Nagy Márton és csapata történelmi jellegű megállapodásról tárgyalnak, amelynek keretében a magyar álomfizetés új dimenziókat nyithat meg a munkaerőpiacon.


A kormány sikeresen végrehajtotta az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első lépését, amely 21 intézkedést foglal magában. Ennek keretében megszületett a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között egy hároméves bérmegállapodás, amely a minimálbér és a garantált bérminimum szabályozását célozza. A jövőbeni minimálbér alakulását konkrét számokkal is illusztrálták, bemutatva, hogy milyen ütemben emelkedik majd a következő években:

"A kormány a bérmegállapodással érdemben hozzájárul a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez, valamint ahhoz, hogy a gazdasági bővülés eredményeiből a társadalom lehető legszélesebb köre részesüljön" - fogalmaznak a kommünikében.

A minimálbér és a garantált bérminimum tekintetében átfogó hároméves bérmegállapodás jött létre a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai között. A VKF tagjai:

"A történelmi megállapodás aláírására a miniszterelnök jelenlétében került sor" - tájékoztatott a gazdasági tárca közleményében.

"A kormány arra törekszik, hogy a gazdasági fellendülés mindenki számára elérhetővé váljon, biztosítva, hogy a társadalom és a gazdaság minél szélesebb rétegei részesüljenek a juttatásokból. Külön hangsúlyt fektetnek a magyar munkavállalókra és családokra" - tájékoztat a tárca.

A minimálbér 2025-re 9 százalékkal 290 800 forintra fog emelkedni, ami azt jelenti, hogy 2010-hez viszonyítva a kötelező legkisebb munkabér körülbelül négyszeresére nő. Érdekes megjegyezni, hogy a Gyurcsány-korszakhoz képest jelenleg már 1 millióval többen dolgoznak Magyarországon.

A közleményben hangsúlyozták, hogy a béremelés ütemének szoros összhangban kell állnia a gazdasági és vállalati hatékonyság mutatóinak növekedésével. Ennek jegyében a minimálbér 2026-ban várhatóan 13 százalékkal, 328 600 forintra, míg 2027-re további 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet.

Így 2027-ben a minimálbér eléri az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Mindezek mellett a VKF tagjai a garantált bérminimum jövő évi emelésében is megállapodtak,

A kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti azon munkáltatókat, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat. Nekik "csúsztatva" kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-öst, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetniük.

A bérnövekedési terv sikeres végrehajtásához elengedhetetlen, hogy a munkáltatók fokozzák termelékenységüket és hatékonyságukat.

- világítottak rá. "Ezért a kormány az Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program keretében mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, növekedését".

A gazdasági minisztérium álláspontja szerint a bérek tartós és jelentős emelkedése elősegíti a fogyasztás növekedését, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-re 3 százalékot meghaladó növekedést produkáljon.

"A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését további intézkedésekkel, a munkáshitel program elindításával és a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával is támogatni fogja. A kormány célja, hogy a közeljövőben a minimálbér 1000 euróra, míg az átlagkereset 1 millió forintra emelkedjen" - zárták a közleményt.

Related posts