**Évszakok Lelki Útravalója: Egyedi Útmutató a Mindennapokhoz** Ahogy a természet körforgása adja a ritmusát az évnek, úgy mi is felfedezhetjük a saját belső utunkat a hónapok során. Az alábbiakban egy egyedi lelki útravalót kínálok, amely segíthet az év


*Fotó: Jakab Ibolya - A legfiatalabb fesztiválkedvelők*

Az új évhez friss lendületet adó, lélekébresztő együttlétre várták szombat délután a harmadik Nincs más név keresztény zenefesztivál szervezői és fellépői a marosvásárhelyi Kultúrpalota közönségét. Ahogy tavaly és tavalyelőtt, ezúttal is - az aprónéptől a tinédzsereken és a fiatal felnőtteken át a középkorúakig és az idősebbekig - minden korosztály hozzájárult ahhoz, hogy megteljen a dicsőítés tere.

Az ökuménia szellemiségében 2023-ban megrendezett esemény újdonságairól először Jakab Ibolyát, a marosvásárhelyi Reménység zenekar adminisztrációs munkatársát és koncertszervezőjét kérdeztük. Ibolya Gombos Attilával, a zenekar hangtechnikusával közösen álmodja meg ezt a fiatalokat is vonzó fesztivált, amely évről évre egyre több érdeklődőt vonz.

Ahogy azt az előző évek során már többször is hangsúlyoztam, a Nincs más név fesztivál a magyarországi Ez az a nap! keresztény mozgalom inspirációjára jött létre. Marosvásárhely szívében sokáig az Égjen a láng! néven ismert dicsőítő esemény vonzotta a közönséget az év elején, ám ez a rendezvény az idő múlásával eltűnt a palettáról. Míg annak a fesztiválnak az volt a célja, hogy a helyi és környékbeli zenekaroknak biztosítson fellépési lehetőséget, mi egy ennél szélesebb látókörrel rendelkezünk: célunk az összmagyarság összekovácsolása. Ennek szellemében idén nem egy magyarországi, hanem egy felvidéki zenekart hívtunk meg, mégpedig a Szikra díjjal kitüntetett Crux csapatát, amely a legjobb videoklip kategóriában kapott elismerést. Ezen kívül első alkalommal üdvözölhetjük a gyergyószentmiklósi Glory dicsőítő zenekart is, akiket régóta figyelemmel kísérünk és nagyra értékelünk. Érdemes megemlíteni, hogy a zenekar egyes tagjai aktívan részt vesznek a gyergyói FeltöltŐ keresztény fesztivál szervezésében is – osztotta meg az idei fellépőinket Jakab Ibolya.

A Nincs más név rendezvény fellépői között természetesen ott volt a helyi Reménység zenekar is, akik különleges hangzásukkal fokozták az esemény hangulatát. Az igét pedig R. Szabó István református lelkipásztor hirdette, mélyen megérintve a közönséget szívhez szóló üzenetével.

A fesztiválhoz a kezdetektől vásártér is tartozik, ahol szebbnél szebb, bibliai igével ellátott használati és dísztárgyakból, könyvekből, kézműves ékszerekből és natúr kozmetikumokból válogathatnak az érdeklődők. Nem volt ez másként idén sem. Jakab Ibolyától megtudtuk, hogy a vásár visszatérő árusaihoz idén egy fából rusztikus stílusú bútorokat gyártó kerelői cég is csatlakozott.

Az együttlét szervezői ezúttal is figyelmet fordítottak a kisgyermekes családokra. A legfiatalabb résztvevők számára a második emeleti kórusteremben egy igazi gyermekbirodalom készült. Miközben az apróságok gumiállatkákon ugrálhattak a színes léggömbökkel díszített térben, a nagyobbacskák kreatív kézműves foglalkozásokon vehettek részt, színezhettek vagy társasjátékozhattak egy tapasztalt pedagógus, Farkas Orsolya és számos lelkes önkéntes fiatal irányítása alatt. Így a szülők nyugodtan élvezhették a nagyteremben felcsendülő dallamokat, tudva, hogy gyermekeik a legjobb kezekben vannak. Jakab Ibolya emellett arról is beszámolt, hogy az idei fesztivál lebonyolításában körülbelül 20-25 diák segédkezett - egy marosvásárhelyi csoport és a nyárádszeredai Bekecs tánccsoportjának fiataljai.

