Magyarics Tamás megfogalmazása szerint az amerikai külügyminisztérium jelenleg csupán a struktúrájának modernizálására összpontosít, anélkül hogy mélyrehatóbb reformokat hajtana végre.

Marco Rubio jelentősen átformálná az amerikai külügyi tárcát, aminek az elbocsátások is a velejárói lesznek. Az ELTE emeritus professzora szerint emögött a bürökráciacsökkentés mellett politikai indokok is állnak.
Marco Rubio bejelentette, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma, beleértve a nagykövetségeket is, átfogó reformokra szorul. Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a tárca jelenlegi felépítése túlságosan bonyolult és bürokratikus, így nem képes hatékonyan reagálni a nagyhatalmak közötti versengés új kihívásaira.
"Elvileg azt is lehetne mondani, hogy a kormányzati bürokráciacsökkentés következő lépcsőfokát látjuk, azt azonban hozzá kell tenni, hogy az amerikai külügyminisztérium a kisebb tárcák közé tartozik mind költségvetését, mind létszámát tekintve" - mondta az InfoRádióban Magyarics Tamás. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora hozzátette,
A bürokráciacsökkentés iránti elkötelezettség mellett a republikánusok számára jelentős tényező az a mély meggyőződés, hogy a külügyminisztériumban túlnyomórészt liberális beállítottságú szakemberek tevékenykednek. Ezek az egyének esetleg vonakodnának a konzervatív elnök és az általa kinevezett külügyminiszter által kiadott utasítások végrehajtásától.
A külpolitikai elemző, Magyarics Tamás, úgy látja, hogy olyan államtitkárságokat szüntettek meg, amelyek elsősorban humanitárius és emberi jogi kérdésekkel foglalkoztak. Kijelentette, hogy a USAID programjainak drámai csökkentése és a szervezet működésének átfogó felülvizsgálata már közismertté vált, ráadásul a szervezetet közvetlenül Marco Rubio külügyminiszter irányítása alá helyezik. Ez a lépés azt jelenti, hogy az eddigi viszonylag autonóm státusza megszűnik. Magyarics szerint ezzel azt kívánják elérni, hogy a külügyminisztérium, annak különböző részei, a washingtoni központ és a különböző missziók jobban támogassák Donald Trump elnök politikai irányvonalát, és adott esetben ne álljanak ellen neki, még ha ezt nem is nyíltan teszik, hanem inkább bürokratikus eszközökkel.
Bár a külügyminiszter utalt arra, hogy a minisztériumi szinten akár a nagykövetségekig terjedően is sor kerülhet leépítésekre, az ELTE emeritus professzora úgy véli, hogy jelenleg nem áll fenn a nagykövetségek, konzulátusok vagy állomáshelyek megszüntetésének vagy összevonásának terve. Hozzátette, hogy bár a jövőbeli változások nem kizártak, a jelenlegi fókusz inkább az intézmények "áramvonalasítására" irányul.