Kína határozott és érces hangon reagált a legújabb amerikai szankciókra.
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Kína bejelentette, hogy megtiltja a gallium, germánium és antimon, valamint a velük összefüggő, esetleg katonai célokra is felhasználható ásványi anyagok exportját az Egyesült Államok irányába. Ezt a hatóságok kedden közölték, mindössze egy nappal azt követően, hogy Washington intézkedéseket hozott a kínai félvezetőipar ellen - írja a Reuters. A kereskedelmi minisztérium az intézkedést a katonai és polgári kettős felhasználású termékekkel kapcsolatban hozott nemzetbiztonsági megfontolásokra alapozta.
"A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy elvileg nem engedélyezhető az Egyesült Államokba irányuló export galliumnak, germániumnak, antimonnak és egyéb szuperkemény anyagoknak. Az azonnal hatályba lépő új szabályozás szigorúbb ellenőrzéseket vezet be a grafittermékek végfelhasználásának tekintetében is, amelyek az Egyesült Államokba kerülnek."
Az új intézkedések célja, hogy szigorúbban érvényesítsék a tavaly bevezetett korlátozásokat a kritikus ásványok exportjára, ám ezek kizárólag az Egyesült Államok piacát érintik. Ez a lépés tovább fokozza a kereskedelmi feszültségeket a világ két legnagyobb gazdasága között.
A kínai vámstatisztikák szerint idén októberig nem történt germánium vagy gallium szállítmány az Egyesült Államokba, míg egy évvel ezelőtt ezen ásványok a negyedik és ötödik legjelentősebb piacot képviselték. A gallium és germánium kulcsfontosságú szereplők a félvezető iparban, emellett a germániumot infravörös technológiákban, optikai kábelek gyártásában és napelemekben is széles körben alkalmazzák. Ezenfelül, Kína októberi antimonszállítmányai drámai, 97%-os csökkenést mutattak szeptemberhez képest, miután Peking bevezette a korábbi exportkorlátozásokat.
Kína adta tavaly a világszerte bányászott antimon 48 százalékát, amelyet lőszerekben, infravörös rakétákban, nukleáris fegyverekben és éjjellátó szemüvegekben, valamint akkumulátorokban és fotovoltaikus berendezésekben használnak fel.
A Project Blue tanácsadó cég legfrissebb jelentése alapján 2023-ban Kína a világ finomított germániumtermelésének 59,2 százalékát, míg a finomított galliumtermelésének lenyűgöző 98,8 százalékát biztosította.
"A lépés a feszültség jelentős fokozódásával jár az ellátási láncokban, ahol Nyugaton már így is szűkös a hozzáférés ezekhez a nyersanyagokhoz" -- mondta Jack Bedder, a Project Blue tanácsadócég társalapítója.
"Nem meglepő, hogy Kína az amerikai hatóságok növekvő, már meglévő és bevezetendő korlátozásaira saját korlátozásokkal reagált ezen stratégiai ásványok exportjára vonatkozóan" - mondta Peter Arkell, a Kínai Globális Bányászati Szövetség elnöke.