A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy rendkívül fontos, hogy következetesen és szigorúan betartsák az összes állategészségügyi előírást és járványvédelmi szabályt!

Mint írták, Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottak ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat.
- hangsúlyozta a Nébih. Hozzátették, a vírus ellen csak úgy lehet védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét.
A Nébih közleménye szerint csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek jelenléte elengedhetetlen.
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) egy rendkívül fertőző betegség, amely főként a párosujjú patás állatokat sújtja, mint például a szarvasmarhát, sertést, juhot és kecskét, de számos vadon élő állatfajt is érinthet, mint az őz vagy a vaddisznó. A kórokozó legfőképpen közvetlen érintkezés útján terjed, amikor élő állatok között fertőzés történik. Azonban nemcsak közvetlen kapcsolat révén, hanem közvetett módon is könnyedén eljut egy állatról a másikra; például fertőzött állati termékek, mint a kezeletlen nyers tej vagy fertőzött takarmány révén, de a betegség terjedhet tárgyak, illetve a szarvasmarhák, sertések és egyéb állatok környezetében dolgozó személyek ruházatán, lábbelijén, járművein és állatorvosi eszközein keresztül is. Sőt, a szél is képes továbbítani a vírust, ami még inkább megnehezíti a betegség terjedésének megakadályozását.
A hivatal kiemelte, hogy az alábbi tüneteket egyetlen állattartó se hagyja figyelmen kívül, ha az állaton észleli: étvágytalanság, depresszió, láz, sántaság csökkent tejtermelés, nyáladzás, újszülöttek hirtelen elhullása, hólyagok és sebek (szájon, nyelven, tőgyön, lábvégeken). Juhok és kecskék esetében a tünetek gyakran enyhék, nehezebben észlelhetők. Gyanú esetén (amennyiben a fenti tünetek bármelyike jelentkezik az állományban), az állattartó haladéktalanul értesítse: az ellátó állatorvost, vagy a járási hivatal állategészségügyi osztályát, vagy a hívja a Nébih Zöldszámát: +36 80 263 244