Lehetséges, hogy Ajak az univerzum szíve?

Ahol a fényszennyezés még nem homályosítja el a csillagok ragyogását, gyerekek és felnőttek ezrei emelik tekintetüket az égre, bízva abban, hogy az univerzum felfedi előttük a legmélyebb titkokat. Nemrégiben néhány lelkes amatőr csillagász úgy döntött, hogy egy szabolcsi kisvárosban, Ajakon próbálja megismertetni az embereket a galaxisok csodájával.
Egyre gyakrabban tekintenek fel az égre Ajakon az amatőr csillagászok a galaxisok titkait kutatva. Megszámolják a Szaturnusz gyűrűit, a Jupiter holdjait, s talán hamarosan ők maguk mutatnak egy addig még felfedezetlen égitestre.
Sokan gyermekként kezdik el csodálni a csillagokat, de csak kevesen tudják őket igazán közel hozni magukhoz a megfelelő eszközök nélkül. Éppen ezért indítottuk el Ajakon a Csillagos égbolt névre keresztelt programot. Két évvel ezelőtt, egy nyári estén a helyi lakosok kipróbálhattak egy nagy teljesítményű csillagászati távcsövet, valamint három különböző éjjellátó készüléket a Péter-tó ligetében. Két nappal később, 2023. augusztus 27-én este Lápossi Attila amatőr csillagásszal, aki a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Arcturus Csillagászati Egyesület tagja, rendhagyó foglalkozást tartottunk. Az univerzum iránt érdeklődők itt választ kaptak kérdéseikre az égitestekről és konstellációkról, valamint lehetőségük nyílt megfigyelni a Szaturnusz gyűrűit és a Jupiter holdjait a csillagászati távcsövön keresztül - mesélte Leskovics András, a program megálmodója. Hozzátette: a Csillagos égbolt célja, hogy az érdeklődők egyedi tudásra, lehetőségekre és élményekre tegyenek szert a földrajz, csillagászat, kémia, fizika és űrkutatás területén, mindezt közérthető formában és ingyenesen.
Amatőr csillagászok: A jövő felfedezőinek útmutatói Az amatőr csillagászat világa tele van izgalommal és felfedezésekkel, ahol a szenvedélyes csillagkedvelők nem csupán a csillagok és bolygók szépségét fedezik fel, hanem a tudomány határait is tágítják. Ezek a lelkes amatőrök nemcsak saját tudásukat bővítik, hanem hozzájárulnak a tudományos közösséghez is, új felfedezéseikkel és megfigyeléseikkel. A jövő felfedezői ők, akiknek munkája inspirálhatja a következő generációkat a csillagászat iránti érdeklődésre és a tudományos gondolkodásra.
- Korábban még senki nem csinált ilyet a környéken, úgyhogy mindent gondosan meg kellett terveznem. Mivel a látogatók életkora és témával kapcsolatos ismerete egyaránt vegyes, nem mindenkinek egyértelmű, mit lát, ha felnéz az éjszakai égre. Szerencsére ma már nagyon sokat segítenek a különböző okostelefonos applikációk - például a Sky Tonight, a Stellarium vagy a SkySafari -, melyekkel könnyen beazonosíthatjuk a csillagokat, csillagképeket, bolygókat. Beszereztünk projektort, ami még látványosabbá teszi az előadásokat, valamint egy-egy távcsőhöz csatlakoztatott adapteren keresztül látványos a résztvevők képeket készíthetnek az okostelefonjuk kamerájával a kiválasztott égi objektumokról. Az időjárási körülményeket is figyelembe kell vennünk, sajnos előfordult már, hogy néhány órával a kezdés előtt le kellett fújni a találkozót a vihar miatt. Ebben soha nincs vita a szervezők között, hiszen a látogatók biztonsága mindennél fontosabb - hangsúlyozta Leskovics András, aki akkor ismerkedett meg Lápossi Attilával, amikor ismeretlenül megkérte, mutassa meg neki, hogy kell használni egy nagy teljesítményű csillagászati távcsövet.