A MÁV bejelentette, hogy leállítja az állomásfelújítási pályázatot, és egy új alternatívát dolgozott ki helyette.


Számos izgalmas fejlesztési ötlet és terv került elő, de még ennél is több maradt ki a beszélgetésből.

Tavaly november végén jött a bejelentés, hogy az állomások épületeit megújítaná az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), valamint a MÁV-csoport, és erre pályázatot írnak ki. Az épületeket köztulajdonban akarták tartani, de a fejlesztésükbe külső forrást szándékoztak bevonni azért, hogy több helyen, gyorsabban és nagyobb eredményt lehessen elérni - írták akkor. A cél az volt, hogy az állomások és pályaudvarok rendezettek legyenek és újabb - az utasokon túl az adott településen vagy városrészben élők számára is hasznos - funkciókkal bővüljenek.

A főváros impozáns pályaudvarain túl, több jelentős város és kisebb település állomásépületének revitalizációjára és hasznosítására is lehetőség nyílt pályázni. A résztvevők kilétéről hivatalos adatokat nem tettek közzé, csupán sajtóhírek terjedtek el a témában, míg a projektet számos szakmai és politikai észrevétel övezte.

A MÁV Zrt. most közölte: a meghirdetett három kategóriában 62 helyszínre több mint 49 fejlesztési ötlet érkezett. Emellett azonban jelentős volt az az érdeklődés és a fejlesztési szándék, amely a pályázat során megmutatkozott, ám tartalmi vagy formai hiányosságok miatt végül konkrét, értékelhető fejlesztési koncepcióban, így beadott pályaművekben nem öltött testet.

"A fejlesztési elképzelések mennyisége és minősége megerősítette a MÁV-csoport és az ÉKM tulajdonosi jogokat gyakorló képviselőit abban, hogy a verseny bővítése, a lehető legnagyobb fejlesztési kapacitás bevonása, valamint az állomásmegújítási koncepciók alapos összehasonlítása érdekében szükség van a pályázati feltételek pontosítására és egy új pályázati szakasz meghirdetésére."

A már meglévő szakmai anyagok – figyelembe véve az új kiírás tartalmi és formai elvárásait – továbbra is érvényesek lesznek az új pályázati szakaszban. A pontos részletekkel azonban később fognak tájékoztatni.

Egyelőre annyit tudni, hogy az újabb eljárás is befejeződik 2025-ben, a megújuló állomások fejlesztőit legkésőbb az év végig kiválasztják.

Országos szinten hét kiemelt, nemzetközi forgalmat lebonyolító nagyállomás pályázati lehetősége nyílik meg. Ebből négy a főváros szívében helyezkedik el - a Keleti, Nyugati, Déli és Kelenföldi pályaudvarok -, míg három vidéken, Győrben, Debrecenben és Szegeden várja az érdeklődőket.

A program keretében olyan térségi szintű állomások hasznosítására nyílik lehetőség, amelyek bár kisebb forgalmat bonyolítanak, de mégis jelentős szerepet töltenek be a térség közlekedésében. Az első körben a következő állomásokra lehet pályázni: Alsógöd, Dunakeszi-Gyártelep, Felsőgöd, Gödöllő, Pécel, Siófok, Székesfehérvár, Sződ-Sződliget és Vác.

A program harmadik, helyi szintjén az országban található bármelyik kis- és közepes méretű állomásépület hasznosítására lehetőséget adtak annak a vállalkozásnak, amelyik vállalja a pályázati feltételek teljesítését, mindenekelőtt a vasútközlekedés szempontjainak maradéktalan érvényesítését és az utaskomfort javítását.

Míg az országos jelentőségű nagyállomások hasznosítását a MÁV Zrt. projektcégein keresztül tervezték, a térségi és helyi szintű állomások hasznosítására hosszútávú bérleti konstrukció keretében képzelték el.

Related posts