Durányik László ezúttal zsűritagként lépett színre a kórusversenyen, ahol a tehetséges énekesek produkcióit értékelte.


A Budapesti Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál hosszú évek óta a Miraculum-Aurin kóruscsalád egyik fontos, meghatározó eseménye. 1997-ben indultak el először ezen a rangos megmérettetésen, és azóta összesen 13 első díjat nyertek. Az elmúlt napokban megtartott, immár 19. alkalommal szervezett kórustalálkozón nem versenyzőként voltak jelen, karnagyuk, Durányik László ezúttal a zsűri tagjaként vett részt rajta.

Április 13-16. között zajlott a 19. Budapesti Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál, amely immár hagyományos eseménnyé nőtte ki magát. A kórustalálkozók történetében korábban Kodályné Péczely Sarolta volt a tiszteletbeli elnök, míg 18 évvel ezelőtt Kecskemét neves szülöttje, Kodály Zoltán életműve állt a középpontban. A BNK művészeti vezetője, Hollerung Gábor Liszt Ferenc-díjas karmester, érdemes művész, már a kezdetektől fogva irányítja a rendezvényt. 1988-ban nemcsak megálmodta ezt a különleges kórusversenyt, hanem saját kórusával, a Budapesti Akadémiai Kórustársasággal meg is rendezte az első találkozót. Azóta, az 1989-ben megrendezett második BNK-tól kezdve - a pandémia okozta 2021-es megszakítástól eltekintve - minden páratlan év tavaszán hazai és külföldi énekkarok sokaságát vonzza a rendezvény, így továbbra is élteti a kóruszenei kultúrát.

A verseny zsűrije kiemelt szerepet játszik, hiszen nem csupán a bemutatott produkciók értékelése a feladatuk, hanem a kórusok számára részletes és áttekinthető visszajelzések nyújtása is, amelyek segítik őket a fejlődésben és a jövőbeli munkájuk során. Ezt a folyamatot az is garantálja, hogy a bírálók között gyakran megtalálhatók nemzetközi szaktekintélyek. Az idei versenyen egy ötfős zsűri hallgatta meg az énekkarok előadásait, amelyben három külföldi szakember is helyet kapott: Yuval Ben Ozer, Izrael neves karnagya, a New Israeli Vocal Ensemble megalapítója és művészeti vezetője; Jürgen Faßbender, a német karnagy, aki a Kórusok Világtanácsának tagjaként számos nemzetközi versenyt nyert meg kórusaival, mint például a 2004-es Brémai Kórusolimpián; valamint Robert Sund, a stockholmi Királyi Zeneakadémia korábbi karvezetéstanára, aki az Orphei Drangar férfikar karnagyaként kiemelkedő elismeréseket kapott, köztük a Királyi Érdemérem kék szalaggal. A zsűriben két hazai szaktekintély is részt vett: Kocsis-Holper Zoltán, a Kodály Kórus Debrecen vezetője, aki zenetanárként és szólóénekesként is tevékenykedik, valamint Durányik László, Kodály-, Csokonai- és Prima díjas karnagy, a Kecskeméti Kodály Iskola tanára és a Miraculum-Aurin kóruscsalád alapítója. Durányik László elmondta, hogy hosszú évekre nyúlik vissza a kapcsolata Hollerung Gáborral, a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyek művészeti vezetőjével. „Az ő nevével fémjelzett rendezvényeken, mint például a római és fundãói 'meeteng music' eseményeken évek óta aktívan részt veszek kórusaimmal, számos első díjat nyertünk már. Úgy érzem, ezek a versenyeredmények is hozzájárultak ahhoz, hogy idén nem először kaptam meghívást a zsűrizésre.”

Az idei Budapesti Nemzetközi Kórusverseny igazi zenei ünneppé vált, amelyen összesen 26 együttes lépett színpadra. A résztvevők fele külföldről érkezett, köztük olyan távoli országokból is, mint Ausztrália, Japán, Indonézia, Svédország és Lettország. Hazánkat nemcsak a fővárosi kórusok képviselték, hanem váci, orosházi, padragi, ajkai és szegedi együttesek is, mint például a hírös város szülötte, Valkai Dávid vezette Vántus Fiúkórus, aki az M. Bodon Pál Zeneiskola és a Kecskeméti Kodály Iskola korábbi diákja és tanára volt. A kórustalálkozó vasárnap Budafokon, a Klauzál Házban kezdődött egy lenyűgöző nyitóhangversennyel. A versenyfolyamat hétfőn, kedden és szerdán folytatódott a Budapest Music Center és a MÜPÁ területén, ahol a különböző kategóriákban mérhették össze tudásukat a csapatok. A szerdai estén pedig a nagydíjas verseny izgalma várta a közönséget, amely szintén a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben zajlott. A verseny végén a nagydíjat egy izraeli nyolcfős kamarakórus, a Cecilia Ensemble From Moran Choirs érdemelte ki, ezzel megkoronázva az esemény nemzetközi színvonalát és a résztvevők tehetségét.

Related posts