Újabb nehézségekkel küzdő vállalkozások kerültek a NAV látókörébe – most pedig jelentős összegért kínálják őket eladásra.

Nem minden vállalkozásból lesz sikeres mese, és nem is minden cég tűnik el csendesen a süllyesztő mélyére, ha kudarcot vall. Az igazság az, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) rendszeresen igyekszik értékesíteni azokat a társaságokat, amelyek valamilyen okból felszámolásra kerültek. Legyen szó adótartozásról, tulajdonosi konfliktusokról vagy elhúzódó jogi problémákról, a NAV folyamatosan keresi a lehetőségeket a piacon, hogy új életet leheljen a feledés homályába került cégekbe.
Sosem voltak olyan sikeres vállalkozások, amelyek a pénzügyi siker mellett elmaradtak, és furcsa, forgalom nélküli fedőcégek, valamint egykor virágzó, de valamilyen okból megingott cégek is szerepeltek már az adóhivatal árverési listáján. Ahogyan azt cikksorozatunk legutóbbi epizódjában említettük, most 17 újabb vállalkozás került a NAV listájára, amelyek hamarosan kalapács alá kerülnek. Lássuk, melyek a legérdekesebb esetek!
A vállalkozás elnevezése leginkább a postákon kapható sorsjegyekre emlékeztetheti olvasóinkat, ám az Opten céginformációs adatbázisa szerint a budapesti cég "iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelemmel" foglalkozott, azaz fénykorában egy kisebb üzlet üzemeltetője lehetett. Ezt igazolja a megadott Teréz körúti telephely címe is, a körúti épületblokkban több kereskedelmi egység is működik.
A cégnek a működés során többször is meggyűlt a baja az adóhivatallal, és az adatbázis szerint jelenleg is kényszertörlés alatt áll. A Fáraó Piramisa 2002 a 2022-es évig egyébként viszonylag stabilan működött, 100 millió forintos árbevétel mellett átlagosan 3 millió forint körüli profitot hozva - a krach ezután ütött be.
Amennyiben valaki meglátja a fantáziát a szebb napokat megélt cégben, a kalapács alá kerülő 50 százalékos tulajdonrészt október 27-től vásárolhatja meg, a nyitólicit a szokásoknak megfelelően a becsérték fele, azaz 9,23 millió forint lesz.
A NAV árverési történetében nem ritka, hogy egy kalapács alá került vállalkozás nem talál új tulajdonost. Esetükben gyakran előfordul, hogy később újra licitre bocsátják őket, ám ezúttal jelentősen lecsökkentett értéken. Ilyen helyzet állt elő a Mo-Bom esetében is, amely ingatlanokkal és autókereskedéssel foglalkozik. A cég alapításakor a kötelező 3 millió forint helyett 20 millió forintot fektettek be saját tőkeként. Jelenleg azonban a vállalkozás inaktív, és 2023-as elindulása óta gyakorlatilag árbevételt sem generált.
A Google Street View képei alapján a vállalat székhelye egy Dunaújvárosban található, valóban irodai célokra használt épület. A két magánszemély tulajdonos a Mo-Bom Ingatlanforgalmazó nevét is feltüntette a táblán, ami megerősíti a helyszín funkcióját.
Első árverési körében a NAV még 20 millió forintra becsülte a lefoglalt, 50 százalékos tulajdonrészt, miután azonban ezen az áron nem sikerült eladni, az október 13-án induló liciten már a frissített, 10 millió forintos becsérték feléért, 5 millió forintért vihető a részesedés.
Egy szegedi ipari parkban bejegyzett vállalkozás foglalkozik faanyagok kereskedelmével, amely 2020-ban alakult. Az alapítás óta eltelt időszak vegyes teljesítményt mutatott: az első évben 127 millió forintos árbevételt könyvelhetett el, ám az adózott nyeresége csupán 147 ezer forintra rúgott. A későbbi évek során a kiugró forgalom nem ismétlődött meg, de a cég folyamatosan, ha csak néhány százezer forinttal is, de sikeresen meg tudta tartani pozitív eredményét.
Az adóhivatal tavaly augusztusban foglalta le a magánszemély tulajdonos részesedését, amelyet október 20-án 4,88 millió forintos nyitólicittel kísérel meg elárverezni.