Jókai nyomában - verseny: a "selyések" kiemelkedően győztek - KÉPEKKEL | ma7.sk A Jókai nyomában elnevezésű vetélkedő során a "selyések" csapata toronymagasan emelkedett ki a mezőnyből, és diadalmasan zárták a versenyt. Az eseményről készült képek is tan


Csehy Flóra, Fekecs Angelika és Presinszky Emma az egyik feladat közben

A gimnáziumok versenyében a helyi Selye János Gimnázium csapatai közül a Narcissza kiemelkedett, összegyűjtve 51 pontot, ezzel megelőzve a 45 és 42 pontot szerző "hazai riválisait". A szakközépiskolák kategóriájában pedig az ógyallai Építőipari Szakközépiskola Tímár Mihály csapata 38 ponttal zárta az évet a dobogó legfelső fokán.

A Narcissza fantázianevű csapat három tagja Csehy Flóra, Fekecs Angelika és Presinszky Emma, felkészítő tanára pedig Farkas Adrianna volt. A többiek egyéb halaszthatatlan elfoglaltsága miatt a Ma7-nek Flóra nyilatkozott a felkészülésükről, döntőbeli élményeikről és győzelmükről.

"Gimnáziumunkban Farkas Adrianna tanárnő vezet magyar szakkört, ahol egyebek mellett az időszerű versenyekről is folyamatosan tájékoztat minket. Azok számára, akik be akartak nevezni a Jókai nyomában című művelődéstörténeti vetélkedőbe, további foglalkozásokat is tartott.

- mondta el.

Mivel Ő rendkívül élvezi a szavak játékát, elvállalta, hogy Tímár Mihály álnév alatt, a Balaton szépségéről ír egy-egy fiktív levelet Noéminek és Tímeának. Emma készített egy lenyűgöző prezentációt, amely bemutatja a Jókai Mór és Komárom közötti kapcsolatot, és gazdagította azt a helyszínen készült fotókkal, amelyek a Jókai-emlékhelyeket örökítik meg. Angelika pedig egy kreatív kisfilm forgatókönyvét álmodta meg, amelynek célja, hogy a Jókai műveit a fiatalok körében népszerűsítse.

- felfedte.

Amikor értesültek arról, hogy sikerült bejutniuk a döntőbe, ahol a "házi feladataik" értékelésére is sor kerül, izgatottan és lelkesen készültek a kétfordulós megmérettetésre. Főként a Jókai-művek tanulmányozása töltötte ki napjaikat, hiszen tudták, hogy a felkészülés kulcsfontosságú lesz a sikerhez.

"A kiemelt Jókai-regényből, Az arany emberből jegyzeteket készítettünk, és városunk jeles szülöttének az életútjával is alaposan megismerkedtünk. Pontosan nem tudtuk, hogy majd milyen jellegű feladatok várnak ránk. Csak sejtettük, ahogy az első fordulóban, úgy a folytatásban sem csak a csapatok lexikális tudását, hanem azok kreativitását is tesztelni fogják. A döntő első körében a helyszínen témába vágó keresztrejtvényt és tesztet kaptunk, valamint egy igaz - hamisos kérdőívet is ki kellett töltenünk, illetve egy Activity - játék során kellett kitalálnunk, hogy melyik Jókai-regényről is van szó. Miután a "házi feladatainkat" is kiértékelték, az első részben legtöbb pontszámot elért 3-3 gimnáziumi és szakközépiskolai csapat jutott tovább a végjátéknak számító, második körbe.

- fejtette ki később.

A végső harcban még kreatívabb feladatokat kaptak: "Például Az arany ember című film némán kivetített jeleneteihez rögtönöznünk kellett a szikront, amit nagyon élveztünk. Továbbá szómagyarázó/ szókitaláló és képes feladványokat oldottunk meg. A teljesítményünket értékelő zsűriben Szabó Csekei Tímea művészettörténész, műemlékvédő, valamint Hizsnyan Géza színházi szakember és H. Nagy Péter irodalomtörténész, egyetemi oktató foglalt helyet. Játékvezetőként pedig közreműködött Matusek Attila színművész".

A verseny során összegyűjtött pontszámukat csak a végső eredményhirdetéskor ismerhették meg. A hirdetés pillanata igazi örömmel töltötte el őket, amikor megtudták, hogy a megszerzett 51 ponttal a kategóriájukban és az összesített rangsorban is az első helyet zárták. A második helyen a Jerikó rózsái végeztek 45 ponttal, míg a harmadik pozíciót a Vaskapu vándorai zárták 42 ponttal. Ezzel mindannyian hozzájárultak alma materük dicsőségének öregbítéséhez.

A szakközépiskolák mezőnyében kiemelkedett az ógyallai Építőipari Szakközépiskola csapata, élükön Tímár Mihállyal, akik 38 pontot gyűjtöttek össze. A csapat tagjai, Maczkó Fanni, Gyurenka Noémi és Mikolai Fanni, a felkészítő tanárukkal, Dombovári Ágnessel együtt ünnepelhettek a győzelem után. Második helyen végzett a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Iskola Aranycsapata, akik 28 pontot szereztek, míg a harmadik helyezett a helyi Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola Arany legények csapata lett, 27 ponttal. A díjazott csapatok gazdag jutalomban részesültek, köztük könyvutalványokkal, színházi előadásokat lehetővé tevő utalványokkal, valamint belépőkkel a dél-komáromi Csillagerődhöz.

- Ezt határozottan kijelentette Flóra.

Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja és a vetélkedő főszervezője megosztotta, hogy a színház eddig számos művelődéstörténeti vetélkedőt szervezett. 2012-ben, a színház 60. évfordulója alkalmából rendeztek egy különleges eseményt Thália nyomában címmel. Ezt követően 2017-ben Shakespeare munkásságát idézték meg, majd 2018-ban a Bánk bán nyomába eredtek. Legutóbb, 2023-ban pedig Madách Imre életműve előtt tisztelegtek a Madách nyomában című vetélkedővel.

A korábbi tapasztalatok világosan jelzik, hogy ezek a vetélkedők rendkívül fontos szerepet játszanak, hiszen serkentik a kreativitást és a kritikai gondolkodást. A középiskolás fiatalokat arra tanítják, hogyan érveljenek és fejezzék ki magukat, miközben játékos formában ismerkednek meg az irodalom, a színház és a film izgalmas eszköztárával és jelrendszerével. Ez a tudás különösen lényeges, mivel az oktatási anyagban ez a megközelítés szinte teljes mértékben hiányzik.

Hozzátette, hogy a legutóbbi vetélkedőre a korábbi évfolyamokkal ellentétben kifejezetten sok szakközépiskola jelentkezett. Ennek fényében úgy ítélték meg, hogy igazságos lenne figyelembe venni a gimnáziumok és szakközépiskolák tantervének eltéréseit, így a két iskolatípus versenyzőit nem összevonták, hanem külön kategóriákban értékelték. A résztvevőket már a kezdetektől arra ösztönözték, hogy a modern médiumok adta lehetőségeket kihasználva saját, egyedi módjukon közelítsenek a közel két évszázados Jókai-életműhöz.

Related posts