Moszkva elismerte: az elsüllyedt tankermatuzsálemek súlyos ökológiai katasztrófát idéztek elő.
Két, több, mint ötvenéves tartályhajó süllyedt el a Kercsi-szorosban. Folyamatosan szivárog belőlük az olaj.
Oroszország helyzete kritikusra fordult a fekete-tengeri olajszennyezés következtében - nyilatkozta szombaton Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Csütörtökön már szövetségi szintű vészhelyzetet hirdettek ki az ország területén a katasztrófa következményei miatt.
"A katasztrófa ökológiai következményei sajnos elkerülhetetlenek, és a helyzet súlyosságát jelenleg lehetetlen pontosan felmérni. A szakértők azonban folyamatosan dolgoznak azon, hogy a kár mértékét meghatározzák" – nyilatkozta a szóvivő.
Alekszandr Kurenkov, Oroszország rendkívüli helyzetekért felelős minisztere bejelentette, hogy bár folyamatosan dolgoznak a már észlelt szennyezések megszüntetésén, az újabb veszélyek továbbra is fennállnak, mivel a két megrongált tartályhajóból folyamatosan szivárog az anyag.
Egy különös tragédia bontakozott ki december 15-én, amikor a Kercsi-szoros viharos hullámai közé sodorták az ötven éve üzemelő Volgonyefty tankhajókat, amelyek összesen 9000 tonna fűtőolajat szállítottak. A nyílt tengeren, a Fekete- és Azovi-tenger határán, a tomboló vihar következtében az egyik hajó súlyosan megsérült. A baleset következtében sajnos egy tengerész életét vesztette, míg tizenegy társának különböző sérüléseket kellett elszenvednie.
A roncsokból továbbra is szivárog az olaj, amely már több tucat kilométeren beszennyezte a partvidéket.
A hajók elsüllyedése után az ukrán környezetvédelmi és természeti erőforrások minisztériuma sürgős intézkedéseket hozott, hogy felmérje a helyzetet és megakadályozza a környezeti károkat. Az esemény nyomán szakértők érkeztek a helyszínre, hogy elemezzék az esetleges szennyeződéseket és azok hatását az ökoszisztémára.
Oroszországot azzal vádolták, hogy megszegte a nemzetközi biztonsági normákat, amikor folyami hajókat alkalmazott a nyílt tengeren, ráadásul viharos időjárási körülmények között.
Azt is bírálta, hogy "nagyszabású természeti katasztrófa veszélye fenyeget a Fekete-tengeren".