Szerbiában éppen egy korrupcióellenes kezdeményezés zajlik, amelynek keretében az USAID által nyújtott támogatások átvilágítása kerül a középpontba.

A Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztályának irányelvei alapján az elmúlt két hét során körülbelül kétszáz embert, köztük polgármestereket, vállalatvezetőket és egészségügyi szakembereket, tartóztattak le és hallgattak ki. Az akció célja üzleti csalás, hivatali visszaélés, sikkasztás, jogellenes vagyonosodás és egyéb, korrupcióval összefüggő bűncselekmények gyanújának kivizsgálása volt.
A rendőrség jelenleg azt vizsgálja, hogy a USAID által nyújtott támogatásokat a szervezetek valóban a megcélzott célokra használták-e fel. Szerbiában már korábban is zajlottak hasonló, korrupcióellenes intézkedések Aleksandar Vucic vezetésével, de ezek során nem sok magas rangú tisztviselőt sikerült letartóztatni. Marko Djuric külügyminiszter nemrégiben kifejtette, hogy a kormány elkötelezettségét jól tükrözi az a tény, hogy számos magas pozícióban lévő személyt sikerült őrizetbe venni.
Több százezer, sőt akár millió dollár segélyként érkezett a szerbiai civil szervezetekhez, amelyek visszaélésekről érkeztek jelentések - számolt be róla a belgrádi Srpski Telegraf szerdai számában. Az értesülés a szerb rendőrség által végrehajtott házkutatások után látott napvilágot, melyeket négy civil szervezetnél végeztek el, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által nyújtott pénzügyi támogatások ügyében.
Az MTI megkeresésére a Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztálya azt válaszolta, hogy még korai az ügyről bármit is közölni, a nyomozati eljárás előkészítése folyamatban van, és még az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumának küldendő kérvény is ellenőrzés alatt áll.
Ahogyan azt korábban már említettük, a szerb ügyészség a nyomozást az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának is megküldte. Ezt a lépést a korábbi időszakban a USAID körüli aggályok indokolták, melyeket olyan prominens amerikai vezetők, mint Donald Trump elnök, Marco Rubio külügyminiszter, valamint Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős vezető, továbbá az FBI igazgatója is megfogalmaztak. A felvetések a források esetleges visszaélésével, pénzmosással és a pénzeszközök nem megfelelő felhasználásával kapcsolatosak.
Az ügyészség hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta:
A Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztályának irányítása alatt a hatóságok megkezdték a szükséges dokumentumok összegyűjtését, amelyek alátámaszthatják, hogy a USAID által nyújtott támogatások nem a megfelelő célokra kerültek felhasználásra. Ezen kívül a civil szervezetek képviselőit is kihallgatták a nyomozás részeként.
A USAID támogatásainak vizsgálata akkor kezdődött, amikor az Egyesült Államok vezető politikai személyiségei, köztük Donald Trump elnök, aggályaikat fejezték ki a szervezet működésével kapcsolatban. Nenad Stefanovic főügyész bejelentette, hogy a főügyészség korrupcióellenes osztálya felvette a kapcsolatot az amerikai igazságügyi minisztériummal, és információkat kértek a USAID esetleges pénzügyi visszaéléseivel, pénzmosási tevékenységeivel és a források nem megfelelő felhasználásával kapcsolatban.
- fogalmazott a főügyész.
Az Informer című belgrádi napilap szerint a legújabb házkutatások jelezhetik, hogy az állam végre nekilátott a számonkérésnek az olyan egyének ellen, akik civil szervezetek mögé bújva manipulálták a USAID-től érkező támogatásokat.
Alekszandar Vucic szerb elnök hétfőn beszélt arról, hogy Szerbia segítséget nyújt az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) a szerb kormányt megdönteni kívánó civil szervezetek elleni nyomozásban.
- hangsúlyozta a szerb elnök, hozzátéve: Szerbiában számos olyan szervezet van, amelyet külföldről pénzelnek, és amelyek csak arra várnak, hogy új tragédia történjen az országban, hogy tüntetéseket szervezhessenek.