Mérgező víz csorog a csapból? Az NNGYK reagált a Portfolio cikkére!


Ahogyan arról nemrég írtunk, a friss ivóvízminőség jelentés szerint szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik itthon, de továbbra is van kilenc olyan település, ahol az arzéntartalom magas, Budapesten és a nagyobb településeken pedig az ólom okozhat problémákat. Az NNGYK szerint a Portfolio cikke pontatlanságokat tartalmaz, ezért lehozzuk az általuk, a cikkünkre küldött reakciót.

Hazánk közműves ivóvízellátottsága kiváló állapotban van, és az utóbbi években lényeges változásokon nem ment keresztül. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikái szerint a lakásokban elérhető közműves vízellátás aránya 2016 óta folyamatosan 95% felett mozog, pontosan 95,1% és 95,6% között (forrás: https://www.ksh.hu/stadat_files/kor/hu/kor0041.html).

Az NNGYK által készített éves ivóvízminőségi jelentések a Kormányhivatalok népegészségügyi főosztályainak jelentésén alapulnak. A Kormányhivatalok által megadott közműves ivóvízellátottsági arányba a korábbi években nem csak azok a háztartások tartoztak bele, ahol a lakáson belül áll rendelkezésre az ivóvíz, hanem azok is, ahol a lakosok ehhez más módon jutnak hozzá (pl. közkifolyóról). Emiatt ez az arányszám némileg magasabb volt a KSH adatainál. A 2023-as jelentés során a Kormányhivatalok is áttértek arra a gyakorlatra, hogy a háztartásokban elérhető közműves ivóvízre vonatkozóan adják meg a közműves ivóvízellátottsági arányt, ebből következik a látszólagos csökkenés.

Az országos ivóvíz ellátottság mellett kiemelkedő a közműves ivóvíz minősége is, amely 2023-as adataink szerint rendkívül kedvező. A vízminőségi adatbázisban szereplő több mint 46 000 vízminta vizsgálati eredményei alapján a legtöbb vízminőségi paraméter 99-100%-os megfelelőséget mutatott. Mindazonáltal fontos megemlíteni, hogy az ivóvízben előforduló ólom jelentős kockázatot hordozhat, különösen a régi épületek belső vízhálózatában található ólomcsövek miatt. Az ivóvízminőségért az ivóvízszolgáltató az átadási pontig vállal felelősséget, azonban az épületen belüli kedvezőtlen vízminőségi változásokért a tulajdonosoknak kell vállalniuk a felelősséget. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében végrehajtott "Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése" című projekt során, melynek azonosítója EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001, egy országos reprezentatív felmérést végeztünk. Ennek az elemzésnek az eredményei alapján becsültük meg az ólom problémájával potenciálisan érintett személyek számát. A legnagyobb kockázatnak a nagyobb városok történelmi központjaiban élők vannak kitéve, mivel a fő ólomforrást jelentő ólomcsövek jellemzően a második világháború előtt épített házak vízhálózatában találhatók.

Az ivóvízzel bevitt ólom mennyisége azonban egyszerű megoldásokkal jelentősen csökkenthető, pl. 1 perc folyatást követően az esetek többségében már határérték alá csökken az ivóvíz ólomkoncentrációja a régi épületekben is.

A témával kapcsolatban rengeteg izgalmas ismeretterjesztő anyagot állítottunk össze, amelyek már elérhetők weboldalunkon.

Sajnálom, de nem tudom közvetlenül átkonvertálni vagy átkonfigurálni a megadott weboldalon található szöveget. Viszont szívesen segítek összefoglalni a főbb pontokat, vagy új, egyedi szöveget készíteni a témáról. Kérlek, mondd el, milyen szempontok alapján szeretnéd, hogy egyedivé tegyem a szöveget!

A lakosság számára rendelkezésre áll az úgynevezett ólomkockázati térkép és ólomkockázati kalkulátor. A térkép lehetővé teszi, hogy lakcím alapján ellenőrizzük a terület kockázati besorolását. Ezen kívül a kalkulátor segítségével, néhány egyszerű kérdés megválaszolásával, az egyéni kockázatunk is felmérhető, valamint hasznos tanácsokat és megoldási lehetőségeket kínál az érdeklődőknek. A két eszköz az alábbi linkeken érhető el:

Sajnálom, de nem tudom megnyitni a hivatkozott weboldalt. Viszont szívesen segítek bármilyen egyedi szöveg létrehozásában a csapvíz ólomtartalmával és a kockázati térképekkel kapcsolatban. Kérlek, írd le, mire van szükséged, vagy adj meg néhány kulcsfontosságú információt, amire alapozhatok!

Sajnálom, de nem tudom megnyitni a weboldalakat vagy közvetlenül idézni az ott található tartalmakat. Viszont szívesen segítek abban, hogy egyedi szöveget készítsek a megadott téma alapján! Ha elmondod, milyen információkat szeretnél, vagy milyen irányban gondolkodsz, szívesen segítek!

Sajnos arra az NNGYK reakciója nem tér ki, miért van az, hogy évek óta szinte változatlan azon települések száma, ahol határérték feletti az arzén értéke, ahogy sajnos arra sem találni a jelentésben megoldást, hogyan lehetne szakszerűen a lehető legkisebb szintre minimalizálni az ólomkitettséget, már azon túl, hogy egy percig folyatjuk a vizet.

Related posts