Kész, vége: a világ legnagyobb jéghegye el fog tűnni.
A Föld legnagyobb jéghegye, az A23a, amely korábban egy örvény fogságában vesztegelt, most újra mozgásba lendült. Ez a hatalmas, 3800 négyzetkilométeres jégtömb, amely több mint kétszer akkora területet foglal el, mint London, 400 méter vastagságával 1986-ban vált le az Antarktiszról. A Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) pénteken hozta nyilvánosságra, hogy a jéghegy északi irányba kezdett sodródni - számolt be róla a BBC.
Az A23a története több mint három évtizedes múltra tekint vissza. Miután 1986-ban leszakadt az Antarktiszról, a jéghegy alja a Weddell-tenger fenekéhez tapadt, ahol több mint 30 évig mozdulatlanul állt. 2020-ban kezdett el észak felé mozogni, de a közelmúltban ismét megtorpant egy forgó vízörvényben.
Dr. Andrew Meijers, a BAS oceanográfusa, szenvedélyesen osztotta meg gondolatait a legfrissebb fejleményekről:
Fantasztikus érzés nyomon követni, hogy az A23a jéghegy ismét aktív, miután korábban többször is megállt. Nagy érdeklődéssel figyeljük, vajon ugyanazt az utat fogja-e bejárni, mint a többi hatalmas jégdarab, amelyek az Antarktiszról leváltak.
A szakértők előrejelzései alapján az A23a várhatóan elhagyja a Déli-óceánt, és átlép az Atlanti-óceán területére.
Ott a melegebb vizek miatt valószínűleg kisebb jéghegyekké töredezik, végül pedig teljesen feloldódik.
A BAS kutatói rendkívüli figyelmet szentelnek a jéghegyek ökoszisztémákra gyakorolt hatásainak alapos feltérképezésére. Egy évvel ezelőtt az RRS Sir David Attenborough kutatóhajó fedélzetén lévő tudósok éppen az A23a körüli vizekben gyűjtöttek értékes adatokat.
Laura Taylor, a biogeokémiai kutatásban részt vevő szakértő, kiemelte a jéghegyek környezetre gyakorolt jelentőségét: "Ezek az impozáns jégmonstrumok nem csupán lenyűgöző látványt nyújtanak, hanem tápanyagokat is bocsátanak a környező vizekbe, ezáltal virágzó ökoszisztémákat teremtve a terméketlenebb területeken. Azonban még mindig nem rendelkezünk elegendő információval arról, hogy a különböző jéghegyek mérete és eredete miként befolyásolja ezt a folyamatot."
A tudósok folyamatosan nyomon követik az A23a mozgását, abban a reményben, hogy értékes információkat nyerhetnek a jéghegyek óceáni ökoszisztémákra gyakorolt hatásáról, valamint a globális éghajlatváltozás következményeiről.