Egy olyan ember, aki most váltott eurót, mint egy szerencsétlen hajós, aki éppen akkor érkezik meg a kikötőbe, amikor a szél éppen ellenkező irányba fúj.


Mi történt vele? A Barátok közt egykori gyereksztárja, Koller Virág, gyönyörű nővé fejlődött az évek során. Azért döntött a sorozatból való távozás mellett, mert: "Nem volt...

Turbulenssé vált a világpolitika, milyen hatással van ez a forint árfolyamára, ami meghatározza a mi hétköznapjainkat is?

Donald Trump tavaly novemberi megválasztása óta a dollár árfolyama jelentős növekedést mutatott, ami komoly hatással volt a forintra is. A dollár értéke 380 forintról 400 forintra emelkedett, míg az euró árfolyama 415 forintra ugrott. Azóta azonban a piac kisebb ingadozásokkal visszatért a választások előtti szintre, ami újabb izgalmakat hozott a devizapiacra.

Mostantól így fog maradni?

A kérdés, hogy milyen újabb változásokra számíthatunk a világpolitikai és világgazdasági színtéren. Az amerikai vámok bevezetéséről szóló hírek például eddig nem gyakoroltak érdemi hatást a forint árfolyamára. Pedig ha az Egyesült Államok valóban 25 százalékos vámot vet ki az Európai Unióra, az jelentős következményekkel járhat a magyar gazdaság számára. Ennek ellenére a forint eddig nem reagált érzékelhetően ezekre a fejleményekre.

Ha a háború véget érne, vagy legalábbis tűzszünetet hirdetnének, az jelentős mértékben hozzájárulhatna a forint stabilizálódásához. A béke vagy a fegyverszünet csökkentheti a politikai és gazdasági bizonytalanságot, ami kedvezően hatna a befektetői bizalomra és a piaci hangulatra. Ennek következtében a forint értéke erősödhetne, mivel a tőkeáramlás is növekedhetne az ország irányába.

A logika szerint ez lenne a várható irány, ám a jelenlegi, meglehetősen instabil helyzetben a forint árfolyama az elmúlt fél évben meglepően erősnek bizonyult. A forint viselkedése néha igencsak kiszámíthatatlan. 2022-ben például sok elemzőt meglepett, amikor az euró ára 440 forintig emelkedett, és szinte mindenki azt jósolta, hogy 2023-ban 400 forint felett fog maradni. Ezzel szemben a valóságban 380-390 forint között ingadozott. A helyzetet senki sem tudta igazán megérteni, hiszen az ukrajnai háború végét egyelőre nem láttuk a láthatáron.

Most viszont egyre közelebbinek tűnik. Érdemes kivárni a valutavásárlással?

Related posts