Egyedülálló magyar-szlovák víztisztítási projekt valósul meg az Ipoly folyó mentén, amely a két ország közötti együttműködést erősíti, és a vízminőség javítását célozza.
Az Ipoly mentén egy izgalmas magyar-szlovák víztisztítási projekt valósul meg, amelynek költségvetése közel 2 millió euró. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap több mint 1,5 millió euróval járul hozzá a beruházáshoz. Ezt a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. jelentette be kedden az MTI-nek.
A közlemény alapján az Ipoly folyó és mellékvizei szennyvízterhelésének csökkentését célzó projekt júniusban indult, és várhatóan 2026 november végén fejeződik be. Ez a fejlesztés az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretében valósul meg, és célja a környezeti terhelés mérséklése.
technológia-intenzív beavatkozásokkal erősíti a települési szennyvíztisztítás hatékonyságát.
A projekt irányítását a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont végzi, míg a résztvevők között található a DMRV Zrt. és a szlovákiai Ipolynyék önkormányzata - áll a közleményben.
A rendelkezésre álló információk alapján elmondható, hogy az Ipoly folyó és a hozzá kapcsolódó patakok jelentős szerepet játszanak a kis szennyvíztisztítók által kibocsátott víz befogadásában. A projekt célja, hogy csökkentse az Ipoly vízgyűjtő területén a kommunális szennyezés mértékét, amelyet szennyvíztisztító-telepek fejlesztésével és a természetben lebomlani nem képes mikroszennyezők hatékony eltávolításának biztosításával kívánnak elérni. A váci központú DMRV Zrt. a projekt keretében a nógrádi szennyvíztisztító telepen egy új szennyvíziszap-víztelenítő rendszert fog létrehozni.
Ennek összköltsége közel 600 ezer euró, amiből az uniós támogatás 476,7 ezer euró, a magyar állam társfinanszírozása 89,3 ezer, az önrész mértéke pedig 29,7 ezer euró.
Ismertetésük szerint az új technológia a jelenlegi gravitációs elvű szikkasztást váltja fel, a korszerűbb megoldással biztosítják, hogy a csurgalékvíz a tisztítási sor elejére kerüljön, emellett a fejlesztés a jelenleginél lényegesen kisebb térfogatú víztelenített iszap közúti szállítását igényli, így csökkenti a környezetterhelést.
Kiemelték, hogy a projekt magában foglalja a nógrádi telep áramellátásának korszerűsítését is. Ezen kívül a kezdeményezés a Lókos-patak vízminőségének javításával hozzájárul az Ipoly folyó terhelésének csökkentéséhez, így mérsékelve a határokon átnyúló szennyezést.