energiarendszer megbízhatósága továbbra is kérdéses.

A kritikus kockázati egyenlet második összetevője a növekvő hőmérsékleti függőség. Az utóbbi években rohamosan nőtt a háztartási és vállalati napenergia-rendszerek beépített kapacitása: 2025 májusára ezek teljes teljesítménye elérte a 7,1 gigawattot, miközben az atomerőművek működő blokkjainak összkapacitása 7,7 gigawatt.

Related posts