Óriási felháborodás tört ki, és az ügy végre a nyilvánosság elé került.

A természetvédő számára a kotrás teljesen feleslegesnek tűnik.
Portálunkon korábban már hírt adtunk arról, hogy megkezdődött a Zagyva medrének kotrása, amely során nemcsak a nádat távolítják el, hanem sajnos számos élőlényt is érint a folyamat: madarak fészkeit, teknősöket és halakat is elpusztítanak. Az eljárást hivatalosan "aszályvédelmi intézkedésnek" minősítik, ahogyan azt egy neves természetvédő és természetfilmes nyilatkozta. Információink szerint Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnöke kérte a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságot a Zagyva kotrására, amely a Maconkai-tározó felett található, ahol a folyó duzzasztása is zajlik. Érdekesség, hogy Dérer István a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület elnöki pozícióját is betölti.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság részletesen kifejtette álláspontját az üggyel kapcsolatban, míg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kifejezte meglepetését és aggodalmát a munkálatok kapcsán.
Ezen a héten már nem kotorták érdemben a Zagyvát ezen a szakaszon. Úgy tudjuk, a vízügy elkezdett egyeztetni az érintett hatóságokkal
- mondta a Magyar Hang megkeresésére Papp Ferenc, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nógrád Megyei Helyi Csoportjának elnöke.
Papp Ferenc véleménye szerint világosan látszik, hogy a munkálatok leállítása mögött a közvélemény élénk tiltakozása és az ügy nyilvánosságra kerülése áll. Információi szerint a hatóságok, a nemzeti park és a vízügyi hatóságok folyamatosan tárgyalnak egymással, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a vonatkozó kormányrendelet kötelezővé teszi a munka befejezését. Ennek fényében úgy véli, hogy valamilyen formájú kompromisszummal próbálnak majd előrelépni.
Nehéz megmondani, hogy eddig mekkora károk keletkeztek, ami biztos, hogyha aszályban kotornak és kiszedik a növényzetet, akkor hirtelen nagy párolgás kezdődik. Emiatt a víz szintje még inkább csökken. Azt nem lehet megmondani, hogy amikor elvégezték a munkálatokat, akkor éppen mi került a kotrógépbe, de az állatokra rendkívül veszélyes egy ilyen folyamat
- mondta el a portál kérdésére Papp Ferenc, akik kiemelte, hogy a madarak költési időszaka augusztusra lemegy, addigra nem lesznek fiókás fészekaljak, szeretnék elérni, hogy legalább addig tolják el a kotrást. Természetvédőként azonban az az álláspontja, hogy bármilyen hasonló beavatkozás nem tud vegytiszta lenni, és semmilyen kotrást nem gondol szükségesnek.
Mint korábban említettük, a természetvédelmi őrök szinte nem akartak hinni a szemüknek, amikor különös jelenséget tapasztaltak a Dél-Alföld gyönyörű táján. Ezen kívül beszámoltunk arról is, hogy egy mit sem sejtő kisfiú 300 ezer forintos kárt okozott a Sas-hegyen, ami igencsak meglepte a helyi hatóságokat.