Feltárult: nincs okunk kapkodni a szeptembertől elérhető Otthon Start lakáshitel kérelmezésével.


A tervek szerint szeptember 1-jétől elérhetővé válik az új hitel, amely házak esetében akár 150 millió forintig, míg lakások esetében 100 millió forintig igényelhető.

Az Otthon Start Program egy új fejezetet nyit a magyar lakáshitelezés történetében - jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Koncz Zsófia, a családokért felelős államtitkár. Kiemelte, hogy ez a kedvezményes hitel csak korlátozott ideig érhető el, így azok, akik érdeklődnek iránta, érdemes, hogy minél előbb igénybe vegyék. "A kedvezményes hitelnek meghatározott időtartama van" - tette hozzá a politikus, hangsúlyozva a sürgősséget.

Az M1 műsorában elhangzott, hogy a bankok és ingatlanpiaci szakértők közös döntése alapján a házak maximális értékét 150 millió forintra emelik az Otthon Start hitel keretében történő vásárlás vagy építés esetén. A céljuk, hogy azok, akik a gyermekvállaláson gondolkodnak, lehetőséget kapjanak arra, hogy az Otthon Start hitelt más támogatott hitelprogramokkal kombinálják, sőt, akár a Vidéki Otthonfelújítási Programot is bevonhassák a terveikbe.

Az államtitkár nem válaszolt arra a kérdésre, hogy lesz-e az Otthon Startnak olyan eleme, amely lehetővé teszi a hitel elengedését, ahogyan ez a CSOK Plusz, a babváró hitel vagy a munkáshitel esetében működik. Azt azonban hangsúlyozta: lehetővé szeretnék tenni, hogy a különféle támogatott hiteleket "menet közben", vagyis egymástól eltérő időszakban is igénybe lehessen venni.

Koncz Zsófia nyilatkozata után felmerülhetett a kérdés: mit jelent az, hogy meghatározott ideje van a kedvezményes hitelnek, és akit érdekel, az "most" éljen vele. Ez ugyanis lehet néhány hónap vagy akár néhány év is. Kedden megkérdeztük a családügyi államtitkár tárcájától, a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól, hogy mennyi ideig tervezi a kormány a programot, várhatóan meddig lesz elérhető a 3 százalékos hitel az első lakást vásárlók számára. A megkeresésre a Miniszterelnökségi Sajtóirodától érkezett az alábbi válasz még a szerdai Kormányinfó előtt.

"Az Otthon Start Program az első otthon megszerzésének támogatására indul. A fiatalok és családok számára való tervezhetőség érdekében a programot hosszú távra tervezzük, a részletszabályok hamarosan megjelennek. Célunk, hogy a program révén több ezer új lakás és ház építése kezdődhessen meg, az első otthon megszerzése mellett erősítve így az építőipari aktivitást is."

Az Otthon Start Program a kormány szerdai ülésén is középpontba került, és a későbbi Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, világossá tette a program kereteit. Kiemelte, hogy az Otthon Start hitel időkorlát nélkül vehető igénybe, így bárki, aki első lakóingatlanát szeretné megszerezni, hozzáférhet a támogatáshoz, amennyiben belterületi lakóingatlanban nincs 50 százaléknál nagyobb tulajdonrésze.

Az Otthon Start hitelprogram tervezett rendeletét legkésőbb a jövő hét elején nyilvánosságra hozzák, így lehetőséget biztosítanak a társadalmi vitára. A jogszabály augusztus elsejéig várhatóan életbe lép, amely lehetővé teszi, hogy a bankok szeptember 1-től elkezdhessék a hitelkérelmek fogadását.

A kormány közlése szerinti "több ezer" lakás vagy ház visszafogott vállalásnak tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint tavaly júniusban közel 650 ezer lakáshitelt tartottak nyilván Magyarországon.

Fontos kiemelni, hogy a CSOK Plusszal és a falusi CSOK-kal jelentős átfedés tapasztalható, így érdemes azt is megvizsgálni, hogy az Otthon Start milyen plusz előnyöket kínál ezekhez képest. Sokan lehetnek, akik korábban a CSOK-ot választották volna, de most inkább az Otthon Start mellett döntenek, vagy akár mindkét lehetőséget kombinálják a maximális kedvezmények érdekében.

A program célja, hogy több ezer új lakás és ház létrehozásával felélénkítse az építőipart. Fontos megjegyezni, hogy a hitelt nem csupán új lakások vagy házak vásárlására, illetve új építkezésekhez lehet igényelni, hanem használt lakóingatlanok megvásárlására is.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái alapján március hónapban a használt lakások megvásárlásához felvett lakossági hitelek összessége elérte a 105 milliárd forintot Magyarországon. Ezzel szemben az új lakások vásárlására felvett hitelek összege 16,27 milliárd forintot, míg az új lakások építésére irányuló hitelek 8,31 milliárd forintot képviseltek.

Kérdés persze az is, hogy a 3 százalékos lakáshitel feltételrendszerébe mennyire épül majd be a lakásépítések támogatásának kormányzati célja, vagyis előnyt élvez-e majd ez a lakáscél a használt lakás vásárláshoz képest, ahogyan az a korábbi, 5 százalékos kedvezményes hitel esetében is történt. Az 1,5 millió forintban maximált négyzetméterár korlátozhatja, hogy az Otthon Start hitelből hol lehet új lakást venni. A budapesti új lakások átlagos négyzetméterára ugyanis 2025-ben 1,68 millió forintra emelkedett, az MNB lakáspiaci jelentése szerint.

Related posts