Diákok Magyarországon keresztül Strasbourgba pedaláznak, hogy felhívják Európa figyelmét arra, mi zajlik Szerbiában.


A fárasztó kerékpározás a szerbiai diákok szemszögéből a remény, az ellenállás és az elnyomottak szavának utazása.

"Nem szeszélyből vágtunk útnak. Azért indultunk el, mert nincs más választásunk" - ezt írják a Tour de Strasbourg szervezői honlapjukon.

Április 3-án Újvidéken több mint ötven diák ült nyeregbe, hogy egy izgalmas kihívásnak vágjanak neki: kevesebb mint két hét leforgása alatt 1459 kilométert tekerjenek Strasbourg felé.

Nem azért, hogy mások vállára hárítsák a gondjaik megoldását, hanem azért, hogy a világ felfedezze, mi zajlik Szerbiában.

A figyelemfelkeltés egyedülálló módját választották: végigbringázzák fél Európát. Horvátországon és Szlovénián át rövidebb lett volna az út, ráadásul valószínűleg lelkes fogadtatásban részesítették volna őket, a terepviszonyok miatt mégis észak felé fordultak, és Magyarországon, Ausztrián, végül Németországon át érik el az Európai Parlament székhelyét, Strasbourg-t - a tervek szerint április 15-én.

- üzenték a túra résztvevői, akik nem profi sportolók, hanem mindennapi diákok, akik csak a szabadidejükben kalandoznak.

A barátaikat és társaikat azért tartóztatták le, mert kendőzetlenül kimondták az igazságot. Az intézmények, amelyeknek a népet kellene szolgálniuk, az elnyomás eszközeivé váltak.

A Szerbiában eddig példátlan tiltakozások láncolatát indította el az újvidéki tragédia, amikor a felújítás alatt álló pályaudvar előtetője összeomlott, és ártatlan emberek tucatjait temette maga alá. A szörnyű esemény tizenhatodik áldozataként egy 19 éves fiatalember, aki éppen az érettségi előtt állt, nemrég hunyt el a kórházban.

Ez nem egy hétköznapi szerencsétlenség volt, hanem egy hanyag és korrupt rendszer lelepleződése - állítják a diákok, akiknek a kezdeményezésére hónapokig tartó tüntetések kezdődtek az egész országban.

A hatalommal szembeni tiltakozások egyik különleges megnyilvánulása az Újvidék-Strasbourg kerékpártúra, amelyet a diákok csak így emlegetnek: Az igazság útja.

A fiatal kerékpárosok csapata Magyarországon rendőri kíséret nélkül vágott neki az útnak, de a szervezők saját autóikkal gondoskodnak a résztvevők biztonságáról.

A csapat Dunaújvárosban töltött egy pihentető éjszakát, mielőtt másnap Budapestre indultak. A fővárosban, a Hősök terén, ahol a napfény csillogott, a látszólag friss és energikus kerékpárosokat lelkesen fogadták. Ünneplésük során ínycsiklandó falatokkal kedveskedtek nekik, hogy megünnepeljék a teljesítményüket.

Merő véletlen, hogy itt van Szerbia budapesti nagykövetsége. A nagykövet asszony, a Vučić vezette kormánypárt korábbi parlamenti törvényhozójának utasítására a redőnyöket a kerékpárosok fogadásának idejére leeresztették, a személyzetnek pedig megtiltották honfitársaik üdvözlését. "Vajon kit képvisel a nagykövetség?" - tette fel a kérdést egy szerb ellenzéki képviselő, aki szerint sokatmondó, hogy a hősökről elnevezett téren gyáván megfutamodott a hatalom.

Budapesten a főpolgármester kifejezte szimpátiáját a szerb fiatalok iránt, akik egy szabadabb jövőért küzdenek. “Sokan szurkolnak nekik” – hangsúlyozta a helyszínen, ezzel ellentétben a nagykövet asszony üdvözlése más hangvételt ütött meg. Érdekesség, hogy a főpolgármester kerékpáron érkezett, ezzel is jelezve elkötelezettségét a fenntartható közlekedés iránt.

„Hazánkban is hasonló célokért dolgozunk” – nyilatkozta Karácsony Gergely.

A szervezők szívből köszönetet mondtak a budapesti fogadtatásért, amely melegséggel és kedvességgel töltötte el őket.

A túra során Győrt követően Bécs, Salzburg, München és Stuttgart városain át haladva érkezik meg Strasbourgba, ahol ínycsiklandó étkezések várják a résztvevőket.

Az időjárás az indulás pillanatában nem volt éppen barátságos velük.

A rajt előtt intenzív erőnléti edzéseket végeztek, miközben a bicikliző diákok mellett újságírók, egy újvidéki Orvosi Kar professzora, valamint a Vajdasági Ügyvédi Kamara képviselői is csatlakoztak az eseményhez.

A részvevők fontosnak tartják felhívni Európa figyelmét arra, hogy a szerbiai hatalom, amely közömbös állampolgárai biztonságával szemben, nem objektív igazságszolgáltatással, hanem erőszakkal válaszolt. Párbeszéd helyett cenzúrát alkalmaz, és nem riad vissza a fenyegető eszközök bevetésétől sem.

A diákok célja, hogy hangjuk eljusson a világ minden szegletébe, és hogy az európai intézmények mozgásba lendüljenek.

Elvárják, hogy életük szabadon bontakozhasson ki, mentesen a félelemtől, cenzúrától és elnyomástól. Azt hangoztatják, hogy nem nyugszanak, amíg követeléseik meg nem valósulnak.

Related posts