Brüsszel első áldozatai: egyetlen pillanat alatt 150 ezer magyar család megélhetése kerülhet veszélybe.

Dömötör Csaba kijelentette: "Brüsszel újra egy ambiciózus tervvel állt elő, de a következményeket nem ők fogják elszenvedni."
A brüsszeli politika évek óta figyelmen kívül hagyja a gazdák valós helyzetét és érdekeit, ami miatt egyre több európai agrárszereplő döntött a tüntetés mellett. Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője szerdai brüsszeli nyilatkozatában rámutatott, hogy a helyzet most különösen súlyosra fordult: az ukrán bővítési terveket kívánják a 2027 utáni közös uniós agrárpolitikához igazítani. Ez a lépés még inkább marginalizálja a gazdák hangját, és komoly aggodalmakat vet fel az európai mezőgazdaság jövője szempontjából.
Dömötör Csaba magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: állásfoglalások és dokumentumok sora bizonyítja, hogy Brüsszel csökkenteni akarja a közös agrárkasszát azért, hogy helyet csináljon a jövőbeni ukrán bővítési kiadásoknak.
A támogatások mérséklését úgy valósítanám meg, hogy az agrárkasszát más pénzügyi alapokkal egyesíteném. Ezzel a lépéssel, ahogy azt kifejtettem, elérném, hogy a támogatási összegek csökkenése ne legyen egyértelműen észlelhető.
Az EP-képviselő kiemelte, hogy a "gyorsítópályás" ukrán uniós tagság révén 40 millió hektár termőföld csatlakozna az Európai Unióhoz. Fontos megjegyezni, hogy e területek jelentős része nem ukrán kisgazdák, hanem nyugat-európai és tengerentúli befektetési alapok, valamint nagyvállalatok birtokában van. Míg ezek a nagy szereplők előnyhöz jutnának, a kelet-európai termelők hátrányos helyzetbe kerülhetnek - hívta fel a figyelmet a képviselő.
Dömötör Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy 2022-ben Brüsszel döntése nyomán megnyílt az uniós piac az ukrán termékek előtt, ami komoly jövedelmi veszteségeket okozott a kelet-európai gazdálkodók számára. A Farm Europe brüsszeli elemzőintézet adatai szerint Ukrajnában legalább 70 olyan növényvédőszer-alapanyagot alkalmaznak, amelyek az Európai Unió területén már tiltólistán szerepelnek.
A politikai vezető "minősítő körülménynek" titulálta, hogy Marta Kos bővítési biztos már a "gyorsítópályás" uniós tagság elérése előtt megnyitná az EU piacait az ukrán termékek számára. Ezt a lépést úgy indokolja, hogy figyelmen kívül hagyják a potenciális következményeket. Brüsszel ismételten egy ambiciózus tervvel állt elő, ám a terhek nem őket terhelik, hanem az európai gazdákat – hangsúlyozta.