Az ÁSZ-elnök még nem tette meg a lépéseket az Integritás Hatóság meggyanúsított vezetőjének eltávolítására, azonban a helyzet bármikor megváltozhat.


Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke, konzultációt folytat az ügyészséggel Biró Ferenc, az Integritás Hatóság vezetője jövőjének kérdései kapcsán, aki hűtlen kezelés vádjával néz szembe. Biró korábban határozottan tagadta a vádakat, azonban az újabb gyanúsítás óta hallgatásba burkolózott – még az ügyészségen sem nyilatkozott. Mindazonáltal panaszt nyújtott be a gyanúsítás ellen, és jelenleg szabadlábon védekezik.

Bár az Integritás Hatóság (IH) elnökét, Biró Ferencet újabb hűtlen kezeléses vádakkal illetik, egyelőre nem került sor a posztjából való eltávolítására. Jövője hosszabb távon kétségtelenül a folyamatban lévő büntetőeljárás eredményétől függ, míg rövidebb távon a szubjektív megítélés, különösen Windisch László véleménye is jelentős szerepet játszhat a helyzet alakulásában.

az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének megítélésétől függ, ő pedig egyelőre lebegteti az IH vezetőjének elmozdítását.

"Az IH elnöke jogviszonyának megszüntetése érdekében nem indított közigazgatási pert az Állami Számvevőszék elnöke" - közölte az ÁSZ a HVG-vel csütörtök reggel, miután több mint egy hete próbáltuk megtudni a számvevőszéktől, hogy Windisch László élni kíván-e különleges jogosítványával, hogy kezdeményezheti egy másik független állami szerv vezetőjének elmozdítását a posztjáról.

A jogszabályok szerint az IH elnökének helyzete különösen érzékeny, hiszen ha Biró hivatali bűncselekménnyel kapcsolatos eljárás alá kerül, akkor lehetőség nyílik a felmentésére. Márpedig Biró már január 16-án, az első meggyanúsítása révén, ebbe a helyzetbe került. Ennek alapján az ÁSZ elnöke kezdeményezheti Biró elmozdítását, amelyhez közigazgatási pert indíthat. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a végső döntést a bíróság hozza meg.

Az, hogy az ÁSZ elnöke, Biro, nem fordult bírósághoz a saját elmozdítása kapcsán, nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a jövőben mégis megtegye ezt a lépést. A számvevőszék HVG-nek adott válasza azt is tartalmazza, hogy "Az ügy teljes körű megismerése érdekében az ÁSZ elnöke részletes tájékoztatást kért az ügyészségtől." Ezt követően nem sok idő elteltével, mindössze másfél órával később, a vádhatóság újabb gyanúsításokat jelentett be, ami arra utal, hogy a helyzet tovább bonyolódhat.

A nyomozás során felmerült gyanú szerint Biró jogtalan módon, a felesége számára bérelt, közpénzből finanszírozott autót használt, amivel körülbelül 14 milliós kárt okozott. Ezen túlmenően újabb, összesen mintegy 74 millió forint értékű vagyoni kárért is felelős lehet, mivel az ügyészség több, feleslegesnek ítélt kifizetéssel és megbízatással összefüggésben hűtlen kezelés gyanújával vádolja őt. Az ügyészség álláspontja szerint...

A Központi Nyomozó Főügyészség a HVG kérdésére friss információkat osztott meg, miszerint a csütörtök reggeli idézésre történő megjelenés során Biró Ferenc nem tett vallomást. Ügyvédjével együtt azonban panasszal élt a gyanúsítás ellen. Emellett arról is tájékoztattak bennünket, hogy az IH elnökével szemben nem rendeltek el kényszerintézkedést, így Biró Ferenc szabadlábon védekezhet.

A HVG kereste az IH-t az újabb fejlemények miatt, de csak annyit közöltek: "Folyamatban lévő büntetőüggyel összefüggésben az Integritás Hatóság nem nyilatkozik." Ez azért furcsa, mert Biró januári első gyanúsításkor még megtették: a hatóság honlapján jelent meg közlemény, az elnök a az ATV-ben nyilatkozott, ahol tagadta a vádakat, sőt ezt sajtótájékoztatón is megismételte.

Az első gyanúsításközlés után, amikor a HVG szintén kereste az ÁSZ-t a közigazgatási per indításáról érdeklődve, azt válaszolták: mivel az IH elnöke panasszal élt a gyanúsítás ellen, megvárják a panasz elbírálását. A felettes ügyészség aztán február elején elutasította a panaszát. Lehet, hogy az ÁSZ megvárja az újabb gyanúsítás elleni panasz elbírálását is, és csak azután dönt Windisch a közigazgatási perről.

"Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet" - jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, miután Birót első alkalommal megvádolták. A HVG kérdésére reagálva kifejtette, hogy az Állami Számvevőszék elnökének különleges jogkörei és a várható intézkedések nem befolyásolják a kormány véleményét az Integritás Hatóság elnökének büntetőügyével kapcsolatban. Hozzátette, hogy "akit vád alá helyeznek, az hazudhat".

Ezzel talán arra utalt, hogy az első gyanúsításkor felmerült, megkonstruált akció-e ez Biró ellen, amelynek célja, hogy elmozdíthassák a hivatalából. Erre Biró is tett utalásokat. Az biztos, hogy a kormányzati szintű korrupciót üldözni hivatott hatóság politikailag kényes ügyekbe is belemászott: nekimentek Mészáros Lőrinc egy cégének és a Rogán Antal alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal körül is szaglásztak.

Related posts