Az otthoni víztisztítók használata számos előnnyel járhat, azonban érdemes tudni, hogy kockázatokat is rejthetnek magukban. A vízminőség javítása érdekében alkalmazott rendszerek nem mindegyike biztosítja a kívánt tisztaságot, sőt, ha nem megfelelően karb

Baktériumok szaporodhatnak el, ha nem kellő rendszerességgel, nem előírás szerint cserélik a szűrőket.
Magyarországon a tisztított ivóvíz fogyasztása általában nem indokolt. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője rámutat, hogy a háztartási víztisztító berendezések, amelyek a feltételezett szennyeződéseket hivatottak kiszűrni, valójában számos egészségügyi kockázatot rejthetnek. Sőt, sok esetben a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét is ronthatják. Érdekes módon, a hazai ivóvizek kiváló minősége ellenére az otthoni víztisztítók iránti kereslet folyamatosan növekszik.
Az ivóvíz az egyik legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerünk. A hatóság évente legalább négy alkalommal, de a település méretétől függően akár több száz alkalommal is vizsgálja a víz minőségét. Az ellenőrzések eredményeit pedig nyilvánosan megosztják a közvéleménnyel.
„Kérem, formálja meg egyedien a mondandóját!” – javasolja dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.
Sokan olyan problémák megoldására vásárolnak ilyen berendezéseket, amelyek már régóta nem aktuálisak, vagy olyan okokból, amelyek kezelésére egyetlen víztisztító eszköz önmagában nem elegendő, fűzi hozzá.
Magyarország vízkészletei között a geológiai eredetű szennyezők a legmeghatározóbb tényezők. Az ország vízbázisainak jelentős hányadát érinti a kőzetekből származó arzén problémája, azonban az arzénmentesítő kezelések bevezetésének köszönhetően, ez a kérdés szinte már a múlté, kivéve néhány rendkívüli esetet.
A nyersvíz és a hálózatra bocsátott víz minősége a vízóráig bezárólag jellemzően kiváló, ezt követően a tulajdonos felelőssége az esetleges kockázatok (például lakáson belüli ólomtartalmú csövekből származó ólomszennyezés) megszüntetése
Pándics Tamás, a WHO szakértője tájékoztatott a legfrissebb fejleményekről.
Sokan azért vásárolnak víztisztító berendezést, mert úgy vélik, a csapvíz mikrobiológiai szempontból nem megfelelő. Ez azonban a közműves ivóvízben nagyon ritka. Sőt, maga a víztisztító hordoz mikrobiológiai kockázatokat; gyakran lépnek fel olyan mikrobiológiai problémák, melyek a készülék nem megfelelő üzemeltetéséből adódnak.
A víz nem steril közeg, számos mikroszkopikus élőlény fordulhat elő benne, ám ezeknek egészségünk szempontjából nincs jelentősége, ameddig nem teremtünk szaporodásukhoz megfelelő környezetet
- emeli ki Pándics Tamás.
A baktériumok szaporodásának kockázata megnő, ha a szűrőket nem a megfelelő időközönként és nem az előírt módon cserélik. Ezen kívül, ha a felhasználó keze szennyeződéssel érintkezik a szűrővel a behelyezés vagy tisztítás során, az szintén kedvez a mikroorganizmusok elterjedésének. Azok az elemek, amelyek könnyen hozzáférhetők, egyszerűen karbantarthatók és alaposan fertőtleníthetők. Viszont a nehezen elérhető, zárt szerkezetekben, valamint a belső járatokban a mikroorganizmusok könnyen elszaporodhatnak, nem csupán víztisztító berendezésekben, hanem párologtatók, inhalátorok és hasonló készülékek esetében is.
A műanyagokat kifejezetten szeretik a baktériumok, a nedves, párás környezetben akár kórokozók is megtelepedhetnek. Nem feltétlenül okoznak megbetegedést, de a kockázat fennáll
- teszi hozzá a szakértő.
Magyarországon valamennyi ivóvízzel érintkező anyagot (csövet, szerelvényt) bevizsgál a hatóság forgalomba hozatal előtt.
A tesztek elsősorban a kémiai anyagok és összetevők potenciális kockázataira összpontosítanak, amelyek kedvezőtlen hatással lehetnek a vízminőségre. Ugyanakkor a vízzel való érintkezés során keletkező biológiai anyagok vizsgálata még mindig elmarad. Az ivóvíztisztító kisberendezések esetében figyelemmel kísérik a bakteriális növekedést is. Ezek a készülékek rendkívül bonyolultak, és gyakran a kockázataik messze meghaladják a vízhálózatból származó víz kockázatait – emeli ki a szakértő.
Egy másik gyakori érv a készülékek vásárlása mellett a kezelt vezetékes víz klóros íze és szaga. A készülékek többsége aktív szenet tartalmaz, amely ezeket csökkenti. Önmagában azonbanez az előny eltörpül a készülékek használatából fakadó kockázat mellett a szakértő szerint.
Ha zavaró a klórszag, az a megoldás, hogy öntök egy kancsóba vizet, állni hagyom egy negyedórát, és utána iszom meg
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolja Pándics Tamás.
A közegészségtudományi szakértő véleménye szerint a vízszűrők alkalmazása a legtöbb esetben nem szükséges.
A Magyar Víziközmű Szövetség legfrissebb tájékoztatása alapján a hazai csapvizek minősége kiemelkedő, azonban a 2024-es dunai árhullám következtében számos településen baktériumok jelenlétét észlelték az ivóvízben. Érdekes megjegyezni, hogy öt évvel ezelőtt egy 18 éves fiatal zseni felfedezte, miként lehet eltávolítani a legkisebb műanyagrészecskéket a vízből, ezzel hozzájárulva a víz tisztaságának megőrzéséhez.