Lehetséges, hogy a gyermekbénulás járvány újra teret nyerhet?
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
A lengyelországi Állami Egészségügyi Főfelügyelőség legfrissebb tájékoztatása alapján a polio (gyermekbénulás) vírus jelenléte nem feltétlenül jelzi a fertőzés elterjedését, azonban azok, akik nem részesültek a gyermekbénulás elleni védőoltásban, fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ennek érdekében Lengyelországban új intézkedéseket vezettek be: a varsói szennyvíz alaposabb vizsgálatára kerül sor, az oltási készletek frissítése mellett pedig a még be nem oltott gyermekek nyilvántartását is aktualizálják. A gyermekbénulás leggyakrabban fertőzött egyének közvetlen érintkezésével terjed, de előfordulhat szennyezett víz vagy élelmiszer fogyasztása révén is.
A gyermekbénulás vírusa különösen veszélyes az 5 év alatti gyerekek számára. A fertőzöttek többsége általában tünetmentes, de egyeseknél láz, fáradtság és fejfájás jelentkezhet. Súlyosabb esetekben a vírus gyorsan, akár néhány órán belül is elérheti az idegrendszert, ami bénulást idézhet elő. Becslések szerint a gyermekbénulásos esetek körülbelül egy százaléka vezet tartós bénuláshoz, amely leggyakrabban a lábakat érinti.
A lengyel felügyelőség szerint az ország 3 éves gyermekeinek mintegy 86 százaléka van beoltva a gyermekbénulás elleni védőoltással, de ez nem elég, mert a gyermekek legalább 95 százalékának beoltásával előzhető meg a vírus terjedése. Lengyelországban az utóbbi időben igencsak megnőtt az oltásellenesség egyes szülők körében, ami aggasztja az egészségügyi tisztviselőket. Lengyelországban 1984-ben fordult elő utoljára gyermekbénulás.
2024. október 24-én, a járványos gyermekbénulás világnapján a WHO kijelentette: Európa megtartotta gyermekbénulástól mentes státuszát. Ennek ellenére az Európai Regionális Poliomyelitis Felszámolási Tanúsítási Bizottsága (RCC) mégis aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a több országban tapasztalható stagnálások vagy visszaesések, a nem optimális immunizálási lefedettség, a vakcinagyártók szabálytalanságai, és egy esetleges járványra való felkészültség hiánya veszélybe sodorhatják a régió gyermekbénulásmentes státuszát.
Hogy Magyarországon mi okozhat gondot a polio vírusával kapcsolatban, a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu cikkéből tudhat meg többet.