Az Európai Unió újabb szankciókat vezetett be orosz, kínai és észak-koreai természetes és jogi személyek ellen.
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn zöld utat adott a 15. szankciós csomagnak, amely Oroszországot célozza meg, összesen 84 jogi és természetes személyt érintve. A szankciós listán nemcsak orosz szereplők találhatók, hanem kínai cégek és észak-koreai hivatalnokok is felbukkannak.
Az uniós testület, amely a tagállamok kormányait képviseli, legfrissebb közleményében bejelentette, hogy újabb szankciókat vezetnek be, amelyek 54 magánszemélyt és 30 jogi entitást érintenek. Ezek az intézkedések Ukrajna területi integritása, szuverenitása és függetlensége ellen irányuló fenyegetésekre reagálnak.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, hogy az újonnan bevezetett intézkedés célja az orosz haderő, valamint az azt támogató, például kínai vállalatok erejének csökkentése, amely lehetővé teszi az ukrajnai konfliktus folytatását.
A szankciók a többi között a kijevi Ohmadit gyermekkórház elleni rakétatámadást elkövető katonai egységet, energiaipari vállalatok felső vezetőit, valamint az ukrán gyermekek deportálásáért felelős személyeket érintik, illetve két észak-koreai tisztségviselőt.
A listára elsősorban azok a vállalkozások kerültek fel, amelyek az orosz védelmi iparral való együttműködésük révén váltak gyanússá. Ide tartoznak továbbá olyan hajózási társaságok is, amelyek feltehetően részt vesznek az orosz nyersolaj és olajtermékek tengeri szállításában, így hozzájárulva az orosz kormány számára fontos bevételekhez.
A szankciós listára került továbbá egy vegyianyag gyár, illetve az orosz hadsereg egyik jelentős logisztikai támogatójaként ismert orosz polgári légitársaság.
A csomag első alkalommal ró ki teljes körű szankciókat - egyebek között utazási tilalmat, vagyoni eszközök befagyasztását - olyan kínai személyekre, akik "drón -és mikroelektronikai alkatrészekkel támogatják Oroszország Ukrajna elleni háborúját" .
A Tanács újabb 52 hajót vett fel a kikötőkbe belépési tilalommal sújtott hajók jelére, köztük olyan, nem EU-tagországokban bejegyzett tartályhajókat, amelyek az orosz "flotta" - azaz adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók - részét képezik. olajár-korlátozási mechanizmus okán.
A most elfogadott szankciókkal együtt a büntetőintézkedéssel sújtott hajók száma 79-re emelkedett - tették hozzá a közleményben.
A testület 32 jogi személyt sorolt fel azok között a vállalatok között, amelyek közvetlen támogatást nyújtanak Oroszország katonai és ipari szektorának az Ukrajna ellen folytatott harcban. Emellett megjegyezték, hogy ezek a cégek több EU-n kívüli országban, mint például India, Kína, Irán, Szerbia és az Egyesült Arab Emírségek, találhatók bejegyezve.