A rendezvény házigazdái, Szász Béla Pál és párja, Szász Márta, az est első fellépőjeként a gyergyói Glory zenekart köszöntötték a színpadon. A zenekar lírai dalainak szépsége azonnal megragadta a közönséget, akik együtt énekelték a magával ragadó refrént: "Erőt adsz minden helyzetben..." Az első koncertet követően Szabó István lelkipásztor lépett a pulpitusról, aki Lukács evangéliumából idézve kezdte áhítatát. Az igehirdetés során a Jézust megkísérteni próbáló törvénytudó példáját hozta fel, amely az örök élet elnyerésének kérdéseit feszegette. Szabó István a krisztusi szeretet, az agapé fogalmát helyezte középpontba, kiemelve annak önzetlen és önfeláldozó természetét. A magyarózdi terápiás otthon lelkészeként örömét fejezte ki, hogy a fesztiválra eljöttek a gyógyulás útján haladó pártfogoltjai is. Az ő névtelen történeteikből kiindulva beszélgetett a meglepő és megújító szeretetről, amelyben az Úr a Tőle segítséget kérőkhöz fordul, akár nehézségekkel is szembenézve.

Az igehirdetést követően a vásártér megtelt élettel, ahol az önkéntes fiatalok lelkesen kínálták a kalácsot minden érdeklődőnek. A dicsőítést ezután a marosvásárhelyi Reménység zenekar vette át, akik egy különleges hangulatot teremtettek. Sárosi Pál, a zenekar karizmatikus frontembere, többek között arra emlékeztette a dalokat lelkesen éneklő közönséget, hogy az Úr, aki kiszabadított bennünket a saját "Egyiptomunkból", számos ígéretet hagyott ránk a Szentírás lapjain. Hangsúlyozta, hogy a remény és a hit szoros kapcsolatban állnak egymással. A Reménység csapata a koncert egyik megható pillanatában külön imát mondott Kupás Sándorért, aki nyáron súlyos munkabalesetet szenvedett, és akinek gyógyulásához hosszú út vezet. Emellett imádkoztak a családok és Marosvásárhely megújulásáért is. A fesztivál során a bözödi fiatalember felépülését adományokkal támogathatták a résztvevők.

A koncertsorozatot a 17 éve működő felvidéki Crux zenekar zárta, akik testet-lelket felpezsdítő és eddig a Kultúrpalotában sosem hallott saját dalaikkal varázsoltak el minket. A zenekar eddig háromszor nyerte el a Szikra keresztény könnyűzenei díját, és idén az "Erős váram" című videóklipjük révén értek el sikert – hangzott el a zenei élmény előtt a rövid bemutató során. A koncert kezdetén Sikula Gábor, a Crux egyik frontembere és gitárosa elárulta, miért esett a választásuk a latin "Crux" szóra, amelynek jelentése: kereszt.

- Számunkra ez nem csupán a szenvedés szimbóluma, hanem az élet és a szeretet megtestesülése is, hiszen Krisztus keresztje által nyerünk életet - emelte ki Sikula Gábor, aki a rendezvény szünetében beszélgetett lapunk munkatársával.

Erdély számunkra nem ismeretlen terület: már 2010-ben is jártunk itt, amikor részt vettünk a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozón, ahol koncertet adtunk. Ez az élmény hihetetlenül megerősítette a zenekarunkat, és azóta is mély nyomot hagyott bennünk. Mindig is vágytunk arra, hogy újra felfedezhessük ezt a csodás vidéket, és most végre elérkezett a pillanat. A fellépés előtt hatalmas izgalommal készültünk, és a szervezőcsapat vendégszeretete, valamint segítőkészsége valódi nyugalmat és biztonságot adott a felkészülés során. Az este folyamán bemutatjuk a Szikra-díjas „Megmentő” című dalunkat és a legújabb szerzeményünket, a „Megszületett”-et is. Emellett néhány régebbi kedvencünket is előadjuk, köztük olyanokat is, amelyeket még a csíksomlyói koncertünkön játszottunk. Készen állunk egy felejthetetlen élményre!

A Crux koncertje a karácsonyi Megszületett-tel ért véget, ezt követően Szabó István lelkész kért áldást a jelenlevőkre. A fesztivál utolsó perceiben a műsorvezetők a jövő évi Nincs más név időpontját is kihirdették: 2026-ban január 17-én lehet év eleji lelki táplálékhoz jutni a Kultúrpalotában.

Related posts