A világhírű magyar edző dühét nem tudta visszatartani: "Széchy igazi predátor volt, aki a fiatal fiúkat célozta meg".
Talán még a könyv szerzői, a jelenlegi (Sós Csaba) és korábbi (Hargitay András, Tóth Ákos) magyar úszóválogatott szövetségi kapitányok sem sejtették, milyen heves reakciókat fog kiváltani az emblematikus Széchy Tamás emlékét őrző kötetük megjelenése. Széchy a magyar úszás megkerülhetetlen figurája, akinek öt tanítványa – Wladár Sándor, Szabó József, Darnyi Tamás, Rózsa Norbert és Czene Attila – olimpiai bajnoki címet szerzett. A módszereiről sokszor hallani, amelyek között erőszakos praktikák is szerepelnek: pofonok, papuccsal vagy seprűnyéllel kiosztott büntetések. Darnyi Tamás, a legsikeresebb tanítvány, 1994-ben még szükséges rosszként említette ezt a "szigort", nem pedig elítélendő cselekedetként. Az emlékirat megjelenése tehát nem csupán Széchy örökségéről szól, hanem a múlt árnyairól is, amelyek a mai napig vitákat generálnak az úszósport világában.
Egy másik korábbi Széchy-tanítvány, Zubor Attila, hasonló nézeteket vallott a mester módszereivel kapcsolatban, még a mai, megváltozott szemléletű világunkban is. 2021-ben így nyilatkozott: - Biztosan csattantak pofonok, de ezzel nem árulok el sok újat, hiszen otthon is bőven kaptam, jóval többet, mint az uszodában. Akkoriban lázadoztam ez ellen, de felnőtt fejjel beláttam, hogy egy-egy jól időzített atyai pofonnak volt értelme. Nehéz összehasonlítani a múltat a jelennel, hiszen a kommunizmusból érkezve egészen más normák uralkodtak. Nyilvánvalóan nem volt helyes a pofon, de az sem, hogy most már túlságosan is elmentünk az ellenkező irányba. Az élsportban elengedhetetlen a hierarchikus rend.
Az edzői szigor, az alkalmi pofonok egy másik világot idéznek, ami nem hasonlítható össze a negyven évvel ezelőtti időszakkal. Azonban a pedofil vádak és a gyermekek szexuális bántalmazása már egy teljesen eltérő dimenziót képvisel. A Széchy-könyv múlt heti megjelenése óta nem csupán pletykálnak a témáról, hanem az úszósport egyes szereplői nyíltan felvállalják ezt a súlyos problémát.
Elsőként Batházi Tamás, a korábbi olimpikon úszó, reagált a Széchy-könyvvel kapcsolatos eseményekre. Nyilvános Facebook-posztjában éles kritikát fogalmazott meg, amelyben súlyos vádakat emelt. Íme egy részlet a bejegyzéséből:
A háromszoros olimpiai bajnok, Hosszú Katinka, határozottan elhatárolódott ettől a nyilatkozattól, miután a sajtóban Batházit az ő szövetségeseként említették. Katinka azonban felhívta a figyelmet arra is, hogy Széchyt gyermekbántalmazással vádolta meg.
Most új és izgalmas fejleményekről számolhatunk be Törös Károly, a nemzetközi szakmai közéletben elismert figura véleménye kapcsán. A világhírű magyar edző, aki hosszú éveket töltött Dél-Afrikában, többek között olimpiai érmes és világbajnok sportolók mentora, valamint 13 paralimpiai aranyérem büszke tulajdonosa, egy videóban osztotta meg érzéseit a Széchy Tamás életéről és munkásságáról készült könyv megjelenésével kapcsolatban. Törös Károly szavai nemcsak a múlt emlékére, hanem a jövő kihívásaira is rávilágítanak.
- Megdöbbenve értesültem a hírről, hiszen közismert volt, hogy Széchy egy predátor, aki kifejezetten fiatal úszó fiúkra vadászott - mondta Törös. - Ez minden szempontból elfogadhatatlan. Míg Széchy olimpiai aranyérmeket hozott, sokan felszínesen tudomásul vették ezt, de ez erkölcsileg teljesen elfogadhatatlan és abszolút megengedhetetlen.
A kérdező ezt követően Törös szájába adta a pedofil szót, és végül ő is kimondta: - Ezen a szinten a pedofilt is felhasználhatom. Magyarországon nem, de a világ minden táján tudják ezt - felelte a nemzetközi hírű edző Széchy.
Az igazság megítélése, különösen ennyi idő elteltével, rendkívül összetett feladat. Fontos azonban megemlíteni, hogy Széchy kapcsán ellenvélemények is napvilágot látnak. A vb-ezüstérmes és háromszoros Európa-bajnok, Verrasztó Dávid reagált Batházi vádjaira, hangsúlyozva, hogy ismerte Széchyt, de soha nem tapasztalt ilyesmit. Ráadásul egykori tanítvány is jelentkezett, aki azt állítja, hogy vele nem történt meg hasonló eset.
A vádak mögött jelenleg nem állnak konkrét bizonyítékok, ami természetesen érthető az áldozatok nézőpontjából. Ugyanakkor, ilyen komoly állítások esetén jogos elvárás lenne, hogy a közszereplők alátámasszák azokat, amikor nyilvánosan megszólalnak.